Reklama

Olovo a kriminalita mládeže

Lehčí otravy olovem jsou možná příčinou některých případů kriminality mládeže. Tvrdí to americká studie, o které dnes informoval zpravodajský server BBC.

Při sledování mladých delikventů, kteří prošli řízením před soudem v americkém státu Pensylvánie, vyšlo najevo, že v měli v kostech vyšší koncentraci olova než jejich vrstevníci, kteří se nedostali do konfliktu se zákonem.

Nicméně není naprosto jasné, zda tvorba olova je příčinou problému, nebo prostě jedním z důsledků nedobrých sociálních podmínek, které jsou živnou půdou pro zločinnost mládeže.

Je dlouho známo, že těžší otravy olovem jsou škodlivé, zejména pro vývoj mozku v dětství. O lehčích otravách se stále vedou diskuse.

Badatelé z univerzity v Pittsburghu sledovali u 194 nezletilých, které odsoudil tamní tribunál pro mladistvé, jakou mají koncentraci olova v kostech dolních končetin. Hodnoty porovnali s hodnotami stejně starých žáků pittsburských středních škol a přitom zjistili, že delikventi měli v kostech téměř sedmkrát více olova.

Podle doktora Herberta Needelmana, jenž řídil práci na studii, jde o další důkaz, že delikventní chování může být z jisté části způsobováno vystavením účinků olova v době dětství.
 

Děti i dospělí mohou být vystaveni účinkům olova mnoha způsoby, nejčastěji pitím vody, která je rozváděna v zastaralých olověných trubkách, kontaktem se starými barvami, jež obsahují olovo, nebo dýcháním výfukových plynů.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Bébe (Čt, 7. 6. 2007 - 14:06)
Kdyby to nebylo jako opsaný ze socálně katastrofické, a taky trochu protiamerické povídky prof. Boudného, snad se jmenovala "Olovo na lidi" a je, zhruba, o hrdosti založené na množství olova:) taky bych vám sežral, že je to echt Amerika:)
Nebo že by měli soudruzi z NDR nakonec pravdu?:)
Honza (Čt, 7. 6. 2007 - 15:06)
Na to by se hodilo jedno přísloví: Kde jsou zbraně, je i chuť a hlavně potřeba zabíjet...
Ale připadá mě to nefér, omlouvat kriminálníky z chování za to, že mají trochu víc olova, než ti který ještě nechytli:)
dotazník (Po, 7. 4. 2014 - 00:04)
Dobrý den,
ráda bych Vás požádala o vyplnění dotazníku na téma kriminalita mládeže a její prevence. Dotazník Vám zabere max. 5 minut. Děkuji M.
http://www.survio.com/survey/d/X3W2M5T0I7K9N2U1Q
Léčba olovem (Po, 7. 4. 2014 - 08:04)
Těžké případy kriminality bývaly léčeny přesnými dávkami olova. Při správném zacílení byl účinek okamžitý a trvalý.
!!! (Po, 7. 4. 2014 - 08:04)
Je pozoruhodné, že při tom nebyla žádná recidíva a náklady přiměřené!
Reklama