Reklama

Pozor na olovo !

Olovo se do našeho organismu dostává ze vzduchu i z potravy. Velkým zdrojem jsou výfukové plyny aut a exhaláty. Nebezpečné může být však i nádobí, ze kterého jíme. Olovo je pro naše zdraví velmi škodlivé.

Olovo se postupně ukládá v kostech, játrech a slezině. Otrava olovem může vyvolat neschopnost koncentrace a učení, poruchu krvetvorby, leukémii, orgánové poškození, ve vážných případech i smrt. Nejvíce citlivé na olovo jsou těhotné ženy a malé děti.

 

Abyste předešly nebezpečí kumulace olova ve vašem těle, měli byste si zkontrolovat keramické nádoby, z kterých jíte. Olovo se léta používalo do glazur a nátěrů keramických mís, džbánů a nádobí. Pokud nebylo nádobí dostatečně vypáleno nebo byla do glazury přidána měď, může docházet k uvolňování olova do potravy. Povrch užitkové keramiky by měl být hladký a lesklý, nikoliv drsný. Nad glazurou by již nemělo být žádné malování a zdobení.

Dále zkontrolujte vaše nádobí ze všech stran. Pokud tam někde naleznete nápis, že je vhodné pouze pro dekorativní účely,nikdy ho nepoužívejte k servírování jídel.
Neuchovávejte potraviny a nápoje v keramických nádobách a olovnatém skle. Olovo se může uvolnit, pokud kyseliny v potravinách a nápojích přijdou do kontaktu s glazurou. Zejména si dejte pozor na skladování ovoce, džusů, vína a kávy.
Nejvíce rizikové je staré nádobí, keramika dovezená z dovolené a zboží od amatérských hrnčířů.

 

Dalším velkým zdrojem olova, který přispívá k jeho hromadění v našem těle, jsou výfukové plyny a exhaláty.

Ovoce a rostliny pěstované podél rušných silnic by proto nikdy neměly sloužit k přímé konzumaci.

 

A ještě jedna rada nakonec: Pokud žijete ve velkých městech s exhalacemi nebo máte z nějakého důvodu pocit, že váš organismus může být zanesen olovem a jinými těžkými kovy, konzumujte hodně mrkve a kapusty, jejichž pektin má mít schopnost vázat až 80 % těžkých kovů a vylučovat je z těla.


Autor: mk

Reklama

Reklama

Komentáře

LAra (Pá, 1. 12. 2006 - 11:12)
jeto na hovno vy gavna...!!!
Zeli (Ne, 1. 3. 2009 - 19:03)
Zeli obycejne lejarske
v. (Út, 5. 10. 2010 - 06:10)
jeto na hovno vy gavna...!!!smažte to někdo!
v. (Út, 5. 10. 2010 - 06:10)
Myslím tím smazat komentáře
Petr (Út, 5. 10. 2010 - 07:10)
Autor článku mk zatím dosud nevzal na vědomí, že se v ČR už 15 let nepoužívá olovnatý benzín.
Reklama