Reklama

Nepotlačitelná nutkání přírody

Velmi jsme se vzdálili přírodě. Jsme neustále ve shonu a nemáme čas ani vyhovět volání přírody. Ano! Hovořím o naslouchání potřebám přírody. V tom jsme horší než zvířata, která mají dost času alespoň na vyprazdňování.

Ájurvéda, tradiční přírodní medicína, popisuje nutkání přírody, která bychom za žádnou cenu neměli potlačovat. Pokud jsou totiž z jakéhokoliv důvodu potlačena, může to vést k nejrůznějším zdravotním potížím. Čaraka, starověký ájurvédský mudrc, o těchto  nepotlačitelných potřebách přírody říká, že moudrý člověk by neměl potlačovat naléhavou potřebu močení, stolice, ejakulace semene, uvolňování větrů, zvracení, kýchání, říhání, zívání, hladu, žízně, slzení a vydýchání po námaze.

Potlačování nucení na stolici způsobuje kolikové bolesti břicha, bolesti hlavy, hromadění střevních plynů, říhání, křeče v lýtkách a nadýmání. To se stává v případě dočasného zadržování potřeby vyprazdňování stolice. Brzy se to však změní ve zvyk způsobený nepravidelným způsobem života, nesprávným stravováním, nedostatkem času a disciplíny. Chronické potlačování nucení na stolici vede k zácpě, která je podle Ájurvédy základem většiny nemocí.

Reklama

Vyprazdňování stolice je nejdůležitější ze všech potřeb přírody. Stolice je plná toxinů, a pokud dlouho zůstává v těle, začíná proces fermentace, který vede k celé řadě problémů. 

Ájurvédská medicína má mnoho možností jak odstraňovat např. zácpu, např. starodávnou kombinací bylin Triphala nebo BowelCare.

 Dr. Vikram Chaunan, ájurvédský lékař

S autorem tohoto článku se můžete setkat na seminářiích v  Centru mezinárodního vzdělávání, 3.4.-4.4., 10.-11.4. 2010. chcete vědět více  www.advana.cz

Reklama

Komentáře

Reklama