Reklama

6 zajímavostí o spánku a snění

Víte, proč nemůžete za úplňku usnout nebo proč si nepamatujete sny? Spánek i snění jsou předmětem častého zkoumání vědců, kteří se snaží poodhalit tajemství našeho ?nočního života?. Zajímavosti o spánku a snění přináší odborník Jakub Šoufek ze společnosti Johann Malle.

Kvalitu spánku ovlivňují fáze měsíce
Některé vědecké studie tvrdí, že úplněk dokáže negativně ovlivnit nejen kvalitu našeho spánku, ale i usínání. Během úplňku a pár dní před ním se zvyšuje doba usínání v průměru o pět minut a zkracuje se doba spánku přibližně o dvacet minut. Příčinou je pokles hladiny melatoninu, což je hormon, který řídí cyklus den/noc.

Nedostatek spánku zvyšuje chuť k jídlu
Pokud málo a nekvalitně spíte, zvyšuje se vám hladina hormonu ghrelinu, což způsobuje zvýšení chuti k jídlu. Po probuzení se tak budíte hladovější. Pokud tedy zrovna zdoláváte dietu, nebo se snažíte udržet svou váhu, dbejte také na kvalitní odpočinek. „Důvodem krátkého a nekvalitního spánku může být i nevhodná matrace nebo špatně zvolená velikost polštáře, které mají za příčinu časté probouzení v průběhu noci a nedostatečnou kvalitu spánku,“ upozorňuje Jakub Šoufek, odborník na zdravý spánek ze společnosti Johann Malle.

Neovladatelný spánek
Existuje nemoc, která se jmenuje narkolepsie. Projevuje se náhlým a nekontrolovatelným usnutím v podstatě kdykoliv, třeba i během nejrůznějších činností nebo rozhovoru. Mozek totiž nedokáže regulovat cyklus spánku a bdění. Tato nemoc je dědičná.

Pamatujeme si asi jen 10 % snů
Každý v noci sní, jen si sny nepamatujeme. Nejčastěji víme, co se nám zdálo ihned po probuzení, poté sny postupně zapomeneme. Během snění totiž nedochází ke stejnému procesu ukládání vzpomínek jako v bdělém stavu. Pamatujeme si tak většinou pouze sny, které byly silné či intenzivní a měly alespoň částečnou logickou skladbu. Na vině je střídání fází spánku.

Reklama

Také slepí lidé sní
Ti, co přišli o zrak až v průběhu života, mají sny v obrazech. Lidé, kteří se slepí již narodili, nesní vizuálně, ale pomocí ostatních vjemů, jejich sny jsou tedy plné vůní, emocí, dotyků a zvuků.

Sny mohou mít hlubší význam
Existuje množství snářů, které vysvětlují význam snů. To, že se nám někdy zdají na první pohled nesmysly, často dostává nový rozměr a význam, pokud si sen vyložíme ve snáři. Některé významné prvky se ve snech opakují, jedná se často o symboly, které mají odlišný význam.

Reklama

Komentáře

Reklama