Reklama

Finanční příspěvek na psychosociální podporu

Už dva měsíce si mohou klienti Všeobecné zdravotní pojišťovny požádat v rámci pilotního projektu o příspěvek na psychosociální podporu. Doposud tak učinilo téměř 2 000 lidí, a to nejčastěji ve věku 30 až 50 let. Žádat o příspěvek je možné do konce května.

Zájem ze strany našich klientů o zapojení do projektu je zatím podle očekávání. Potvrzuje se totiž smutný fakt, že v obtížné covidové době stoupl výskyt duševních onemocnění, a rychlé rozpoznání a řešení těchto obtíží je zásadním krokem pro prevenci,“ říká Ivan Duškov, náměstek ředitele VZP pro služby klientům.

Právě VZP, jako jediná zdravotní pojišťovna, nabízí finanční příspěvek pro klienty, kteří potřebují psychosociální intervenci. Zájemci musí u vybraného terapeuta absolvovat vstupní konzultaci, na které vyplní dotazník, na jehož základě odborník rozhodne, zda budou v sezeních pokračovat. VZP přispívá klientovi na max. 10 sezení, na každé sezení částkou 700 Kč. O poukaz v tomto pilotním projektu si zatím zažádalo 1 800 klientů VZP. „Vnímáme to jako svůj další závazek – zapůsobit na širokou společnost s apelem, že vyhledání odborné pomoci není nic, za co by se měl kdokoli stydět. Naopak – duševní hygiena, klid a pohoda je jednou z cest, jak tuto nepříznivou dobu snáz překonat,“ doplnil Ivan Duškov.

Nejčastěji se žádosti o poukazy posílaly z Prahy, a to ve 43 %. V 17 % případů pak z Brna. Největší skupinu tvořili lidé ve věku 30 až 50 let (50 %), druhou nejpočetnější skupinou jsou lidé od 18 do 30 let (39 %). V jedenácti procentech případů se jedná o lidi nad 50 let. Zajímavostí je, že v 79 % případů si o příspěvek na psychosociální podporu požádaly ženy. Je vidět, že aktuální situace spojená s koronavirovou pandemií je velmi náročná také pro mladší klienty. Nesmíme podléhat iluzi, že si mladí poradí lépe. Psychosociální pomoc musí být dostupná všem věkovým skupinám stejně,“ dodal Ivan Duškov.

Nový pilotní projekt je zaměřen na problémy související s Covid-19. Podle studie Národního ústavu duševního zdraví totiž stoupl v této době výskyt duševních onemocnění z 20 % na 33 %. Cílem je pomoci klientům, kteří se v současné době potýkají s psychickými obtížemi a váhají, zda navštívit psychoterapeuta. Přitom odkládání pomoci v této oblasti může vyústit až v chronické obtíže. Je důležité, aby lidé pečovali o své psychické zdraví a své problémy řešili včas,“ prohlásil Ivan Duškov, náměstek ředitele VZP pro služby klientům.

Reklama

Příspěvek na psychosociální podporu v číslech

Za 2 měsíce o něj zažádalo: 21 % mužů a 79 % žen

Věková skupina žadatelů o příspěvek na psychosociální podporu:
Lidé ve věku 18 až 30 let:       39 %
Lidé ve věku 30 až 50 let:       50 %
Lidé ve věku nad 50 let:         11 %

Z jakých regionů je o tento příspěvek největší zájem?

Praha:                         43 %

Brno:                           17 %

Plzeň:                          11 %

Ústí nad Labem:         10 %

Hradec Králové:          10 %

Ostrava:                      9 %

Maximální možná částka příspěvku na psychosociální podporu je 7 000 korun na 10 sezení.

Více informací o všech příspěvcích VZP najdete na www.vzp.cz/prispevky.

 

Vlastimil Sršeň - ředitel odboru komunikace VZP

Reklama

Komentáře

mirka (Pá, 26. 2. 2021 - 11:02)
to jsem nevěděla, že se psycholog platí. proč to neplatí všechny zdr. pojišťovny?
Reklama