Reklama

Nové centrum duševního zdraví v Havlíčkově Brodě

Od 1. července má na Vysočině začít fungovat jedno z prvních center duševního zdraví v republice na pomoc duševně nemocným. Sídlit bude v Havlíčkově Brodě a bude zajišťovat péči pro celý havlíčkobrodský okres.

Na provozu centra se budou podílet organizace Fokus Vysočina a havlíčkobrodská psychiatrická nemocnice. Projekt je součástí reformy psychiatrické péče v Česku. Zatím má vzniknout pět center.

Cílem centra je podle ředitelky Fokusu Vysočina Anny Šimonové pečovat o duševně nemocné v jejich domácím prostředí, snižovat nutnost jejich hospitalizace a zbytečně je nestigmatizovat. Psychiatr je bude moci navštěvovat i u nich doma. Centrum bude sídlit mimo psychiatrickou nemocnici. “Bude se zaměřovat na lidi dlouhodobě duševně nemocné, zejména s psychózami,“ řekla ČTK k fungování centra Šimonová.

“Jedná se o mobilní služby, denní služby s dostupností psychiatrické péče minimálně deset hodin denně a krizové služby, které by fungovaly telefonicky 24 hodin denně,“ doplnil náměstek hejtmana.

Kolik přesně je v okrese Havlíčkův Brod duševně nemocných lidí se podle Šimonové neví. “Problémem reformy je to, že nejsou přesná data. Ty se teprve sbírají,“ řekla.

Reklama

Fokus Vysočina již s psychiatrickou nemocnící spolupracuje přes dva roky. Společný tým centra duševního zdraví bude mít pět sociálních pracovníků, čtyři až pět terénních psychiatrických sester, psychiatra a psychologa, uvedla Šimonová.

Prvních pět center má podle Šimonové v rámci reformy vzniknout kromě Havlíčkova Brodu ještě v Brně, Přerově a v Praze, kde budou dvě. V budoucnu by měla sloužit pacientům ve všech okresech republiky.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama