Reklama

Pověry o šilhání u dětí

Mezi rodiči malých dětí podle odborníků stále přežívají pověry, že do určitého věku je šilhání jejich potomků normální. Může přitom jít o příznaky mnohem závažnějších vad nebo onemocnění či dokonce oční nádor. Rodiče by proto měli co nejdříve vyhledat optického lékaře, řekl ČTK prezident České kontaktologické společnosti Pavel Rezek.

"Mezi lidmi přežívá názor, že děti do jednoho nebo i do tří let mohou malinko šilhat a že to ničemu nevadí. My se jim snažíme vysvětlit, že normální to není nikdy," řekl Rezek, který je současně přednostou očního oddělení nemocnice v Kolíně.

Všechny oční vady podle něj nemusí vždy odhalit ani pediatr při pravidelných prohlídkách. Při sebemenším podezření by proto měl rodiče poslat za očním specialistou. Pokud se začínající oční vada podcení, může se časem zhoršit a trvale poškodit zrak. Jedním z příznaků mohou být například problémy dětí ve škole, které špatně vidí na tabuli.

"Byl vyvinut přístroj, který dokáže jednoduše odhalit základní refrakční vady u dětí na základě velmi krátkého screeningu. Během jednoho dne se dá vyšetřit například celá školka. Pokud přístroj odhalí vadu nebo podezření na možné komplikace, dostanou rodiče doporučení, aby s dítětem zašli k odborníkovi," řekl Rezek. V Česku probíhal ve vybraných školkách pilotní projekt.

Vědecký garant projektu, prezidentka České strabologické asociace a emeritní přednostka oční kliniky v pražské nemocnici Motol Blanka Brůnová, by ale raději, aby se vyšetření zúčastnilo více dětí. "Vyšetření přináší nejlepší výsledky u dětí do čtyř let. Ne všechny děti v tomto věku ale dávají rodiče do školky, nelze proto hovořit o plošném vyšetření," řekla ČTK Brůnová.

Reklama

Cílem by proto podle ní měla být co největší součinnost majitelů těchto přístrojů, dětských lékařů a například i obcí při plánování plošných vyšetření. "Pokud by se vyšetřilo jen jedno nebo dvě děti, tak jde o velmi nákladné vyšetření. Funguje ale na principu fotografie, takže lze za krátkou dobu vyšetřit desítky dětí. Hlavní by proto měla být především co nejlepší organizace," dodala Brůnová.

Dan Petrucha - ČTK

Reklama

Komentáře

Aniette (Út, 31. 12. 2013 - 21:12)
Nejen téma očních vad probíráme na stránkách www.komunita111.cz nebo www.trijednicky.cz

Pokud Vám záleží na Vašem zdraví, tak nakoukněte.
Reklama