Reklama

Vitamín C a zdravé oči

Vzhledem k roli v syntéze kolagenu je vitamín C nezbytný pro integritu pojivových tkání oka.

Oční tkáň je velmi náchylná k poškození volnými radikály a k oxidaci, potenciálně způsobující šedý zákal (kataraktu) či degeneraci žluté skvrny (maskulární degeneraci).

Mnoho studií potvrzuje užitek vitamínu C na šedý oční zákal. Jedna studie hlásila, že většina pacientů, kteří užívali 1000 mg vitamínu C denně, neměla další zhoršení šedého zákalu dokonce ani po 10 letech. Bylo to nepochybně též dáno tím, že vitamín C zvyšuje produkci glutathionu, mocného antioxiadantu v oční tkáni.

Vitamín C též chrání před poškozením zraku u diabetiků (retinopatií) tím, že snižuje glykaci (poškození cukrem) oční tkáně a též snižuje hladinu sorbitolu, který se u diabetiků hromadí a způsobuje ztrátu ochranných živin z čočky. Předpokládá se, že je třeba minimálně 1000 mg vitamínu C denně k udržení potřebné hladiny vitamínu C v oční čočce.

Zdroj: Solgar
 

Reklama

Reklama

Komentáře

výživa pro oči (Čt, 15. 11. 2012 - 14:11)
Mám velmi dobrou zkušenost s užíváním oční výživy. Ocutein Brillant obsahuje 25mg luteinu, který regeneruje a zostřuje zrak. Již po měsíci jsem cítila výrazný rozdíl, více zaostřuji a když řídím v šeru, tak vidím o dost lépe.
Helena (Čt, 28. 11. 2013 - 10:11)
Super tipy děvčata na Ocutein Brilant, koupila jsem si a ostrost vidění a moc děkuji opravdu mi zabral snad po necelém měsíci užívání. Nyní jsem si v lékárně zakoupila v balení s očními kapkami a antistatickým ubrouskem.
Věra (Čt, 28. 11. 2013 - 20:11)
Super tipy děvčata na...Používám vitamíny Selen, kde kromě luteinu je i hodně Céčka a další věci. http://shop.peknyzivot.cz/Doplnky-stravy/Imunitni-system/SELEN-PLUS-Kapsle-s-brusinkovym-extraktem-pro-ochranu-bunek.html
Reklama