Reklama

Čím u dětí nahradit sušenky, sladkosti, limonády a fastfood?

V České republice je 17,8 % dětí obézních či s nadváhou.  České děti jsou přeslazené a chybí jim pohyb.

Dítě se velmi brzy naučí rozpoznat chuť sladkého mateřského mléka. S postupným vývojem chuťových pohárků si přivykají i na další chutě, stále ale upřednostňují sladké a mnoho rodičů sklouzne k podávání slazených nápojů jako je čaj s cukrem, džusy nebo ochucené nápoje, aby svým dětem udělali radost. „Obrovské množství rafinovaných cukrů, které do sebe děti během dne dostanou, má za následek hyperaktivitu, tloustnutí a chabé zdraví.“ říká PharmDr. Martin Myrdacz, Medical Director společnosti Nutricia.

 

Podle studie Zdraví dětí 2016 vypracované SZÚ se prevalence obezity dětí za dvacet let významně zvýšila. Z 10,8 % dětí obézních a s nadváhou v roce 1996 jsme se dostali až na 17,8 % v roce 2016. Obézní děti mají oproti dětem s normální hmotností vyšší hodnoty LDL cholesterolu a triglyceridů, častěji se u nich také setkáváme se zvýšeným krevním tlakem. Tento trend souvisí s příchodem fast foodů, slazených vod a velkého množství zpracovaných potravin a sladkostí lehce dostupných ve všech supermarketech.

 

Reklama

Z výzkumu také vyplývá, že již předškolní obézní děti konzumují významně méně zeleniny a ovoce, na druhou stranu se často stravují ve fastfoodech a pijí velké množství slazených nápojů. „Dostatečný příjem ovoce a zeleniny je pro děti důležitý jak z hlediska správné peristaltiky a trávení díky obsažené vláknině, tak kvůli doplnění minerálních látek a vitamínů. Při vytváření receptur přesnídávek je pro nás důležité především jejich složení vzhledem k potřebám dětí. V Hami se zároveň snažíme zjednodušit maminkám přípravu - díky svačinkám Hami. I to je důvod, proč jsme například v pražské Hamleys otevřeli dětský koutek Hamíkov, kde je možné strávit celý den a děti nakrmit díky vhodné výživě dostupné na místě“ vysvětluje PharmDr. Martin Myrdacz.

 

Čím sladké nahradit?

  1. Slazené nápoje – již od mala zvykejte děti na čistou vodu. Nebude jim tak dělat problém ji pít ani v budoucnu. Chcete jim udělat radost? Připravte během dne ředěný fresh či nedoslazovanou limonádu z ovoce a bylinek. Čaje podávejte přírodní a spíše se vyhněte těm ochuceným ovocným – mají velmi výraznou chuť, dítě si na ni může zvyknouta pak může mít problém vnímat a dobře přijímat jemnější chutě. Pro nejmenší volte čaje s věkovým určením, starším dětem připravte slabší nálev čaje.
  2. Čokolády a bonbóny – naučte děti zdravě mlsat. Místo sladké sušenky jim ke svačince připravte nakrájené čerstvé ovoce v létě, v zimě pak třeba sušené meruňky v BIO kvalitě (raději ale vždy kontrolujte složení, i zde najdete doslazované; pro děti do 3 let ale sušené ovoce není příliš vhodné). Na cesty si pak pořiďte ovocné či zeleninové přesnídávky v jednorázovém balení.
  3. Fast food – je na vás, abyste své děti naučili rozpoznat kvalitní jídlo. Klasickým fast foodům se vyhněte a raději zajděte do restaurace nebo si hamburger připravte doma, kde do něj můžete dát přesně to, co máte vy i děti rádi, navíc si sami zvolíte, kolik soli, koření i cukru použijete. Ačkoliv se to nezdá, jen v housce na hamburger je od 4 do 7 g cukru (1–1,5 kostky cukru). Pokud si k tomu přidáme slazený nápoj a množství cukru v kečupu, nemůžeme se divit, že děti s nulovým pohybem tloustnou, a to jsme si ještě ani nedali dezert.

 

Chcete-li předejít pozdějším zdravotním problémům svých dětí, dbejte na pravidelnou stravu bohatou na živiny, vitamíny, minerální látky a nezapomínejte na vlákninu, kterou v České republice konzumujeme obecně jen střídmě. Naučte své děti vybírat si kvalitní potraviny a jíst hodně ovoce a zeleniny. Předškolní děti by měly mít jídlo rozdělené do 5–6 denních dávek, kdy budou mít 3 hlavní jídla a 2–3 svačinky. Pokud něco zásadně odmítají jíst, nenuťte je. Zkoušejte nabízet různé pestré chutě. Při jídle jděte dětem příkladem – na jídlo si udělejte čas a jezte společně v klidu a pohodě. Nezapomínejte na velké množství zeleniny. Buďte tedy vždy připraveni, ať nemusíte při opuštění domova narychlo kupovat přeslazené pití či fast food.

Pokud děti zeleninu či ovoce úplně odmítají můžete jim do džusu, vody či jogurtů vmíchat G&G Vitamins - Kids Rainbow Food - prášek 100g - 001shop, což je multivitamínová směs vyrobená z různých druhů ovce a zeleniny. 

MK

 

Reklama

Komentáře

Reklama