Reklama

Strach

Strach ovlivňuje mnoho lidí. Vzpomeňme si na strach z nemoci, úrazu, zpomalení hospodářského rozvoje, z propuštění. Nebo jednoduše strach z vedoucího či ze spolupracovníků. Můžeme uvést i strach z odpovědnosti a z odlišných názorů. Nezapomeňme na strach z vloupání, agrese i válečných střetnutí. Výčet bychom mohli hodně prodloužit.

Abychom strach udrželi v určitých mezích, napadají nás mimo jiné dvě věci: pojištění a sociální stát. Obojí člověku poskytuje přinejmenším materiální záchytnou síť. Jak velký strach to asi je, poznáme podle významu obou institucí. Proudí do nich a jsou v nich přerozdělovány obrovské finanční částky. V materiálním světě je nasnadě koupit si určitou jistotu.

Hlubší problém spočívá v tom, že jsme ve svém nitru nejistí. Nejistota nás vede ke strachu a strach nás vede nejen k tomu, abychom platili pojištění, ale vede nás i k boji, k obraně a k agresi. Čím více nejistoty pociťujeme, tím více máme strachu, tím více se bráníme, tím více jsme agresivní. Člověk, který se cítí nejistě, je přirozeně bezmocný. Skutečně mocný člověk se logicky nebude cítit bezmocný, a to znamená, že nebude mít strach.

Strach je proto problémem lidské nejistoty. Nejistota znamená, že nemáme důvěru v sebe sama nebo vůči světu. Většina lidí se hlásí k nějakému náboženství, a tím věří v nějakého boha. Normálně je to velmi mocný, všemohoucí Bůh. Jestliže lidé, kteří věří v Boha, mají strach a sjednávají pojištění, pak to přece neznamená nic jiného než: důvěra v Boha je dobrá, ale pojištění je lepší!

Chybí nám prostě fundamentální důvěra v Boha či v život, ať už chcete tuto sílu pojmenovat jakkoliv. Kdybychom měli důvěru, neměli bychom strach. I když většina lidí patří k některé náboženské obci, jsme v podstatě přesto bezbožná společnost. To není hodnotový soud, ale pouze konstatování faktu. Není tím také řečeno nic proti pojištění. Je zcela v pořádku sjednání pojištění, když člověku chybí důvěra v život.

Reklama

Na tomto místě nás zajímá, jak působí strach. Strach vede k tomu, abychom se drželi dogmat, úsudku, věroučných systémů, určitého pracovního místa nebo určitých lidí. Myslíme si, že nám poskytnou jistotu, identitu a orientaci. Následek toho je závažný: zablokováváme si život i svůj vývoj. Co na něčem ulpívá, nemůže se již pohybovat. Co se již nemůže pohybovat, zemře. To není teorie, ale každodenní praxe. Jeden zákazník mi vyprávěl o svém spolupracovníkovi, který během šesti měsíců zemřel na rakovinu ? všude se křečovité všeho držel.

Nedávno jsem slyšel podivuhodnou teorii. Jistá dáma vyprávěla, že strach je nutný, protože nás chrání před nebezpečím všeho druhu. Představme si tuto pověru, strach nás chrání před nebezpečím! Když tedy chci jet z A do B, stačí mi jenom, abych měl strach, a nestane se mi nic. Opak je samozřejmě pravdou: strach přitahuje to, čeho se bojíme. Důvěra mě bezpochyby chrání lépe před nebezpečím než strach.

Zdroj: Princip LOL2A ? Pragma ?René Egli

Reklama

Komentáře

Opozdeny ctenar. (Po, 7. 4. 2003 - 20:04)
Bez strachu, prec nejde ziti,
to tak si jen, ubliziti.
Ale jenom v strachu zit,
to nam muze uskodit.

Pan Buh neb Stvoritel, nam dal positivni strach. Aby jsme
nemeli uraz A.T.D. A kdyz si to neuvedomime, tak budeme
podporovat negativni strach.Takto budeme mit strach ze strachu.
To nebudeme zit, ale zivorit.

Maly priklad: Vstanu rano a budu mit strach z boleni hlavy,
a kdyz budu na to dlouho myslet, tak doopravdy mne hlava
rozboli.
Neb vstanu a nebudu myslet na strach, tak vsechno bude jinaci.
tomas (Ne, 23. 2. 2003 - 17:02)
nevim, ale ja mam posledni dobou strach z divek a zen.7 let jsem zil s moji partnerkou,nez mne opustila s mim nejlepsim kamaradem.Od te doby jsem skusil mit pohlavni styk s nekolika zenami,ale pokazdy jsem jako muz selhal.ted mam strach si cokoliv zacit s jinou zenou,ze se opet strapnim.Porad musim myslet jenom na tu,kterou jsem opravdu miloval.
zuzi (Ne, 13. 4. 2003 - 00:04)
rika se tomu neuroza.
mam strach z toho, ze mi bude spatne a ze umru. kamkoliv jdu, premyslim nad tim.
samozrejme, ma to svou pricinu, jako vse.
zhruba dva mesice jsem nemohla ani vyjit z baraku, jakmile jsem prekrocila urcitou "hranici" od bytu, bylo mi spatne a opravdu v tu chvili si s vama ta psychika neuveritelne pohrava.neovladate ji a je to nepopsatelny stav, pri kterem se citite na umreni, v tu chvili vam nemuze nic pomici, jen vy sam/a. je to prece jen psychika a na to se umrit neda.ano, ale vysvetlujte to cloveku, kteremu je zle, to nejde, nevysvetlite, v tu chvili opravdu ne.
ted uz jsem na tom lepe, chodim ven, jezdim autem, ale porad to neni ono.
ale doufam a verim, ze jednou to bude uplne v poradku. jsou to jen nervy , nic vic. no, ale ono to bohate staci.
Šárí (St, 12. 2. 2003 - 07:02)
V Hovorech s Bohem nám sice Bůh neradí strach, ale zato radí pro naši situaci sociální stát, podle mého rozumně. Ale možná jen do doby, než se lidstvo zbaví strachu ...?
Ondra (St, 12. 2. 2003 - 18:02)
Ano, myslím si, že strach ochromuje lidskou mysl. Brání člověku v rozletu a opravdovému životu. Přece jen malinká poznámka k článku: Nemyslím si, že např. havarijní pojištění auta (třeba při koupi nového, či díky čerstvému řidičáku v kapse) by mělo znamenat malou důvěru v Boha, či sebe sama. Spíše jako reálné zhodnocení situace. A tak je to, domnívám se, třeba i s domem. Pokud jsem otec velké rodiny, dům stojí v záplavové oblasti, pojistit se proti případnému riziku velké vody je prozíravé.
Vzpoměňme příběh z Bible, na panny a jejich olej při očekávání příchodu Ježíše ... situaci to vystihuje docela jasně :)
Jana Myšáková (Po, 3. 3. 2003 - 20:03)
Dále zažíváme strach z toho že budeme postupně odsouváni. Jak stárneme, kruh těch známých, kteří byli známými, má své nové známé, kteří lépe vyhovují jejím představám, požadavkům, nárokům a my starší jsme odsouváni. Kde hledat? Kluby, kroužky, společenské aktivity? Většinou jsme několikátí, ....sátí, nebo ...stí. Je těžké najít přítele,/kyni/, když se s námi již nepočítá. Zestárli jsme, nejsme plni elánu, nebojujeme, nemáme lokty, nemáme ramena, zkrátka do tohoto bojovného světa , podobného aréně, nepatříme?
Nebo se najde někdo citlivější, který se nám přiblíží....alespoň na chvilku, a pak budeme zase odsouváni.
Libor (Po, 15. 1. 2007 - 19:01)
Nejsem sice kvalifikovaný psycholog nebo do jakého oboru vlastně problematika strachu spadá, ale v mnoha bodech s autorem nesouhlasím. Podle mého názoru není životní pojistka projevem nějaké nedůvěry v život, ale jde pouze o jakýsi akt této konzumní společnosti, která se snaží v případě nějaké tragédie materiálně zajistit své nejbližší.
Že když mám strach, tak na sebe přivolávám nějaké neštěstí? To sotva! Příklad: sedne do auta řidič nezkušený a má strach, obavy že nedojede do místa z A do B a proto pojede pomaleji. Na druhé straně sedne za volant řidič zkušený, sebejistý, bez strachu a bez zábran, jede nepřiměřenou rychlostí a zastaví až o tu lípu za třetí zatáčkou.
Bezbožná společnost?? Konstatování faktu???? Autor vidí do nitra společnosti?
Tento komentář není mířen proti autorovi, jen tento článek ve mě z nějakého důvodu vzbudil nevoli a já musel reagovat.
Petr (Út, 23. 8. 2011 - 23:08)
Strachem na sebe přivoláváme neštěstí? A to jako proč? Má to něco společného s tím blábolem hnutí New age, že na co myslíme to se nám stane :D? No dobře, ale teď vážně. Strach je pro lidský život naprosto nepostradatelná věc. Pokud se jeho intenzita pohybuje v rozumných mezích, je nám mnohem více prospěšný než škodlivý. Představte si člověka beze strachu. Bez pomyšlení na riziko, bez opatrnosti. Takový člověk , jak již někdo zmiňoval, by se vyboural za třetí zatáčkou. Bez pojištění by skončil brzy s velkým zadlužením (proč by si platil pojistku, když nemá strach?) atd atd. Zkrátka beze strachu se neobejdeme, ale jelikož jsem dlouhou dobu trpěl psychickými problémy, vím velmi dobře, že přemíra strachu je naopak velmi devastující.
Šárí (Po, 9. 11. 2020 - 14:11)
V Hovorech s Bohem nám sice Bůh neradí strach, ale zato radí pro naši situaci sociální stát, podle mého rozumně. Ale možná jen do doby, než se lidstvo zbaví strachu ...?
Reklama