Reklama

Psychopati jsou prý úspěšní finančníci

Psychopati, tedy emočně narušení jedinci, jsou schopni velmi riskantních finančních operací a v otázce investic mohou být velmi úspěšní. Dospěli k tomu američtí vědci, kteří se zabývali studií psychopatů. Informoval o tom britský deník The Times.

Skupina 41 lidí s normálním IQ hrála v rámci pokusu jednoduchou hru na téma investic. Patnáct účastníků mělo prokazatelné poškození těch částí mozku, které ovlivňují emoční reakci člověka. Tyto léze jsou běžné u psychopatů. A právě tato část účastníků výzkumu si ve hře vedla nejlépe.

Citově normálně fungující člověk se bránil přemíře rizika, i když věděl, že možný zisk je vyšší než potenciální ztráta.

Jedním z vědců, kteří na výzkumu spolupracovali, byl profesor neurologie Antione Bechara z Iowské univerzity. Podle něj je zcela oprávněné nazývat nejlepší investory burzovního trhu funkcionálními psychopaty.

Becharův kolega Baba Shiv ze stanfordské obchodní akademie prohlásil, že rysy makléřů mají také úspěšní právníci a vedoucí podniků. "Emoce přispívají k urychlení rozhodování. Avšak za určitých okolností člověk učiní lepší rozhodnutí, jsou-li přirozené city potlačeny," řekl Shiv.

Reklama

Inzerát "Hledáme psychopaty, kteří zničí naše soupeře na trhu" zní zatím málo přijatelně, avšak pro autory tohoto výzkumu je opodstatněný.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Markéta (St, 30. 11. 2005 - 06:11)
Pokud úplná rodina vyšle do světa darebáka, je zcela jasné, že prvky výchovy v rodině selhat musely.

Kdo vyjde z neúplné nebo nefunkční rodiny vpořádku, ten může sobě či zčásti někomu jinému jen děkovat, má dost velké štěstí. Ovšem relativní je, jestli jistá osoba si může s klidem říci: "Jsem vpořádku, žiji slušně.", ale přesto prvek narušení může skrytě uvnitř existovat.
Lenka (Čt, 1. 12. 2005 - 14:12)
To Martina: přečti si Siddhartu od Hermanna Hesse. je to krásná knížka, ve které je mimo jiné i to, že někdy se dítě opravdu narodí jiné a vnitřně zlé - třeba i osvíceným lidem.
Martin (Ne, 27. 11. 2005 - 23:11)
To je ale zcela pochopitelné protože tito lidé psychopaté si svou poruchu nejsou schopni připustit a jakoukoliv odbornou pomoc odmítají. Musí se stát něco hrozného aby léčbu nařídil soud.
usnicka (Po, 28. 11. 2005 - 14:11)
oprava - king
Honza (Po, 28. 11. 2005 - 14:11)
Usničko, nezevšeobecňuj.I ten, kdo pochází z nefunkční rodiny, kde se to hemží nadávkami, může umět mít rád.Sestra mé matky si bohužel takového psychopata vzala, samé nadávky , poroučení , zesměšňování. Bála se od něj odejít, protože jí vyhrožoval, že si ji najde a zabije, navíc se on přistěhoval do domku, který ona zdědila po babičce.V tom vyrostli mí dva bratranci, jeden je stejnej hazl jako strejda, ale z druhého vyrostl správnej chlap a dobrej manžel a táta.Svou ženu podporoval i na studiích, nikdy ji neshazuje a stejně se chová ke svým dětem. Má je prostě rád a nemusí se nad ně povyšovat a tak si dokazovat, jak je dobrej.Jakékoliv zevšeobecňování vždy mnoha lidem ublíží, to také není moc emočně správné, nemyslíš?
bumbác (Út, 29. 11. 2005 - 08:11)
Lidé tohoto typu mají fakt většinou zelenou. Libují si v uplatnění moci různými způsoby a to se hodně nosí. Libují si v konfliktech a zraňování, takže většina lidí jim radši ustoupí. Rodinné prostředí má na povahu psychopatů určitý vliv, ale není to podmínkou. je to porucha, nemoc a dál se většinou léčit. Otázkou zůstává, jak? Jak k tomu někoho donutít, když tato pozice jim zaručuje určité výhody? Tito lidé jsou často
dost inteligentní a tuto výhodu si uvědomují a bohužel i ti s menším rozumkem tuto skutečnost zachytí a nepustí.
Ani není obecná pravda, že matka samoživitelka nezvládne výchovu dětí. Znám případ, kdy úplná rodina vč. babičky a dědečka na stížnosti sousedů jen pokrčila rameny a odkázala je na policii. Prý je děti neposlouchají.
Honza (Út, 29. 11. 2005 - 12:11)
Usničko,mám jiné zkušenosti než Ty, psychopatem se člověk rodí, je to nemoc. Dá se někdy léčit, někdy se to nepovede, nejhorší je přesvědčit takového člověka k léčení, protože si není vědom žádného duševního postižení. Někteří ti lidé jsou velmi chytří, jiní mají problém i inteligencí.A spojovat to s tím, že se o děti stará jen matka je už úplný nesmysl.Mohl bych ti dát opačné příklady, např. u nás v domě kluk z úplné a starající se rodiny se ani nevyučil a ve 20 letech už sedí za krádeže.Mě s mou sestrou vychovala jen máma,nikdy jsme neměli žádné výchovné problémy a oba jsme vystudovali VŠ.A z mámy jsme měli přirozený respekt oba a dodnes si ji za to , jak to s námi zvládla a i za to, že přítele si domů přivedla až v naší dospělosti vážím.A také znám X příkladů.
bumbác (St, 30. 11. 2005 - 08:11)
mi někoho bez určitého vnitřního narušení. Vč. sebe.
suzy (So, 26. 11. 2005 - 18:11)
chci reagovat na studii americkych vedcu,ze psychopate jsou schopni riskantnich fin.operaci a dokazi vydelat velke penize.Mohu s tim jedine souhlasit,protoze sama s psychopatem ziji,bohuzel i pres me nalehani odmita lekarskou pomoc,ale jinak po fin.strance mame vsechno.Ale vazne za velmi vysokou cenu.
usnicka (Po, 28. 11. 2005 - 14:11)
Po 8 letech kamarádství na dálku, jsem zjistila, že i moje kámoška je psychopat. Šokovalo mě to, opíjela mě rohlíkem a já trouba jsem to nepoznala, i když jsem kdysi rok s psychopatem chodila. Ten mě za tu dobu 4x zmlátil, já se bála s ním rozejít, ale až když mě škrtil, jsem konečně utekla.
Ta kámoška sehnala vše luxusní, na úrovni, ten přítel byl vl. to samé a jeho otec jak by smet. Ona byla kyng a ostatní lidi jen pomlouvala, i když se na oko hrála, že má ráda. Jak mohla mít ráda, když pochází z nefunkční rodiny, kde slýchává dodnes jen nadávky a hádky?!Dost mě to ranilo, ale jsem ráda, že jsem to vůbec odhalila, že se vl. prozradila, když se mě chtěla udělat blbce. Jak jsem ráda, že mám za manžela solidního člověka a nemusím s takovou osobou žít, to bych dlouho nevydržela, šíleně mě takové jednání zraňuje. S "kámoškou" jsem se právě na rok a půl rozešla a pak jsme se opět nějak zkontaktovaly, i když to nebylo už bez mého odstupu. Nesmírně se vždy litovala což patří také ke znakům psychopatů. Intelektuálně člověk může zůstat na výši, ale emočně je z něho až zdegenerovaný hybryd. Nechci urážet, jen konstatuji fakta. Od takových lidí daleko pryč!
Honza (Po, 28. 11. 2005 - 12:11)
Dokáží skutečně vydělat velké peníze, prože hodně a beze strachu riskují,bohužel dokáží i hodně velké peníze prodělat. Někdy risk nevyjde.Možná to byli ti naši bankovní manageři, kteří prodělali na riskantních obchodech bankám miliardy,ale trestu unikli, protože za to nemohli, špatně vyhodnotili riziko.
usnicka (Út, 29. 11. 2005 - 08:11)
Honzo, jsi vtahovačný, proč bych měla komukoli ubližovat?! Rozumný člověk má slova pochopí. Písemná forma vyjadřování je těžší než slovní, tak tedy - velké procento lidí žijících v nefunkční rodině není pak pohodových!! Ale na tomto zjištění trvám, protože jsem viděla X příkladů ve svém životě. Kolikrát jen to, že v baráku chybí dospělý chlap, je pro samoživitelku dětí těžké, i když ona sama se snaží, jak nejlíp umí. Tak i moje známá - jeden syn se opil do němoty už v 7. třídě, druhý v 1. ročníku na učňovské škole propadl, protože na učení kašlal. Ona nemůže být jako matka tolik přísná, než když otec sem tam slobně rázně zakročí. Matky totiž dělají přírozenou drezuru - výchovu téměř pořád, tak dítě z ní nemá takový respekt. Před 3/4 rokem se k ním nastěhoval strejda, kluci z něj přirozený respekt mají, vše funguje, oba hoši se zlepšili v chování i ve škole. Můj 1. přítel žil v rodině, kde otec matku mlátil, a tak to dělal pak i on sám, byť se mu to jako díděti hnusilo, narušilo mu to osobnost, ujel z cesty a pokračoval v otcově "tradici".
Dan (St, 30. 11. 2005 - 16:11)
Pokud se někdo narodí jako psychopat, tak mu prostě úplná rodina většinou nepomůže.Prvek narušení u těchto osob je, někdy latentní a neprojevuje se ,jindy se projevuje v plné hrůze.A co je to funkční rodina? Pokud tím myslíme rodinu úplnou, tak je to nesmysl.Ta je často držena jen ze zvyku a bohužel právě takoví manželé nejraději hlásají, my jsme spolu vydrželi kvůli dětem.Ale dětem tam dobře není.Konečně ve Švédsku se rodí 50% mimo manželství a velká část těchto dětí žije jen s jedním rodičem, přesto kriminalita oproti nám velmi malá,korupce takřka nuková a vztahy mezi lidmi mnohem lepší.
michal (Čt, 22. 12. 2005 - 12:12)
Kdyby si "americti vedci" precetli zakladni texty o "psychopatii" dozvedeli by se ze tito lide maji vyssi intuici a empatii. Je to zpusobeno tim, ze pro preziti ci bezne fungovani misto beznych adaptacnich vlastnosti a technik , ktere nemaji nebo maji omezeny musi vyuzivat tyto intuice a empatie jinak by ve spolecnosti neprezili nebo neobstali. Hold nekde nekomu bylo ubrano a nekde pridano.Michal
Pepa (Ne, 29. 1. 2006 - 17:01)
Je to Honzo tak,příklady táhnou a vše formuje(osobnost člověka)již v bříše těhotné ženy.A pokud jsou tam nějaké geny-negativní-může se dobrým(či zlým),příkladem něco vylepšit nebo pokazit.Vždy však platí staré bibl.přísloví
martx (Po, 8. 10. 2007 - 17:10)
Toto nejsou psychopati co tady pišete, pravy psychopati sou patri dovezení bo to sou masový vrazi, násilnící atd...
Renata (Čt, 14. 7. 2011 - 23:07)
Mam sestru. Pochazime z uplne rodiny, ale od malicka jsme slychavali jen same hadky a ponizovani. Sestra je o deset let mladsi, takze mela jine zajmy atd. Dnes je ji dvacet sest. Vydira a bije nase rodice a oni se nechaji. Vyhrozuje mym detem, ze jim neco udela a to je pro me posledni kapka. Je cvok a mam z ni strach. Ani policie s ni nic neudelala. Ze musi sama chtit na leceni? Mysli tyto urazky a vyhrozovani vazne nebo to je 'jen' jejich nejaka taktika? Mam o deti strach. Pro me je to silenec. Od mala dostala vse jen ona. Rodice jí jeste doted chodi nakupovat a ze strachu ci lasky ze sebe delaji poskoky, sluhy a fackovaci panaky. Nevim jak dal. Jak reagovat?
psychopat (Pá, 15. 7. 2011 - 20:07)
Mám diagnostikovaných 6 druhů psychopatií a mám holou prdel. Kde jsou ty finanční úspěchy?
Reklama