Reklama

Začínat ve 14 letech je smrtelné!

Protikuřácká kampaň ve Francii přitvrzuje realistickým spotem. Cílem kampaně, která dosud neměla v zemi obdoby, je odradit mládež od propadnutí nikotinu. Šokující spot zobrazuje zezadu postavu umírajícího 49letého muže a zároveň rekapituluje jeho život s cigaretou.

"Kouřit začal ve 14 letech, kdy si každý myslí, že je nesmrtelný," uvádí se v začátku televizního klipu. Z dalšího titulku se diváci dovědí, že rakovina byla u muže odhalena už v 39 letech. O deset let později váží pouhých 34 kilo a zbývá mu pět dní života. "Začínat ve 14 letech je smrtelné!", zdůrazňuje klip.

V šedesátimiliónové Francii každoročně umírá na nemoci spojené s kouřením na 60.000 lidí. "Chtěli jsme ukázat, jaká je realita a zároveň respektovat důstojnost člověka. Umírajícího muže proto natáčela jeho manželka, aniž by byla zobrazena jeho tvář," vysvětlil Christian Peschang, generální ředitel Národního výboru pro boj proti kouření, který dal spot vyrobit.

Obzvláště varovné je přitom podle něj množství mladých kuřáků. Ve věkové kategorii od 12 do 14 let kouří 8,5 procenta a mezi 15 až 19 lety je to dokonce 40,9 procenta mladých Francouzů. "Polovina z nich za dalších dvacet až třicet let kvůli kouření zemře," říká předseda protikuřáckého výboru Gérard Dubois.

Už v červnu Francouze šokoval spot, ve kterém byli upozorněni, že se v jednom z produktů denní spotřeby nachází spousta jedů. Teprve po zavolání na vyznačené číslo se mohli dozvědět, že jde právě o cigarety.

Reklama

Radka Marková - ČTK

Reklama

Komentáře

jaja a paja (St, 24. 7. 2002 - 09:07)
proc takova kampan neni i u nas? ???? :-(((
Hanka (Po, 29. 7. 2002 - 12:07)
To je pravda, kouření je přece strašné svinstvo!!!
SK8 a psycho (Čt, 31. 10. 2002 - 16:10)
Myslíme si že je to fakt svinstvo ale nekdy to pomáhá!!!Cauuuu
Ivana Krčmová (St, 31. 7. 2002 - 20:07)
Problematika kolem drog je věcí každého z nás.Každý může podat pomocnou ruku.Je mnoho potřebných.Myslím, že prevence je velmi slabá a ne příliš ůčinná.
Měli bychom se zamyslet, jak můžeme i my svým jednáním přispět k lepšímu životu nejen mládeže, ale i dospělým. Každý má právo na zdravý a plnohodnotný život.A ne, aby mu droga ovládla mysl a člověk podvolil své činy droze a jejím ůčinkům.
přispějme i my k lepšímu životu...

Ivana
wendy (Pá, 3. 1. 2003 - 13:01)
no ja si osobne myslim, za koureni je sice svinstvo, ale kdyz se najde parta lidi, ktery kourej,a vleze k nim nekdo novej, tak zacne z 85% kourit tez.sice neni prevence moc dobra, ale je to vec kazdyho cloveka.a stejne je to s drogama....ten, koho to zajima, se o tom muze dozvedet vic, ale to je fakt jen a jen nazor toho danyho cloveka.papa
jiří (Ne, 9. 4. 2006 - 19:04)
zacal jsem ve 12 a snazim se prestat.je mi 13.vubec se mi to nedari.poradte mi prosim.
jaburek zavinac seznam.cz tesim se na vasi radu.dekuji
Martin Bubeník (Pá, 24. 11. 2006 - 23:11)
Trávu kouřím už 4 roky, skoro každý druhý den, a někdy příležitostně i vícekrát. Život bez ní si už nedokážu představit. Když jsem s ní začal, bylo mi 13 let. Ze začátku jsme to brali jako zábavu, ale všiml jsem si, že už to pro mě zábava není. Všímám si, že mám hluboké výpadky paměti, při sportu neustále padám a mám potíže udržet se na nohou, když hraji football, florball nebo basketball. Střídají se u mě vlny dobré nálady a poté hlubokých depresí, kdy každému bezdůvodně nadávám. Spolužáci ve třídě, tedy až na pár ostatních, kteří jsou na tom podobně jako já, se ode mě distancovali ,ale mě to nevadí. Dám si brko a švět je v poho..... lidi kuřte, je to fajn a že někdo říká, že jste divní, serte na ně....přestat nechci protože se mi to líbí. Jinak kouřím i normální cigarety, každý den a svátečně doutníčky.....vy nekuřáci jste pěkní kreténi, že to nezkusíte....život je hned lepší.
Bubla (So, 25. 11. 2006 - 08:11)
Ahoj Martine,já bych to chtěl taky zkusit,ale kde se to dá koupit?
Gabča (Čt, 19. 4. 2007 - 12:04)
já si myslím,že je to fakt špatné a škaredé když někdo kouří bud· mariuhuanu nebo jiné drogy...ničí si tím zdraví,ale to si většina fet´ákú vůbec neuvědomuje!!!!!!!!
ti kdo co kouří by si měli uvědomit co vlastně dělají
poi (So, 4. 8. 2007 - 09:08)
kouř do těla nepatří.
poi (So, 4. 8. 2007 - 10:08)
to Martin Bubeník.
Lidský organismus je jedna velká organizovaná chemická továrna,která jede podle šavlony naprogramované k tomuto ůčelu-a to žít normální život.
Tato chemická šavlona se dá ale i přeprogramovat.
A to tím,že se do organismu dodá něco,co mu škodí,zatěžuje jej a ničí.Je to jed.
A pokud je tedy tělo pernamentně otráveno,musí si hledat cestu,jak se naučit s jedem žít.A to je právě tvůj problém...
Jedeš již podle umělé šavlony,kterou jsi si uměle vytvořil a každá snaha přestat kouřit narušuje přístup jedu do těla a narušuje tu novou,říká se tomu také abst'ák..
Píšeš,že ti je skvěle,pokud si dáš trávu...no tak to zažíváš přesně ten stav jaký zažíváme my,kteří jed nepotřebujeme,zkrátka se cítíme dobře .Ale my se cítíme dobře,protože to je normální,kdežto ty jenom a pouze proto že máš tu drogu .
Děkuji pěkně-ale nemám zájem.
Je spoustu jiných dopaminových reakcí,těch normálních,které neškodí.
Někdo sportuje,někdo se rád nají ,skvělé prožitky poskytuje také umění jako vážná hudba,různé koníčky.
Ale jed jako nikotin?
No tak to tedy v žádném případě ,já chci žít normální plnohodnotný a společnosti prospěšný život.Odměnou za to je třeba již jen to,že dnes odjíždím na dovču do Egypta a celej jej procestuji,loni jsem byl zase v Kenya na safari,procestoval si Thaisko a Sri Lanka,mám auto,mohu si koupit spoustu věcí.
Zato ty máš a budeš mít jen tu drogu.
Na tvém místě bych vyhledal lékaře a to tak že hned.Ona totiž ta droga také opotřebovává organismus,může se také stát,že ve 20 budeš mít tělo 80 letého starce.
To Bubla.
Ty bejt moje děcko,tak tě seřežu,že se tejden neposadíš.
Návštěvník (Ne, 5. 8. 2007 - 02:08)
To poi:

Nemáš až tak pravdu. Říkáš to sice jako člověk naprogramovaný k běžnému životu, ale kdybys měl skutečně šlapat podle toho naprogramování, to by nebyl život - mě i na dálku příjdeš trochu jednoduchý. Já osobně jsem vysoce postavený člověk a ani zahulit si mě osobně nebylo cizí. Důležité je, jaký k tomu člověk má sklon - přístup. Pokud jdeš do hloubky, v životě Ti nemůže pár prdů z brka ublížit. Je mi líto lidí, co se snaží žít zdravě, ale touto samoúčelnou a povrchní snahou žrát zdravě si podlamují psychiku. Chce to rovnováhu. Navíc u sebe v mozku si člověk může udělat drogu z čehokoliv. Svůj plnohodnotný život se zaměřením na společenskou prospěšnost, no nevím. Máš to asi nalajnované, ale život se má žít.
nikitka (Pá, 6. 2. 2009 - 10:02)
kurrrrrteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!
Filozof (Pá, 6. 2. 2009 - 10:02)
" 02:08:44 - je vidět, že vůbec envíš, co to znamená žít život. Tvůj netolerantní a omezený přístup ke každému, kdo skutečně žije a nepotřebuje k tomu jedy, jasně ukazuje, že to s tvým životem i postavením nebude až tak úplně v pořádku...
Lenka - lenkas… (Ne, 18. 4. 2010 - 10:04)
To je pravda, kouření je...PŘESNĚ!!!
Bum (Ne, 28. 11. 2010 - 21:11)
Je mi 14. OK, zkoušel jsem trochu googlit o marihuaně ale jsou tam v zásadě dva tábory. Jeden říká že tráva jednou za čas neuškodí ale při pravidelnějším už by mohla a druhej tvrdí že po prvním jointu už je z člověka vygumovanec. Taky jsem našel něco o tom že THC podporuje tvorbu mozkových buněk ale zase se potom hůř učí a soustředí atd. Jak to teda je? Ublíží mi nějak výrazně jeden joint? V zásadě se zdá, že by neměl. Jenom mi jde o to aby ze mě pak nebyl vypatlanec...
Bác (Ne, 28. 11. 2010 - 22:11)
proč musíš zkoušet takové věci? Něco Ti snad schází? nebo se chceš vytahovat před kámošema,že již nejsi trouba?
Ještě nedávno,můj syn,byl v partě šikanovaný,že nekouří,začal kouřit po tají i doma,dnes jsme za ním byli v nemocnici-také si zakouřil něco co jej odrovnalo-víš,kde ? venku na ulici a lidi co šli kolem mu nepomohli.""ožrala jeden a válí se tady"-je mu 14 let-jako Tobě- ten šmejd co vykouřil mu spustil padoucnici-doktor říkal,že ji měl,vrozenou,ale že se nemusela ani projevit.Hm,tak si šlukni a uvidíš sám co to s Tebou provede.
Ginko (Čt, 3. 11. 2016 - 12:11)
Přesně!To je likvidačné,protože co se v mládí naučíš...
Tělo má dostávat pro svůj finální vývoj živiny a ne jedy.
Huhu (Pá, 4. 11. 2016 - 12:11)
Bohužel dnes se začíná i dříve něž ve 14.
Reklama