Reklama

Tažní ptáci chřipku nešíří

S blížícím se termínem příletu prvních tažných ptáků ze zimovišť se čeští ornitologové bojí hysterie z ptačí chřipky, a to i s ohledem na výskyt nemoci v
Turecku. První druhy se vrátí už v únoru, ornitologové proto apelují na veřejnost, aby brala v úvahu, že nikdy nebyla věrohodně potvrzena domněnka přenosu ptačí chřipky divokým ptactvem.

"V rámci zvýšených kontrolních opatření, která zavedla na podzim Evropská komise, bylo na konci loňského roku testováno na 25.000 divoce žijících ptáků. Ani jeden vzorek nebyl pozitivní a dodnes nebyl zjištěn výskyt vysoce patogenního kmene H5N1 na území EU," uvedla dnes na tiskové konferenci tajemnice České ornitologické společnosti Lucie Hošková.

Doplnila, že ptáci migrující na podzim z chřipkou postižených oblastí neroznesli onemocnění dál. Směr šíření ptačí chřipky zČíny do Ruska, Kazachstánu a Mongolska odpovídal dopravním trasám intenzivního obchodu s drůbeží. Virus naopak nebyl zjištěn ani v Austrálii, na Tchaj-wanu, Filipínách či na Novém Zélandu, kam migrují statisíce divokých ptáků z celé Asie. Nejrizikovější skupina - vodní ptactvo - k tomu do Česka přilétá z Afriky, kde se choroba nevyskytuje.

Na podzim zaznamenali ornitologové případy ničení vlaštovčích hnízd kvůli obavám z ptačí chřipky. Někteří lidé kvůli strachu upustili od zimního přikrmování opeřenců na krmítkách.

Experti se obávají, že může být jen otázkou času, než smrtelný virus ptačí chřipky H5N1 zmutuje do podoby přenositelné mezi lidmi. Od roku 2003 viru podlehlo nejméně 80 lidí, hlavně v jihovýchodní Asii; všichni se ale zřejmě nakazili kontaktem se zvířaty či konzumací jejich masa.

Soňa Remešová - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Monika (Út, 31. 1. 2006 - 15:01)
Naprostý souhlas.
vlado (Út, 31. 1. 2006 - 03:01)
Ako sa zda, opat sa potrvrdzuje to, ze za touto chorobou stoji clovek. Vytvorili sme nenormalne podmienky pri chove a naslednu nerovnovahu a este sa cudujeme, ze takato choroba vznikla. Cely ten ceremonial okolo vtacej chripky mi velmi pripomina chorobu BSE, ci jej pribuzne mozgove degenerativne choroby, kedy sa tiez "s uzasom" zistilo, ze pricinou je clovek a jeho hamiznost.
Tomas (Pá, 3. 2. 2006 - 16:02)
Vlado, nevím co má společnýho s lidskou hamižností to, že nějakej asiat si u domku pěstuje svých 5 slepic a to je jeho celý majetek. Prosím o vysvětlení.
llll (St, 3. 5. 2006 - 14:05)
ano
x (St, 3. 5. 2006 - 19:05)
Mate zdani kolik se jiz vydelalo na vacsine?
Je to proste nova vymyslena nemoc a vereni, ze to bylo umele vyrobene a schvalne vytvorena histeryje.
Sice hrstka cinskych lidi zemrelo a ani se nevi presne jestli na tu nemoc.
Proste pharmaticke tovarny vydelavaji multymiliony.
mirek (St, 3. 5. 2006 - 20:05)
Hádejte kdo je hlavní akcionář firmy která vyrábí Tamiflu?
KÁČA (St, 3. 5. 2006 - 20:05)
PŘESNĚ TAK, ZATÍM UMŘELO 60 LIDÍ. NA JINÉ NEMOCI CI NEHODY UMÍRAJÍ STATISÍCE, AVŠAK TATO NEMOC SE JAKO NOVÁ KRÁSNĚ MEDIALNE ZNEUŽILA. MASA NAKUPOVALA VAKCINU A HRSTKA BOHACU BOHATNE JESTEVIC A MUZE SE SMAT, JAK SE LIDI NECHAJI ZBLBNOUT.
Gypsi (St, 3. 5. 2006 - 20:05)
Vlado,
ptačí chřipku šíří jak je známo, žížaly, které ptáci pojžírají. Z toho vyplývá, že když žížaly dobře tepelně zpracuješ, ptačí chřipku bys neměl dostat.
Oxyman (Pá, 11. 8. 2006 - 15:08)
Ptačí chřipka - otázka vyřešena! (11.08.2006)

Virus ptačí chřipky vyléčen!
Společnost Oxylife společně s odborníkem nejpovolanějším v oblasti boje proti virům pana Mudr.Milana Veselého oznamuje, že se dle požadovaných zkušebních testů výrobku "Full Oxy" jasně prokázala jeho naprostá antivirová účinnost proti viru ptačí chřipky. Tento první v České republice vyráběný ozónový gel ničí všechny existující viry se stoprocentním účinkem. To znamená, že přichází doba celosvětového zdraví a spokojenosti ze života bez strachu proti možným virovým epidemiím. Možnosti použití tohoto unikátního ozónového gelu jsou velmi široké a již v tuto chvíli pracuje tým odborníků na dalších produktech spojených s využitím ozónu pro dobro lidského organismu.oxyfil Více informací najdete na http://www.oxylife.cz
Reklama