Reklama

Manželské hádky za volantem

Po 20 kilometrech jízdy autem bývá manželský pár, který už neprožívá období zamilovanosti, ohrožen hádkou. Podle psychologa Karla Havlíka se odvíjí většinou ze zcela malicherných příčin, například žena nevhodně řadí a ustrašeně předjíždí, anebo manžel při řízení neprojevuje porozumění ženě, která si stěžuje na příkoří v zaměstnání.

"Manželky se v uzavřeném prostoru vozidla zřejmě mstí za zažitá příkoří a chtějí si to vynahradit v autě, kde muž před výčitkami nemá úniku," uvádí Havlík v publikaci Psychologie pro řidiče. Ženy podle něj využívají toho, že muž za jízdy nemůže odejít a prásknout dveřmi jako doma.

Hádka oběma aktérům zrychlí tep a uvolní do krve adrenalin, vládu nad mozkem přebírají emoce a bezpečnost pasažérů je ohrožena. "Vidí-li řidič rudě, sotva bude správně vnímat a včas reagovat na situaci," upozorňuje Havlík. Žena podle něj sice prožívá střet intenzivněji, ale je dál schopna sledovat dění na silnici. Může se hádat i řídit, a proto nechápe, že pro manžela je tato situace důvodem dopravního selhání.

Přestože partner v autě může být zdrojem hádek, doporučují dopravní psychologové, aby na cesty delší než 400 kilometrů měl řidič spolehlivého spolujezdce. Může to být i manželka, ale nesmí ho zbytečně rozptylovat, poučovat a nevhodně zasahovat do jízdy. Po domluvě ho může upozornit na rizika v nepřehledných úsecích.

Cestují-li manžel s manželkou autem, obvykle v něm hrobové ticho nepanuje. Pravidlo, že za den sdělí žena nejméně třikrát více slov než muž, platí i při jízdě, připomíná Havlík. Z tohoto pohledu jsou manželky výbornými spolujezdci.

Při řízení na muže špatně působí, pokud je žena úzkostlivá, brzdí na neexistujícím pedálu a dává najevo strach. To nalomí i otrlého řidiče a zhorší jeho schopnost soustředění. Strašné chvíle prožívá za volantem muž, jehož žena dá průchod hysterii.

V autě se podle Havlíka nevyplatí kritizovat, protože může vypuknout hádka. Lépe je povídat si na neutrální téma, smát se a vtipkovat. Zahájí-li žena v autě prudkou ofenzívu, udělá řidič nejlépe, když zaparkuje u nejbližšího motorestu, společně vypijí kávu a spor vyřeší. Na další cestu by neměli vyjet, dokud hněv neodplyne a obě strany se neuklidní.

Naďa Myslivcová - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Muppet (St, 17. 8. 2005 - 12:08)
To jakýho máte manžela je pouze obraz vás samotných.
Chtěli jste mít chlapáka, máte ho mít. Nevím na co si dnes stěžujete. Ale je to typické. Zatímco chlap říká: "to jsem, ale vůl jakou jsem si vzal ženskou", ženská obvykle tvrdí: "to jsem, ale chudák, podívejte jakýho mám chlapa". Nelze než připomenout, je to jen vaše volba :-)))

Sám k smrti nenávidím idioty co napakujou celou rodinu do auta a pak jedou jak hovada aby se předvedli jaký je tatínek kabrňák (sám mád dvě děti a nikdy bych si to nedovolil). Ale divili byste se kolik i takovejch ženskejch denně na dálnici potkávám. Dítě v sedačce na zadním sedadle a jede jak kráva. Tomu už vůbec nerozumím, protože mám za to, že zenský jsou obecně klidnější a v mnoha ohledech lepší řidičky.

Mám však dotaz. Pokud chlapovi naroste v autě druhý penis, nevím co naroste po nastoupení do auta těmto dámám :-)))))
Karel (St, 17. 8. 2005 - 12:08)
Naroste jim 1. penis.
Denisa (Út, 16. 8. 2005 - 05:08)
No, to je zase jednou hodnotný článek. Samo má autor naprostou pravdu, že napětí v autě houstne, když cestují manželé spolu, ale tak nějak to svádí především na přítomnost žen. Chlapi jsou holt jen ti otrlí řidiči. Sorry ale bavit se na neutrální téma, vtipkovat a nekritizovat se mi tak nejak nedaří, když můj manžel jezdí jako divoké prase. A šlapání na neexistující pedál, syčení v nebezpečných situacích či chytání se palubovky, to fakt nedělám naschvál, to je prostě přirozený reflex. BTW: jeden osvícený psycholog vysvětlil mé známé, kterou k jeho návštěvě dohnal manžel svým řízením, že si musí uvědomit, že po vsednutí do auta naroste mužům druhý penis a podle toho to taky vypadá.
Pavel Obalil (Út, 16. 8. 2005 - 09:08)
Nechte úplně vyhladovět koně pod kapotou! K čemu je taky krmit, potvory nenažraný, když na dráze mají lepší koně!! Litr za stovku, daně nahoru a STAVBĚ DÁLNIC STOP.
Katka (Út, 16. 8. 2005 - 12:08)
Deniso, naprosto souhlasím.Tenhle autor píše pouze z mužského pohledu.Muži se zdá, že žena opatrně předjíždí, tak ji může vynadat, protože ona i při tom může řídit.Chlap může jet jako prase, ale vy nesmíte dát najevo strach a už vůbec kritizovat, mohl by se rozrušit a přestat vnímat dění na silnici.Tak já znám chlapy, kteří svou kritikou a výsměchem úplně snížili sebevědomí manželek, že se pak bály vůbec jet. Právě ale moje kamarádka byla přitom lepší řidička než její muž. Po velké bouračce , kterou zavinil on,(ona i syn těžce zranění) se rozvedli a ona se dnes ježděním živí. Škoda. že se pan psycholog nevěnuje také tomu,jak působí řeči mužů na ženy a jak působí bezohledná a agresivní jízda tatínka, který se musí za volantem předvést bez ohledu na rodinu, kterou veze.Ale to pana Havlíka nezajímá.Jinak my jsme se s mužem dohodli, že se v řízení střídáme a nekritizujeme jeden druhého. On naštěstí jako lékař viděl důsledky rychlé jízdy, tak jezdí v pohodě.
Karel (Út, 16. 8. 2005 - 13:08)
Vždyť hned v úvodu autor mluví o tom, jak příčinou hádky může být manželova kritika manželčina řízení...." z malicherných příčin, například žena nevhodně řadí a ustrašeně předjíždí, anebo manžel při řízení neprojevuje porozumění ženě, která si stěžuje na příkoří v zaměstnání".... Tak o co vám jde? Vy budete asi hodně uhádané:-))
Mirka (St, 17. 8. 2005 - 06:08)
Já tady nechci generalizovat, mluvím jen ze své zkušenosti a Katka to tu popsala perfekně. Myslíš si, že je to naše vina, že jsme manžela příliš kritizovaly za rychlou jízdu a on se kvůli tomu vyflákal? Já sem manželovi neříkala nic, jen se vytahoval a řídil jako prase. Ono ostatně jsem byla pak v nemocnici několik měsíců já. Ale moje zranění nebylo tak vážné jako v případě Katky a vůbec se jí nedivím, že už po velké bouračce nechtěla žít s někým kdo přímo ohrožuje život její a jejího dítěte. Mnono agresivních řidičů /muži i ženy/ si vůbec neuvědomuje, že takto řídit, je jako přiložit svému dítěti k hlavě revolver a zkoušet ruskou ruletu. Buďto to vyjde nebo ne.
Muppet (St, 17. 8. 2005 - 12:08)
...ale neví co s ním :-)))
Už dost zkušený (Ne, 9. 7. 2017 - 20:07)
Příčinou veškerých manželských konfliktů a pádů je příliš aktivní žena. Po celé řadě vztahů s různými dívkami jsem dospěl k jednoznačnému závěru: Ideální partnerka pro život je pokorná, poslušná, respektující, krásná a submisivní (i v posteli). Veškeré konflikty ve vztahu jsou totiž způsobeny nedostatkem kterékoliv z těchto vlastností na straně ženy. Příklad: Dojde-li k hádce, znamená to, že žena je vzpurná, drzá a nemá k muži dostatek úcty. Dobrá žena, která svého muže miluje, respektuje a má dostatek pokory, se nikdy do hádky nepustí, neboť jí v tom brání úcta k muži. Dobrá žena bere mužovy názory jako zdroj vědomostí potrpí sebe a je vděčná za každou informaci od muže, kterou dříve neměla. Co se týká sexu, dobrá žena se muži ve všem podřídí, drží a vždy mu vyhoví, neboť mužova dominance je pro ni zdrojem vzrušení. A tak je to se vším.
Když si muž vybírá životní partnerku, vždy by měl být velmi opatrný a odmítat holky samostatné, aktivní a "s vlastním názorem", neboť právě tyto vlastnosti jsou později příčinou veškerých konfliktů. Vím, o čem mluvím - sám jsem se s jednou takovou českou ženou před více než deseti lety rozvedl a vyměnil ji za mladou, krásnou a poslušnou dívku z východu, s níž mám opravdový ráj.
hahaha (Po, 10. 7. 2017 - 06:07)
Příčinou veškerých...Fakt dobrý a z které doby jsi přicestoval?
Protože (Po, 10. 7. 2017 - 09:07)
Příčinou veškerých...jsi typ,který potřebuje,aby tě žena poslouchala.Fůůůůj,tvůj koment se mi vůbec nelíbí.Nikdy bych se až tolik nepodřizovala.Tolerance je úplně něco jiného,ale podle toho,co jsem si přečetla tvůj komentář,tak tebe musejí ženy poslouchat.No,nevím,jak dlouho tě bude poslouchat ta mladá,myslím,že moc dlouho jí to nevydrží.
10.7. (Po, 10. 7. 2017 - 06:07)
Příčinou veškerých...Hmm a je to venku,příliš aktivní žena.
Reklama