Reklama

Citový incest

Nebezpečí incestu nás staví před otázku, jaká by měla být správná vzdálenost mezi otcem a dcerou. Incest totiž nemusí být pouze sexuální záležitostí, ale může se odehrávat i v emoční rovině. Otec parazituje na citovém životě své dcery a není schopen nechat ji žít vlastním životem. 0 takových zážitcích se svým otcem mi vyprávěla mladá, asi dvacetiletá žena.

Její otec brzy opustil rodinu, aby se mohl věnovat umělecké dráze. Hodně pil; přesněji řečeno, byl alkoholik. Mladá žena barvitě líčila, jak se otec teprve během jejího dospívání probral a uvědomil si, že má dceru. Provinile s ní znovu navázal kontakt. Avšak místo toho, aby se jí dostalo citu, který dosud postrádala, došlo k podivnému převrácení rolí. Otec se k ní začal chovat jako její syn a vkládal svůj osud do dceřiných rukou, jako kdyby byla jeho matkou. Ona se takovému chování vzpírala. Toto břemeno bylo těžší než váha prázdnoty, která předcházela.

 Vzpírala se, ale svůj vzdor potlačovala. Otec nebyl schopen žít sám a ze svého neštěstí obviňoval dceru. Vydíral ji slovy: "Opustíš mě, necháš mě úplně samotného." Když jsem se jí zeptal, proč jeho vydírání toleruje, odpověděla: "Nechci mít na svědomí jeho smrt. Byla bych ráda, kdyby mi řekl: "Nejsi za mě zodpovědná." Otec neuměl udržovat od dcery patřičný odstup, a naopak dcera nebyla schopna vymezit si vůči němu své vlastní teritorium. Hlavními faktory tohoto afektivního incestu bylo otcovo nevědomí a pocity viny jeho dcery.

 Tato žena prožívala situaci typickou pro děti, které byly postaveny do rodičovské role. Nedaří se jim odpoutat se od rodičů, protože uvízly v pocitech viny. I jejich partnery jsou většinou vysoce závislé osoby, které se podobají jejich rodičům. Například mladá žena, o níž už byla řeč, psala odborné články za svého přítele. Musela neustále přesvědčovat sama sebe, že její přítel je samostatná bytost, schopná přežít rozchod, ale přitom nebyla schopna ho opustit. Pokoušela se ve vztahu se svým přítelem řešit problém, který jí vznikl v soužití s otcem.


Zdroj: Guy Corneau: Anatomie lásky, nakladatelství Portál

Reklama
Reklama

Komentáře

František (Ne, 16. 12. 2007 - 22:12)
Ahoj. Po netu jsem se seznámil s ženou. Vše krásné a padlo slovo o společné noci. Padlo mé příjmení a zjistili jsme že její táta je bratranec mé mamky. jsme velmi krásní k sobě a velmi si rozumíme. Jde o incest?
Návštěvník (Ne, 16. 12. 2007 - 23:12)
DĚKUJU
Návštěvník (Ne, 16. 12. 2007 - 23:12)
O to víc by mě to vzrušilo..
Janča (Po, 28. 12. 2009 - 00:12)
Mě už syn několik let znásilnuje. Hodněkrát jsem se mu bránila. Ale pokaždé mě přemůže a pak je to moc hezké cítit tu rozkož s mrdání s vlastním synem. On také pocituje to nebezké vzrušení strkat svůj penis do vlastní matky. Chtěla bych mu dát děti. Strašně moc!!!!!
leoš (Po, 28. 12. 2009 - 05:12)
Janča-A kolik ti prosím tě je let?
pro Janča (Po, 28. 12. 2009 - 13:12)
Jedná se o úchyláka, kterého vzrušuje vymýšlet si podobné historky a publikovat je na veřejnosti.
Anna Potěmkin (Čt, 14. 1. 2010 - 22:01)
Mě už syn několik let...Jste šílená,lidé jako Vy dělají tento svět hnusný.
tom (Čt, 14. 1. 2010 - 23:01)
Naopak,obdivovatelky národa,který si násilím podmanuje národy,dělá tenhle svět hnusným,milá Potěmkinová.Souložení,třebaže kohokoliv s kýmkoliv ho činí neskonale krásným.
- (Út, 8. 6. 2010 - 09:06)
Mě už syn několik let...Nechceš náhodou svýho syna zavřít na 24 let do sklepa, plodit s ním děti, jako to udělal J. Fritzel svojí dceři? Myslím, že ten šílenej příspěvek o ledasčem vypovídá.
GoGo (So, 18. 7. 2015 - 12:07)
Pokud neplánuješ děti a jdete do toho oba dobrovolně, hmm...proč ne?
p.jojo (Út, 8. 6. 2010 - 11:06)
Znam jednu zenu ktera muze porovnava pres sveho bratra. Je mezi nimi docela patologicky vztah a i jeden z jejich partneru ji nachytal v posteli s bratrem sice ne pri soulozi ale pri "mazleni" jak rikal ale byl to pro nej sok. Dodam ze oba jsou dospely a oba nejsou schopni udrzet "normalni" vztah.
Default User Image
Linda (Pá, 12. 1. 2024 - 10:01)

Takto ce často chovají matky - k dcerám i synům.

Reklama