Reklama

Povzbuzujte ženskost své dcery

V životní etapě, kdy se dospívající dívka velmi rychle mění a neustále hledá sama sebe, má silnou potřebu utvrdit se ve své rodící se ženskosti. Pomůže jí to snadněji přijmout počínající tělesná zaoblení, která o tom svědčí.

Úplně prvním vzorem by měla být maminka. Ve svém postavení může dceři pomoci osvojit si tento základní aspekt identity. Jedná se o nebezpečné poslání, podobné chůzi po laně bez záchranné sítě. Na jednu stranu musí být přesvědčivá jako žena; matka, která před svou dcerou odvrhne přitažlivost, jí rozhodně nezjednoduší život, protože dceři nenabízí vzor vhodný k napodobování. Na druhou stranu si musí matka dát pozor, aby nezačala s dcerou skrytě soupeřit a nesmazala odstup mezi generacemi. Maminka rozhodně není kamarádkou své dcery! Jedině takto vyvážený a křehký vztah způsobí, že dovolíte své dceři rozkvést. Pokud z vaší strany pociťovala podporu a laskavost, bude si moci jednoho dne potvrdit pocit, že je žena a že je hezká, aniž by ji tížil pocit viny.

Ale matka není jediná, kdo dceři předává vědomí ženskosti. Neméně důležitý je přístup otce, protože tatínek není jen tak někdo ? je to první muž, kterého si jako malá holčička přála za manžela. Postupem let tento plán zavrhne, aby mohla dospět a mohla se jednoho dne zamilovat do jiného muže. A i s tím jí musíme pomoci

Když si otec nevšímá tělesného vzhledu své dcery nebo s ním dokonce vyjadřuje nespokojenost, vzniká velké riziko, že to u ní vyvolá trvalý komplex méněcennosti. Mnoho dospělých žen má ještě ve svém nitru zranění z dětství, které vzniklo následkem rádoby vtipné otcovy poznámky o postavě jako balon nebo o hroší eleganci? A kolik dalších žen skrývá svou ženskost proto, že vycítily, že jejich otec by chtěl raději syna! Neznamená to však, že by otec měl otevřeně podporovat dceru v tom, aby byla krásná; jemu se líbit nemusí!

"Ideální" otec schvaluje své dceři, že nemusí být krásná právě teď, a dovolí jí, aby zkrásněla později pro jiné muže. Měl by tedy k otázce dceřina vzhledu zůstat diskrétní, neměl by kritizovat ani přehnaně chválit. Měl by se prostě na ni dívat s láskou a pochopením. Dívka tak bude cítit, že je bezpodmínečně milována, přinejmenším doma.

Reklama

Takový přístup k dceři se ještě zvýrazní, pokud oba rodiče zůstanou vyrovnaní i v situaci, kdy si dívka dělá starosti s váhou. Fakt, že je dcera právě posedlá svými kilogramy, neznamená, že její obsesi podlehnete i vy! Vysvětlete jí, že váš názor na ni se neomezuje jen na její váhu a že honička za krásou nepatří k vašim hodnotám. Pokud bude mít pocit, že vzhled pro vás neznamená všechno, bude mít menší tendenci svůj tělesný vzhled přeceňovat.

Zdroj: Když chce dcera hubnout, nakladatelství Portál

Reklama

Komentáře

Reklama