Reklama

Setrvávání ve starých rolích

Život znamená změnu. Smyslem lidského života by měl být především neustálý vývoj. Přesto často můžeme vidět, jak lidé kolem nás uvíznou ve staré roli a nechtějí či neumějí se pohnout dál. Mnohdy právě toto

1. Mladý člověk nedokáže dospět a osamostatnit se. Stále spoléhá pouze na pomoc svých rodičů, posléze tento vzor přenáší i do svých partnerských vztahů a chce, aby o něj bylo postaráno.
2. Žena ve středním věku se nedokáže vyrovnat s prvními známkami stárnutí, neustále chce být žádoucí a vzhled pro ni představuje trvalou prioritu.
3. Muž ve středním věku se nedokáže vyrovnat se stárnutím. Místo toho, aby se začal orientovat na svůj duchovní vývoj, ulpívá na své sexuální výkonnosti, nachází si novou, o hodně mladší partnerku a snaží se založit opět rodinu.
4. Žena se nedokáže vyrovnat s ukončením své mateřské role. Stále se snaží mít vliv na své dospělé děti. Její životní náplní jsou pořád pouze děti a vnoučata.
Autor: mk

Reklama
Reklama

Komentáře

Karel (Po, 4. 3. 2002 - 09:03)
Někteří staří zpěváci ne a ne opustit své role.
Jarma (St, 27. 2. 2002 - 17:02)
Přesně takový problém se vyskytuje ve velkém množství rodin, děti si pak tyto problémy osvojí a jednají jako rodiče. Zajímavé by bylo vědět, PROČ tyto závislosti vznikají. Protože z vlastní závislosti pak vyplývá snaha někoho si (třeba citově - většinou) zavázat. To už článek bohužel nenastiňuje. Jarma
Ivan (Pá, 1. 3. 2002 - 12:03)
Každá závislost na něčem je znamením nedostatečné pohyblivosti lidského ducha. Protože když začnu něco dělat a zajímám se o to, zkoumám to, přemýšlím o tom, snažím se to rozvíjet (hlavně v sobě, ve svém poznání), tak musím vynakládat nemalé vnitřní úsilí, namáhat duši a ducha svého. Pokud mne okolí nezajímá (lidé, věci, události), nebo je beru jenom tak, jak přicházejí bez dalšího byť rozumového uvažování (o prožívání duchem nemluvě), potom to přijmu do svého repertoáru činností a následuji to. A to je neklamným ukázáním všemu a všem, že se nejsem ochoten (a mnohdy už ani ne schopen) vnitřně pohybovat. Pak o sobě jasně říkám: NEJSEM SCHOPEN SE DUCHOVNĚ POHNOUT, TEDY ANI ŽÍT! V tomto případě dochází k zafixování jednání, ustrnutí v pohybu. A kde není pohyb, nemůže být ani život. Ten, kdo takto jedná, je (duchovně) mrtvý, sám se odepsal a vyškrtl z knihy života. Se všemi důsledky z toho plynoucími při případném pokračování bytí po fyzické smrti. Jsou to chodící mrtvoly. A teď to nejdůležitější: spojte si tento poznatek s množstvím lidí, zastávajících toto chybné stanovisko ve svém "žití" a vyjde vám současný stav lidstva. Brrrr.
Dana. (St, 31. 1. 2007 - 11:01)
Jak získat novou roli? V jakém věku? Poraďte?
Honza (Út, 10. 3. 2009 - 18:03)
také by mě zajímalo, čím tyto vazby vznikají, v jakých rodinnách a jak se jich zbavit. Je mi jasné, že člověk na to přijde a dostane šanci, ale kolikrát se zase vrátí zpátky, aniž věděl, kde udělal chybu..
seruttí (Ne, 17. 9. 2017 - 08:09)
Příspěvek z doby velkého zájmu o tyto témata.No dnes je nějaká doba postvztahová mne přijde. Dělí se to na "zatím" dokonalé a pak totální odpadlíky, co jaksi nezaslouží nic.Nejvíc se bavím jak se řešilo jak dlouho s holkou chodit,než k tomu jako má dojít.Prý 154 dní,to se bavím doteď.
Káča (Ne, 17. 9. 2017 - 09:09)
Lidé často začnou žít jinak, v jiných rolích po nějaké velké události, která změní jejich život - rozvod, úraz, nemoc, vyhazov z práce...Jde o to nelamentovat nad ztracenou starou rolí, ale pochopit změnu jako šanci na nové životní zkušenosti.
seruttí (Ne, 17. 9. 2017 - 09:09)
Lidé často začnou žít...Setrváním ve svých rolích,nebylo patrně myšleno,že vnějším zásahem se nám mění život.
Já to vnímám,že pisatelka měla na mysli nějaké vnucené životní role,ve kterých ani být nechceme a chceme být v těch svých,ale nejde nám to.
Káča (Ne, 17. 9. 2017 - 10:09)
Setrváním ve svých...Máš pravdu, nečetla jsem původní článek, ale přesto si myslím, že toto je další případ - třeba vozíčkář nechce být vozíčkářem - chce být zdravým člověkem, ale to už se nikdy nestane (podobně jako stará žena ve článku nebude již nikdy mladá) a musí se s tím smířit a začít pro sebe vytvářet novou životní roli, ve které se bude cítit dobře. Pokud bude jen vzpomínat na to, co bylo, když byl zdravý, tak bude nešťastný.
Reklama