Reklama

O zelí a králích

Během stavby Velké čínské zdi dostávali kuliové nasolené zelí s rýží, aby byli zdraví a silní. Nasolení chránilo zelí po celou sezónu i déle a zelí bylo jedinou zeleninou, která byla užívána jako doplněk k nezpracované rýži. Když Mongolové dobyli Čínu, věděli, co dělají, když převzali používání nasoleného zelí jako potraviny na cesty. Mongolské hordy se ve třináctém století dostaly až do Maďarska a přinesly do Evropy i používání nasoleného zelí. To se stalo jednou ze základních potravin ve východní Evropě a v Německu.

I legie Gaia Julia Caesara, nejúspěšnější armáda, jakou kdy svět poznal, se dostaly daleko od své základny, kterou měly v Římě. Jedinými zásobami potravy na cestě byly vaky se zrním - jeden vak na muže. Stejně jako Vietkong neměly ani Caesarovy legie kuchyně nebo cukr k úpravě jídel a neměly ani zdravotnický personál, pouze ranhojiče k látání zranění. K jídlu tyto armády používaly buďto samotné zrniny, nebo jejich směs s římskými jídly doplněnou zelím a další zeleninou, kterou cestou sehnaly. Plinius praví, že zelí po mnohá staletí uchránila Řím před rukama felčarů.

Byly to evropské armády, které se na svých cestách dostaly do potíží díky tomu, že šly jiným směrem. Ve své historii invaze křižáků svatého Ludvika v roce 1260 do Egypta bohatého na cukr popsal Sir Jean de Joinville zhnisané krvácející dásně, hemoragické kožní skvrny a otoky nohou, které sužovaly křesťanské armády a vedly ke konečné porážce rytířů a jejich velitelů.

Číňané, Mongolové a Římané věděli, že nasolené zelí působí proti skorbutu, jak Římané nazývali ony kožní symptomy. Angličané je nazvali kurdějemi ( onemocnění způsobené nedostatkem vitamínu C ). I evropští rolníci jako by věděli, jak se s nimi vypořádat. Čarodějnice a kořenářky předepisovaly nejrůznější plané zelené rostliny jako "trávu proti kurdějím. ".

Křesťanské armády i námořníci byli kurdějemi decimováni. Zatímco církev i státní moc obviňovaly lidové léčitele z černé magie, byli církevní i státní činitelé obětmi své vlastní oficiální magie. Podle ní se kurděje daly vyléčit dotykem osoby, která byla královské krve, například císaře nebo krále. Pokud jeden vladař prohlásil, že dokáže kurděje vyléčit svým božským dotekem, mohl snad jiný hodnostář připustit, že je méně nadán božskými schopnostmi? Voltaire zaznamenal setkání křesťanského světce trpícího kurdějemi s nemocným králem, který doufal, že dotek světce zmírní jeho onemocnění. Nic se nestalo.

Reklama

Zdroj: Cukrové trápení - William Duffy

Reklama

Komentáře

W. (Út, 7. 12. 2021 - 05:12)
To je naprostá hovadina
! (Út, 7. 12. 2021 - 14:12)
To nevadí, hlavně že za článek bude honorář.
Reklama