Reklama

Sója - zázračná potravina

Sója je nazývána rostlinným masem, rostlinou budoucnosti, zázračnou rostlinou. Obsahuje nejvíce bílkovin ze všech plodin, a to bílkovin plnohodnotných . Její bílkovina se rovná bílkovině masa, mléka i vajec.

Na rozdíl od masa neobsahuje hnilobné baktérie, putresciny, tyramin, xantin, cholesterol a další škodlivé látky. Sója poskytuje obživu asi 1 miliardě obyvatel a je vhodná pro mladé i staré, zdravé i nemocné, duševně i tělesně pracující. Výživná hodnota sóji je nejvyšší. 500 g sóji se rovná asi 2 kg masa, 5 I mléka nebo 28 slepičím vejcím.

a) Konzumace sóji musí nahradit konzumaci masa (ale s mírou, kvůli vysokému obsahu bílkovin, tedy max. 2-3krát týdně) u civilizačních nemocí, jako jsou vysoký krevní tlak, choroby srdce, zvláště angina pectoris, ateroskleróza, revmatická onemocnění. Srdečním chorobám svědčí vysoký obsah draslíku, vápníku, hořčíku a železa.

b) Proto, že je sója zásadotvorná (vysoký obsah Ca, K, Mg, Fe), je velmi vhodné ji užívat v různých formách při revmatických onemocněních, dně, osteoporóze a osteomalacii, kazivosti zubů, překyselení, pálení žáhy, ekzémech, vyrážkách apod. Obsah minerálií činí 4,5-5 % a je 7krát vyšší než u mléka, 5krát vyšší než u masa a vajec, 3 krát vyšší než u obilné mouky a 2krát vyšší než u běžných luštěnin.

c) Vysoký obsah vitaminů B, a 83, lecitinu, vápníku a hořčíku velmi příznivě působí na nervovou soustavu. Nahrazení masa sójou blahodárně působí při neurózách, depresích, roztroušené skleróze apod.

Reklama

d) Obsah sacharidů činí 20-27 % bez obsahu škrobu , z toho pouze 5-6 % cukrů, a proto je sója velmi vhodná pro nemocné cukrovkou, neboť konzumace masa poškozuje slinivku břišní. Avšak při konzumaci sóji je nutné být opatrný, protože vysoký obsah bílkovin může rovněž (stejně jako u mas) vést k vyčerpání proteolytických enzymů trypsinu a chymotrypsinu. Je lépe užívat sóju, boby v malém množství 2krát týdně a více využívat ostatní sójové výrobky - mléko, tofu apod.

e) Sójové boby a výrobky z nich - maso, mléko, tofu, olej apod. - poskytují velmi kvalitní tuky, jež svými mastnými kyselinami chrání cévy (zvláště srdeční a mozkové) před sklerózou, a tím nás chrání před infarkty a mozkovými mrtvicemi. Sójový tuk příznivě působí na činnost nervové soustavy, stav pokožky a látkovou přeměnu. Sójový tuk obsahuje mnoho karotenu (3,5 mg), vitaminu E, přes 50 % nenasycených mastných kyselin a vysoký obsah sitosterinu (194 mg). Sója neobsahuje cholesterol jako maso, mléko a vejce, a proto působí ochranně před aterosklerózou.

Je mnohokrát prokázáno, že děti, které trpěly ekzémy, alergiemi a bronchitidou, se po vysazení kravského mléka a zavedení pravidelné konzumace sójového mléka uzdravily v 90 %. Rodiče, kteří chtějí, aby jejich děti nebyly postiženy v dospělosti infarktem nebo mozkovou mrtvicí, by neměli děti krmit masem, mlékem a vejci, ale hlavně sójovými výrobky a oříšky.

f) Konzumace sóji a zeleniny pomáhá upravit vysoký krevní tlak do normálu.

g) Sója působí jako rozbíječ žlučových kamenů. Jak jsme se už zmínili, sójové boby chrání před žlučníkovými kameny.

h) Sója a výrobky z ní jsou velmi vhodnou stravou při tuberkulóze, nádorových onemocněních místo masa, které škodí, při vyčerpanosti, rekonvalescenci, po těžkých nemocech všeho druhu, při nemocech z ozáření.

i) Sójová strava je velmi vhodná při onemocněních trávicího ústrojí -jater, žlučníku, žaludku, slinivky a střev. Působí preventivné proti žlučovým kamenům a rozkládá je.

j) Sójová strava zlepšuje poruchy hormonální činnosti.

k) Nízký obsah sodíku a vysoký obsah draslíku, hořčíku a vápníku, nízký obsah látek vytvářejících kyselinu močovou předurčuje sóju jako vynikající základní stravu při dně a ledvinových nemocech, včetně ledvinových kamenů.

I) Sója (podobně jako ostatní luštěniny) obsahuje až 5% vlákniny (čočka 3,7 %, fazole 4 %) a její pravidelná konzumace odstraňuje zácpu a působí (spolu s pohankou) léčebně i preventivně proti hemoroidům, divertiklům (střevním vychlípeninám) a střevním nádorům.

m) Sója je ochranou proti rakovině. Japonské hledání důkazů, pro které potraviny platí, že chrání proti rakovině, mělo za výsledek zjištění, že takovou potravinou je sója, tedy hlavně miso, výrobek ze sóji, pasta na chléb, do polévek, salátů apod. Tak jako různé druhy zelenin a semena, tak i sójové boby obsahují protirakovinně působící látky blokující proteázu.

Při jednom pokusu byly krysy vystaveny rentgenovému záření vyvolávajícímu za normálních okolností rakovinu prsu. Po vysoké dávce ozáření, vyvolávající rakovinu, dostala jedna skupina krys sójové boby a druhá nikoliv. U krys, jež dostala sójové boby, se rakovina vyvinula ve 44 % oproti 74 % u skupiny, kde krysy žádné sójové boby nedostaly.

n) Pokusy na zvířatech i lidech se zjistilo, že sójové boby mohou mít i další účinky, Sójové boby (tak jako i některé jiné plodiny) obsahují nízké koncentrace přirozených estrogenů,ženských pohlavních hormonů, a tím působí proti početí. Ovšem tím nelze říci, že sója a další luštěniny jsou spolehlivou antikoncepcí. U žen ohrožených rakovinou prsu se v těle může vytvářet vysoké množství estrogenu. Vědci jsou toho názoru, že tak jako malé dávky alergenu v injekcích mohou u člověka vyvolat necitlivost k alergickým reakcím, tak i časté pojídání sóji - pňjímání malého množství přirozených estrogenů - může působit protiestrogenně tedy zabraňovat zvýšené produkcí estrogenů hormonálním systémem a tím chránit před rakovinou prsu, Tato teorie však není ještě důkladně prozkoumána a potvrzena a budeme si na ni muset počkat. Zvláště, když je už bezpečně prokázáno, že hlavní příčinou vzniku rakoviny prsu, dělohy, prostaty a střev je konzumace masa, mléka a vajec - tedy živočišných bílkovin a tuků. Zřejmě proto mají vegetariánky 2-3 krát nižší výskyt rakoviny prsu než nevegetariánky.

Reklama

Komentáře

Felix (Ne, 28. 11. 2021 - 08:11)
Dnes už je ale tato surovina dávno překonána.
Reklama