Reklama

Kouzlo jednoduchosti

Mnoho lidí si dnes stěžuje, že se život stal příliš komplikovaným. Často se cítíme přetíženi, pořád si děláme starosti a chceme být ve všem nejlepší. Člověk by předpokládal, že technický pokrok zjednoduší náš život, opak je však pravdou. Práce zasahuje i do soukromého života, díky mobilním telefonům jsme vždy a všude dosažitelní, dovolená nebo výlet do přírody se musí do nejmenších podrobností promyslet, naplánovat, připravit a zorganizovat. Pořád jsme zaměstnaní. Sami si komplikujeme život a přesvědčujeme se, že tak je to v pořádku. Zapomněli jsme, že by to mohlo být i jednoduché.

A přece někteří z nás touží po prostém životě, po opuštění společnosti. Myšlenka na pustý ostrov nebo poklidné místečko, kde by měl člověk od všeho pokoj, je nesmírně lákavá. Sen o úniku však často končí ve slepé uličce a nikdy se nevyplní. Znám několik nesmírně zaneprázdněných lidí, kteří často říkají: "Až vydělám dost peněz, odstěhuji se na venkov a povedu tam jednoduchý život." Sotva ale v kuse nezvoní telefon nebo několik dní není třeba zařídit nic důležitého, jsou celí nesví.

Touha po ráji prostoty zůstane v jejich případě pravděpodobně pouze romantickým snem, protože komplikovaný život si dřív nebo později přitáhnou i na opuštěnou srubovou chatu v horách. Nedávno jsem četla o lidech, kteří přerušili všechna spojení s Německem a vystěhovali se na Mallorcu nebo na Kanárské ostrovy. Skoro všichni byli nešťastní, naříkali na nudu a nedostatečné kontakty a postrádali úkoly, jimiž by zaplnili své prázdné dny.

Zdroj: Kouzelné okamžiky - Brigitte Ziegler

Reklama
Reklama

Komentáře

jana (Po, 17. 4. 2006 - 08:04)
prečo sú zábavné podniky preplnené a čajovne prázdne, ked každý hovorí že potrebuje klid.
Woland (Po, 17. 4. 2006 - 09:04)
Neklid se nutne nevyleci klidem... na stres ("distres") je nejlepsi "eustres", neboli nejake pozitivni napeti.. a pak lidi blbnou a skacou z padaku, silej na technoparty a jezdi na saharu... nejsem moc jinej ;))

(Osho hovori o "dynamicke meditaci" jako prvnim kroku pro zapadni lidi, nez se daji do "normalni" meditace... i tak se o tom da uvazovat...)
bibi (Po, 17. 4. 2006 - 13:04)
Moc se mi nelíbí, jak autorka článku generalizuje (město-neklid,srub v lese-klid). Znám spoustu zaměstnaných lidí,vlastnících mobily či auta, kteří žijí velice klidný život.
Víte Wolande, mám Osha ráda, ale nikdy jsem si nebyla úplně jistá jestli přišel na západ,aby nás naučil meditovat, nebo jestli jenom chtěl rozšířit svou sbírku rollsů.
l (Po, 17. 4. 2006 - 13:04)
K tomu mohu dodat jen to,ze nic Vas neznepokoji tak,jako klid!
Skoro dva roky jsem nepracovala(nemusela)-manzel vydelaval tezky prachy!Byly jsme sama dovolena(Las Palmas,Alzirsko,Svycarsko,)jedina moje starost byla,jak dobre vypadat,jezeni po restauracich,pochuzky po horach a plazich,masaze,sexualni orgie,hasis,drahe parfemy a darky a verte,ze tento(ac pro vetsinu romanticky sen se zahy zmenil v tak nevidanou prudu,ze jsem dnes rada ve skromnem baracku,kde si sama uvarim a pak jdu do prace a po ceste si zaplatim najem.Dokonce jsem rada,ze muj mobil zase zvoni a ze me lidi potrebuji!!
Reklama