Reklama

Probiotika podporují imunitu, využívají se i k léčbě

Imunita závisí na střevech, až 70 procent buněk imunitního systému se nachází právě tam. V trávicím traktu dospělého člověka jsou miliardy bakterií. Tvoří obrannou hráz, aby do těla nepronikly například bakterie salmonely. Změny ve složení této bariéry vedou k řadě nemocí. Lékaři radí na ochranu takzvaná probiotika.

Probiotika se prodávají v kapslích, ale obsahují je i některé potraviny, zejména jogurty.

"Probiotika jsou živé organismy, které mají prokazatelně příznivý účinek na lidské zdraví. Probiotické potraviny obsahují tyto organismy v množstvích postačujících k navození zdravotní prospěšnosti," řekl ČTK docent Pavel Kohout z druhé interní kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice.

Termín probiotika vznikl v půli minulého století, když vědci vypozorovali příznivý vliv některých mikroorganismů na střevní mikroflóru. Slovo je odvozeno z řečtiny (pro = příznivý a bios = život). Již samotný název značí, že jsou to látky příznivé pro život. V kontrastu s tím je název antibiotika, což jsou látky usmrcující mikroorganismy nebo bránící jejich růstu. Antibiotika zasahují proti původcům infekcí, jejich nežádoucím účinkem může být poškození střevní mikroflóry.

"V léčebné praxi využíváme toho, že probiotika zkracují dobu trvání virových průjmů u dětí a posilují imunitu. Podáváme je také při léčbě antibiotiky," řekl ČTK profesor Jiří Nevoral z pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol. Probiotika se podle něj osvědčila i u pacientů se střevními záněty, například zánětem tlustého střeva, který je provázen tvorbou vředů. Udrží nemoc v klidovém stavu. Pomáhají také v předcházení a léčbě některých alergií.

Reklama

Nevoral uvedl, že menší část probiotik je vedena jako lék, většinou jde o potravinové doplňky a dají se volně koupit. Jedním z cílů společnosti je prosadit testy potravin, zda obsahují množství příznivých bakterií, které výrobce uvádí, včetně trvanlivosti.

Prebiotika jsou látky, které slouží jako potrava pro probiotické bakterie. Prebiotikem je například vláknina. Pokud jsou do potraviny přidána probiotika i prebiotika současně, mluví se o synbioticích.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

tomaslezal"yahoo.com (Ne, 25. 5. 2008 - 20:05)
Neni špatný taky to smíchat s tabákem a zahulit a zapit litrem vodky
monika (Ne, 29. 6. 2008 - 10:06)
ses pekne trapnej,trochu se nad sebou zamysli
vlada (St, 2. 7. 2008 - 09:07)
reaguji na negaci komentářů a doporučuji pisatelům,aby vše napřed vyzkoušeli-vždyť praxe je kriteriem pravdy.Pokud ale majívrozený odpor k mléku,nelze očekávat pozitivní ohlas.
reaguji na negaci...kdyz mleko, tak jedine materske a v originalnim baleni...
Marie (Pá, 26. 4. 2013 - 22:04)
Konečně článek, který nepíše jen Jezte probiotika, pomůžou vám! Všude jsem četla články pouze na jedno brdo, ale tenhle konečně popisuje, na co všechno probiotika pomáhají. A já to mohu odsouhlasit. Když mi praktik řekl, po několika antibioticích během roku, abych si koupila probiotika na imunitu, koukala jsem na něj jako puk, ale tak do lékárny sem zašla, koupila biopron devítku s tim, že sem se na to aspoň nevykašlala. Ale ono to kupodivu fakt zabírá i na imunitu. Takže probiotika nejsou jen na zažívání!
markéta (Po, 29. 4. 2013 - 11:04)
Jojo, probiotika jsou fajn. Dvouměsíční dcera má celkem často problémy s bolením bříška, takže u toho se mi osvědčily probiotické kapky. No a starší dcera zas chodí od září do školky,takže to byla klasika - 4 dny školy, pak skoro týden doma a pořád dokola, takže ta zase bere probiotika na posilnění imunity. No a já je bere, pokud náhodou dostanu antibiotika, jinak jsem na tom s imunitou dobře
vlasta (Ne, 16. 11. 2014 - 13:11)
dobrý den, naprosto souhlasím s marií konečně článek ,který vysvětlu je proč užívat probiotika!!! Já osobně se tedy probiotiky ve formě doplňku stravy seznámila teprve nedávno, když mi je v lékárně doporučila magistra, jak jsem vyzvedávala antibiotika pro syna, podotýkám že za 3 měsíce už má atb podruhé... Doporučila mi biopron laktobacily a ty jsem mu nasadila zároveň a antibiotiky dávala jsem mu to na střídačku po 4 hodinách po atb. Je to kvůli tomu aby se laktobacily stihli ve střevecj usadit.
Jarka (Út, 2. 12. 2014 - 20:12)
Já probiotika užívám v podstatě vždy, když jsem nucena brát antibiotika, protože bez probiotik mám s antibiotiky šílené problémy, moje tělo je hodně špatně snáší a já pak trpím buď na průjmy nebo mykózu a ani jedno není zrovna příjemné. Kupuju si asi nejznámější biopron premium, který je určený přímo jako podpora při užívání antibiotik. Jinak dětem dávám na podzim a na jaře, kdy je takové to krizovější období kvůli různým nachlazením, ještě biopron laktobacily na imunitu.
Berny (Pá, 24. 6. 2016 - 10:06)
Probiolact (probiotika) mám moc pomáhají. Bereme je spolu s antibiotiky, při různých virózách, střevních potížích, dokonce i při cestách do zahraničí. Za mě probiotika mají za jedna.
LussyB (St, 30. 10. 2019 - 09:10)
Já osobně mám tedy také s probiotiky super zkušenosti, krásně mi srovnaly zažívání.
Anna (So, 28. 8. 2021 - 22:08)
Už delší dobu mám problém se zažíváním. Vždy mě zlobí břicho po tom, co sním něco mastnějšího. Byla jsem s tím několikrát u doktora, ale ten nikdy nepřišel na nějaký závažnější problém. Myslíte si, že probiotika mohou pomoci?
Radka (Ne, 29. 8. 2021 - 20:08)
Probiotika rozhodně dokážou srovnat zažívaní ve střevech, a to už v jakékoliv formě. Měla jsem podobný problém, tak jsem trochu změnila jídelníček a hlavně jsem začala pravidelně každé ráno pít fermentovaný nápoj kimchi shot, který obsahuje probiotika a živiny.
Anna (Po, 30. 8. 2021 - 22:08)
Fermentovaný nápoj? Jak to chutná?
Radka (Út, 31. 8. 2021 - 12:08)
Je to takové kyselé a pikantní, můžete to vyzkoušet. Kupuji si ho z obchodu kimchiclub .cz, kde jsem i členem, a nechávám si domů také pravidelně posílat kimchi. Nad 997 Kč tam mají dopravu zdarma.
terezal (Po, 29. 4. 2013 - 14:04)
My bereme vždy k jakékoliv nemoci, k ATB, k střevní viróze, ale i ke klasickým virózám, mám vyzkoušené, že to fakt urychlí regeneraci. Používám pro sebe i pro děti Normatyl.
Default User Image
V. Krátká (So, 9. 12. 2023 - 17:12)

Probiotika 50 miliard mi zachránily střeva při dlouhotrvajícím chronickém zánětu.

Reklama