Reklama

Jak předcházet migréně

Podle dlouholetých zkušeností amerického profesora Diamonda jsou pacienti s migrénou velmi citliví na změny v průběhu dne a změny doby spaní. Pacienti proto na jeho klinice musejí striktně dodržovat danou dobu jídla a spánku a provádět uvolňovací trénink proti stresu. Jedním z jeho vysvětlení víkendové migrény je fakt, že si pacient dá šálek kávy nebo čaje nebo snídani v jinou dobu než obvykle během týdne, kdy chodí do práce.

Kromě toho drží jeho pacienti dietu, při níž jsou dovoleny káva bez kofeinu, ovocné džusy a soda, za den nanejvýš jedna sklenice vína, malý panák vodky nebo skotské, více alkoholu však ne.

Dále je dovoleno pouze čerstvé maso, drůbež nebo ryby a vejce, zakázána jsou nečerstvá, seschlá, uzená, kvašená nebo naložená jídla, to znamená mimo jiné i šunka, salámy, párky nebo nakládaní herynci.

Povoleny jsou mléko a sýry, zakázán je nakládaný sýr, parmazán je dovolen pouze k ochucení, podobně jako jogurt, máslo a šlehačka. 
 

Čerstvá zelenina je dovolena v jakékoli formě, pouze ne nakládaná, napři'klad kyselé zelí, a fermentované sójové výrobky. 

Pacienti trpící migrénou by rovněž neměli jíst ořechy a semínka, to znamená ani arašídové máslo, ani sezam nebo dýňová semínka.

Mnozí lidé mohou mít k migréně sklony - jejich migréna "spí", dokud se spouštěcími faktory "neprobudí". Proto je důležité poznat vlastní spouštěcí faktory, abyste se jim mohli cíleně vyhýbat, odbourat je nebo dokonce vyřadit ze svého života. Díky podobným opatřením je možno ataky migrény a jejich intenzitu snížit.

Pozn. Americký profesor Seymor Diamond je jedním z prvních lékařů, který založil kliniku zabývající se bolestmi hlavy.

Zdroj: Helga Vollmer - Aspirin - Lék století dělá kariéru, nakladatelství Fontána - Pr

Reklama
Reklama

Komentáře

MUDr. Radkin H… (Čt, 16. 6. 2005 - 23:06)
Tak jednoduché to není a nevím, proč to propagovat dál. Otázka stresu je daleko komplexnější, než skutečnost, že trpící člověk zmešká svůj šálek čaje. Honzák
M.YORDANOVA"se… (Út, 13. 11. 2007 - 21:11)
Migrena,se zvraceni,co mame delat?Ted chned,mame volat sanitku,muzeme neco pit ci ulehcit bolesti?
Eli (Út, 13. 11. 2007 - 22:11)
Klid, tma, případně chladný obklad na hlavu, pokud máte doma např. analgetika ve formě čípků /Spasmoveralgin, ergotaminové čípky proti migréně, léky typu Ibuprofenu/ tablety se většinou znovu vyzvrací, ale v začátku je dobré podat tryptany /Rosemig a pod./, těžší migrenici je většinou mají doma. Pokud by to bylo kruté a nepřestávalo, tak nezbývá než pohotovost a injekce.
Mona (St, 14. 11. 2007 - 14:11)
Řadu let jsem trpěla migrénou, od dětství jsem s tím chodila k neurologovi, napřed mi dával clavigrening v kapkách a potom. když se to nelepšilo mi začal dávat lék, který se jmenuje Ergofein, ale na ten jsem brzy dostala návyk a úplně přestal učinkovat. Další léčba u mě byla léky s tzv. spětným vychytávánim serotoninu, neboli antidepresiva, já konkrétně užívala Apo-parox,a účinkovalo to 100 procentně, jen jsem během 4 let přibrala ze svých 60 kg na 75 kg, což se mi ovšem vůbec nelíbilo a tak jsem s léčbou sekla, asi rok po léčbě apo-paroxem jsem byla úplně bez migrén a pak se postupně začly oběvovat znovu, a to v neúnosné míře, tak jsem vyhledala nového neurologa popsala mu své problémy i předchozí léčby a on mi navrhl léčbu antiepileptiky konkrétně toprimát sandoz a při náhle bolesti mi napsal jednorázově Sumigru, ale tu jsem jěště nemusela vůbec použít. Všem kdo mají těžké formy migrény doporučuji léčbu Toprimátem je 100 procentně účinný a jěště ke všemu má psaný jako nežádoucí účinek: ubytek na váze a to mohu potvrdit protože jsem zhodila asi 8 kg od začátku léčby. A jako pomocnou léčbu taky velice doporučuju akupunktůru, je skvělá a není se opravdu čeho bát.
Eli (St, 14. 11. 2007 - 15:11)
Mona
Jen tě maličko doplním, asi půjde o přepis, jde o Topiramat Sandoz /u jiného výrobce pod firemním názvem Topamax/.
Je dobře, že u tebe tak dobře zabral, i když u každého nemusí být účinný 100%.
Z nežádoucích účinků má jednak snížení chuti k jídlu, ale v opačném případě i zvýšení.
Najít účinný lék na migrénu je někdy dost velký problém, kdyby tak zabíral stejný na všechny migrény.
Hlavně ať se všem ostatním podaří ten účinný také rychle najít.
kurková lenka (St, 16. 1. 2008 - 21:01)
chtěla bych se zeptat bolý mě častohlava teda pálí mě a mám do ní tlaky muže se jednat o migrénu muj doktor říká že mám problémí s krční páteří ale mám jinej pocit prej se migréna nedá poznat moc vás prosím poradte jak na to abych netrpěla děkji LENKA
doktor (Ne, 17. 2. 2008 - 22:02)
Na preventivní léčbu migrény je nejlepší použít lék ze skupiny antiepileptik. Konkrétně bych doporučil TOPAMAX. Mám s ním mnoho velmi pozitivních zkušeností a navíc dokáže sekundárně snížit pacientkám váhu. Nedoporučoval bych žádnou generickou variantu od firmy Sandoz nebo Ratiopharm, jelikož jsou to pouze kopie originálního léku a není zaručena stejná efektivita léčby jako u originálního preparátu!!!
Bankova (Pá, 7. 3. 2008 - 07:03)
Také jsem léčena preventivně na migrénu a přecházím z Depakine na Topiramat-ratiopharm a strašně to bolí...beru při tom ještě Rosemig,abych mohla fungovat a zvládla jsem to,ale chtěla bych se zeptat,jaký je rozdíl mezi tím Topamaxem a tím Topiramatem?Migrénu jsem dostala až v období klimakteria a to plíživě,nejdříve jsem se léčila sama analgetiky a potom už se to nedalo zvládnout.
Depakine jsem brala asi pul roku a při tom stále Rosemig.Před tím jsem brala asi 2 roky jenom Rosemig při záchvatu.Děkuji za příp. reakci.
Eli (Pá, 7. 3. 2008 - 08:03)
Topamax i Topiramat - Ratiopharm obsahují stejnou účinnou látku, jen výrobní firma je jiná.
Jana (So, 15. 3. 2008 - 21:03)
Leni, migréna se samozřejmě poznat dá, dá se od ní i docela dobře pomoct, jen musíš najít dobrého doktora . Mně to trvalo šest let! Jen se nenechej odbýt!!! Pokud chceš kontakt v Praze nebo Ostravě, napiš si, prosím, na můj mail j.jaskulova"seznam.cz
vlasta (St, 30. 4. 2008 - 09:04)
Dobrý den, preventivně se léčím na migrénu druhý rok Topiramat-ratiopharm. Chtěla bych slyšet názor lékaře, jak dlouho je vhodné tento lék užívat. Předpokládám, že je to individuální, ale přesto bych chtěla vědět orientačně dobu. Odpoví mi někdo zkušený ? Děkuji.
Jiřina (Čt, 19. 6. 2008 - 20:06)
Dobrý den.Migrénou trpím od 6 let,ted mě bude třicet.Brala jsem od Depakine chrono po Orfiril,ted beru Topiramat od Sandoz a dočetla jsem se tady že se to nedoporučuje že se má brát Topamax.Tak snad by mě to neurolog nepsal.Doufám že mě to pomuže jelikož mám dvě malé děti a kdo zná a má migrénu tak nemusím dál psát co jeto za ukrutnou a neskutečnou bolest.
zdenuse"seznam.cz (St, 9. 7. 2008 - 10:07)
jÁ TRPÍM MIGRENOU VÍC NEŽ DVACET LET.NĚKOLIK LET TO ZVLÁDÁM ČÍPKY VE SLOŽENÍ.
AMINOPHENAZON 0,2
ERGOTAMINI 0,001
COFFEINI PURI 0,1
PHENOBARBITALI 0,02
DIAZEPAM 0,01
PO ZAVEDENÍ ČÍPKU REKTÁLNĚ ,MÁM PO HODINĚ MIGRENU ZVLÁDNUTOU.
Jirule (Ne, 19. 10. 2008 - 09:10)
Trpím migrénou dost dlouho už jsem tady o tom psala,neurologa navštěvuji tak 10 let a je to pořád k ničemu jsem už celkem zoufalá.Mám dvě malé děti tak že jsem někdy hotová migreničkám nemusím psát dále.Brala jsem dva roky Depakine chrono 500,pak Orfiril 500,ted beru od června Topiramat Sandoz 50 ráno večer a migrénu mám tak 5 až 8 do měsíce.Je to docela zoufalá situace.Na záchvat mám Cinii a Indamet.čípek.Někdy to zabere a někdy hold trpím třeba dva tři dny.Kvuli migreně jsem podstuopila i steril. že nemohu brát antikoncep. a je to ted ještě horší tak netuším co dál.Muže mi někdo poradit i když migrénou trpím od šesti let a je mi 30 děkuji moc.jirina.janacova"seznam.cz
Jirule (Pá, 24. 10. 2008 - 13:10)
Já užívám na migrénu Topiramat Sandoz. Dočetla jsem se tady že se nedoporučuje žádná varianta od Sandoz nebo Ratiop.jelikož jsou to kopie originálního léku Topamax a není zaručena stejná efekt. léčby jako u orignálního preparátu.Já užívám Topiramat od června a zatím nic moc migrénu mám pořád stejnou,žádná efektivní změna.Volala jsem doktorce jestli mě to změní na originál Topamax ta řekla že je to jen firmou.Tak mám pořád Topiramát.J.
Lenka (St, 3. 12. 2008 - 20:12)
Mono, jak Ti závidím, že Ti léčba Topimaratem Sandoz zabrala. Mě nejen, že nezabrala vůbec (beru 75 mg denně) a migrénu mám i nadále 5-8 dní/měsíc v kuse, takže jediné, co mi pak pomůže je zmiňovaná Sumigra. Po Topimaratu mám navíc neustále pocit na zvracení, nemůžu nic jíst, jakobych byla těhotná, a prospala bych celý den a brní mě ruce nohy i tváře. Takže uvažuji o změně léku, pokud tedy nějaký jiný vůbec existuje. Migréna je vážně životní komplikace. :-((
Jana (Po, 23. 2. 2009 - 09:02)
holky vidím , že máte stejné problémy jako Já . migrénu mám co 14 dní a vydrží skoro tři dny .Je to mrcha .dala jsem si za úkol najít lék a tek testuji všechny možné bylinky a babské recepty.Z klasické medícíny mi zabíra lék ROSSEMIG-je skvělý , ale já se chci zbavit příčiny.Zná někdo radu ??
Jana (Ne, 17. 5. 2009 - 21:05)
Jestli mate problemy s migrenou ci jine problemy-huceni v usich a podobne,muzete mi napsat na troubes"centrum.cz Dokazu to odstranit lecitelskou silou.Jsem z Mlade Boleslavi
Kristýna (Út, 9. 6. 2009 - 10:06)
To je blbost!!! Generika (nepůvodní léky) mají stejné složení jako "originál" a platí za to majitelům patentu nemalé částky.
Sandra (Čt, 26. 11. 2009 - 11:11)
Leni, migréna se samozřejmě...Dobrý den. Reaguji na Váš článek a ráda bych Vás poprosila o kontakt k lékaři v Ostravě. Ještě jsem nenatrefila na doktora, který by byl schopen mi pomoct a jezdit pořád na pohotovost na kapačky mě už nebaví. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Sandra
ruzenice (Ne, 10. 1. 2010 - 09:01)
jÁ TRPÍM MIGRENOU VÍC NEŽ...Ahoj,mám také tyhle čípky,beru je 12let,každý den,dnes mám ale migrénu,která pokračuje i přesto že už jeden čípek mám v sobě a tak to někdy trvá třeba 3dny,docela bych chtěla zkusit léčení na dálku,nevíš o někom?..děkuji:-)[email protected]
Lidka (Čt, 8. 4. 2010 - 13:04)
Dobrý den. Reaguji na Váš...Osobně chodím do fakultní nemocnice v ostravě do ambulance na bolesti hlavy k doktorce MUDr. Mrázkové. Je velmi šikovná, bohužel jsou velké čekací lhuty, ale to se nedá nic dělat, zkuste se tam co nejdříve objednat. Držím pěsti.
Tuareg (St, 26. 1. 2011 - 15:01)
Moje přítelkyně užívá už dlouhou dobu Topiramat Sandoz. Nevím, jestli je to tím, ale zabírá jí s tím negativním účinkem, že je permanentně unavená a bez nálady. Je jedno, jestli se učí na zkoušku nebo má 3 měsíce prázdnin. Bere k tomu ještě občasně prášky na spaní a upřímně, vzhledem k tomu, že to vůbec neprokládá žádnou fyzickou aktivitou (nemá vůbec fyzičku), náš vztah se na tomto rozpadá. Má někdo podobnou zkušenost?
jana (Pá, 29. 4. 2011 - 23:04)
Moje přítelkyně užívá...Já mám s Topiramatem stejnou zkušenost. Brala jsem ho 3 roky jako profylaxi migrény - ze začátku super, počet záchvatů se snížil, váha taky :-) byla jsem nadšená. Nicméně po nějaké době jsem začala být jakoby bez energie, netečná, bez nálady, k tomu se přidaly potíže s pamětí a nesoustředěností. Všechny příznaky časem zesilovaly, až jsem začala mít problémy v zaměstnání a to mne donutilo zajít si k psycholožce. Topiramat jsem postupně (!) vysadila (i přes nesouhlas neuroložky, která se prý s takovými vedlejšími příznaky nikdy nesetkala - zvláštní, jsou popsané i v příbalovém letáku)a začala chodit na terapii. Naučila jsem se zvládat situace, které mne nervovaly - a počet migrén se dokonce snížil. Takže doporučuji změnu medikace.
Lenka (Ne, 3. 7. 2011 - 16:07)
Já mám s Topiramatem...Topiramat.
Měla jsem asi 6-7x do měsíce 3denní migrény, po něm to přešlo, ale... .
Jak tak vidím, je to pěknej sajrajt. Taky ho beru a jsem na váhách jestli ho vysadit, poraďte prosím. Ty deprese začínám mít taky a manžel už to taky začíná vnímat. Prosím, ženy které užívají TOPIRAMAT , jaké s tím máte zkušenosti? Já ho beru asi od dubna a mám spoustu vedlejších účinků.
-ucpaný nos
-sucho v puse
-změněnou chuť k jídlu a pití-vše cítím hořké
-stále chodím čůrat
-jsem podrážděná
-unavená
- vůbec nemůžu dělat rychlé pohyby-schody, natož sport, okamžitě se mi točí hlava
-zalíhá mi pořád v uchu
- bolavé klouby-hodně
To všechno je tam dokonce možné v příznacích a jsem uklidňována, že to je v pořádku a mám to vydržet, že to za to stojí, jenže mě ty klouby už bolej tak, že se nemůžu skrčit a na pravé ruce u prstu taky,
Navíc a to nevím, jestli je to od toho, přidaly se mi potíže zánětu močáku a gynekologické a opakuje se to stále do kola, už mám 2x antibiotika na močák a 2x na gyndu. ALE HLAVA PŘESTALA BOLET. Dávku topiramatu mám zatím ráno a večer jen 25mg, protože mi to komplikují antibiotika. Fakt jsem už v depresi, nevím, jestli je to vše z toho Topi., nebo je to souhra blbejch náhod. V letáku většina vedlejších příznaku popsaná je, ale jestli máte někdo podobný problém s bolestí kloubů , nebo močák a gynekolog. k tomu, napište mi prosím. Ať vím, jestli to má cenu dál se trápit. Aby mi to nepoškodilo ledviny.Dejte mi prosím vědět. Moc dík Lenka.
Moje neuroložka je na dovolené.
makyna (Út, 20. 3. 2012 - 16:03)
ahoj, jsem epileptička takže TOPAMAX je můj denní chleba. Migrény mám cca od 14 let ale chronickou bolestí hlavy trpím od nepaměti. Vyzkoušela jsem DEPAKINE i TOPAMAX a účinky nulové. Takže z vlastních zkušeností na epilepsii ano, na migreny nikoli.
Jana (St, 7. 5. 2014 - 23:05)
Topiramat.
Měla jsem asi...Dobry den, mohu se zeptat, po jak dlouhe dobe se u vas zacaly ty priznaky objevovat? Beru taky Topiramat 6 mesicu a zacinam byt unavena, problemy s pameti….a stale castejsi bolest ledvin. dekuji
Pavla (Ne, 24. 5. 2015 - 19:05)
Dobrý den. Reaguji na Váš...Dobrý den, vim ze diskuze je několik let stara ale našla jste někoho?
Jana (Pá, 14. 8. 2015 - 17:08)
Dobry den, rada bych ozivila diskuzi. Je nekdo, kdo nove Topawax uziva? Jsem tezka migrenicka, lecim se 15 let, cetnost 25dni v mesici, po porodu silenost. Mam asi deset dni nasazeny Topamax, pri mem udivu mam klid. Jeden den jsem lehce citila bolest ale opravdu mirnou. Zacinala jsem 0-1 po peti dnech 1-1 po 50g. Zarazil me ubytek vahy mezi 2 az 3kily za tak kratkou dobu. Zacinam pocitovat brneni nohou, manzel mi rika, ze jsem takova pomalejsi, bohuzel si to neuvedomuji. Co vsude ctu za vedlejsi ucinky, bojim se depresi, se kterymi jsem se lecila. Ale sama nevim, co je lepsi, jestli je lepsi, jestli zblaznit se z migren, nebo z leku? Prosim, napiste vase zkusenosti, diky, jana
Jana (Pá, 14. 8. 2015 - 17:08)
. . .prepsala jsem se, Topamax
Liu (Pá, 14. 8. 2015 - 18:08)
Jano, migréma může být psychosomatická . Jak to máš doma s manželem? Vyhovuje ti, nebo ti leze na nervy a ty kvůli détem déláš, že se niccneděje? Co rodina, tchyně, práce. Rozhodně bych se zajímala o psychiku na prvním místě.
Jana (So, 15. 8. 2015 - 08:08)
Liu, diky za odpoved, ale myslim, ze psychikou to nebude. Mam pulrocni holcicku, manzela uzasneho a troufam si rict, ze mi ho muze spousta zen zavidet, s malou, i domacnosti mi pomaha a zadne trhliny ve vztahu nemame, jelikoz miminko jsme se rozhodli mit po velmi kratke dobe vztahu, da se rict, ze je stale nas vztah v te nejvetsi zamilovanosti a uzivame ty nejkrasnejsi chvile zivota. Takze vse, co jste napsala, vylucuji z dlouhodobeho hlediska. Jasne, ze se nekdy chytneme, ale kdo ne, ze. . .
Pata (St, 28. 10. 2015 - 21:10)
Dobry den,
migrenami jsem zacala trpet asi pred rokem a trictvrte. Pred dvema mesici a kousek jsem zacala uzivat Topamax...pozoruji vedlejsi ucinky. Ted jsem asi ctrnact dni na nejvyssi davce - obcas mi brni ruce a nohy - zvlaste pri fyzicke aktivite. Mimochodem fyzickou zateź zvladam hure a je mi do triceti let a byla jsme pomerne sportovne zalozena, zadychavam se ted i do schodu. Kdyz jdu ted na trenink - dostanu po nem migrenu. Vsimla jsem si, ze mi vynechava torchu pamet na nektera jmena a jakoby myslenky - obcas trvaji nez naskoci... nejsem ted v dobre psychicke kondici a nikdy jsem na tohle netrpela. Nevim, jestli je to temi prasky, ale rozhodne u nich nebudu chtit zustavat. Neurolozka rekla, ze je potreba, abych je brala dlouhodobe, alespon pul roku, abychom videly, zda mi zaberou, stejne obcas porad mivam ataky a beru si triptany na akutni bolest. Byla jsem ted na porade u lekarky, ktera se zabyva celostni medicinou a cinskou medicinou a myslim si, ze cesta vede tudy a nikoli pres tyto leky. Sama rikala, ze mam chodit vice do prirody a jakoby se "vyrovanat", coz momentalne nejsem uz delsi dobu. Budu odchazet z prace i menit mesto zklidnim zivotni tempo, ve kterem ziji, protoze mi to za to, abych se ladovala prasky, ktere mi zatemnuji smysly nebo travila cas v bolestech s migrenou nestoji.
Tady jsem nasla jeste zajimave diskuze k Topamaxu: pozor na jeho dlouhodobe uzivani, opravdu asi nepriznive ovlivnuje psychiku:http://www.emimino.cz/diskuse/topamax-a-vedlejsi-ucinky-164565/
Pata (St, 28. 10. 2015 - 21:10)
Dobry den,
migrenami jsem zacala trpet asi pred rokem a trictvrte. Pred dvema mesici a kousek jsem zacala uzivat Topamax...pozoruji vedlejsi ucinky. Ted jsem asi ctrnact dni na nejvyssi davce - obcas mi brni ruce a nohy - zvlaste pri fyzicke aktivite. Mimochodem fyzickou zateź zvladam hure a je mi do triceti let a byla jsme pomerne sportovne zalozena, zadychavam se ted i do schodu. Kdyz jdu ted na trenink - dostanu po nem migrenu. Vsimla jsem si, ze mi vynechava torchu pamet na nektera jmena a jakoby myslenky - obcas trvaji nez naskoci... nejsem ted v dobre psychicke kondici a nikdy jsem na tohle netrpela. Nevim, jestli je to temi prasky, ale rozhodne u nich nebudu chtit zustavat. Neurolozka rekla, ze je potreba, abych je brala dlouhodobe, alespon pul roku, abychom videly, zda mi zaberou, stejne obcas porad mivam ataky a beru si triptany na akutni bolest. Byla jsem ted na porade u lekarky, ktera se zabyva celostni medicinou a cinskou medicinou a myslim si, ze cesta vede tudy a nikoli pres tyto leky. Sama rikala, ze mam chodit vice do prirody a jakoby se "vyrovanat", coz momentalne nejsem uz delsi dobu. Budu odchazet z prace i menit mesto zklidnim zivotni tempo, ve kterem ziji, protoze mi to za to, abych se ladovala prasky, ktere mi zatemnuji smysly nebo travila cas v bolestech s migrenou nestoji.
Tady jsem nasla jeste zajimave diskuze k Topamaxu: pozor na jeho dlouhodobe uzivani, opravdu asi nepriznive ovlivnuje psychiku:http://www.emimino.cz/diskuse/topamax-a-vedlejsi-ucinky-164565/
Reklama