Reklama

Bolesti hlavy - duchovní příčiny

Bolesti hlavy jsou známy teprve několik století, v dřívějších kulturních epochách se o nich nevědělo. Zvláště v civilizovaných krajinách jich přibývá, až 20% zdravé populace udává, že jimi trpí. Podle statistiky jde o převahu žen a horních vrstev společnosti. Nepřekvapí nás to, zkusíme-li si na chvíli symbolikou hlavy lámat hlavu. Hlava představuje velmi jasnou polaritu k tělu. Reprezentuje náš hořejšek, zatímco tělo spodek.

Hlavu považujeme za místo, kde sídli rozvažování, rozum a myšlení. Kdo jedná bezhlavě, jedná nerozumně. Jestliže někomu zamotáme hlavu, nemůžeme počítat s tím, že si chladnou hlavu uchová. Iracionální pocity jako "láska" ohrožují hlavu zvlášť silně, mnozí lidé ji při nich dokonce ztrácejí (a když ne, pak je pořádně bolí!). Existuje ovšem i pár mimořádně tvrdohlavých současníků, jimž nehrozí nebezpečí, že ztratí hlavu, i když chtějí prorazit hlavou zeď: Někteří pozorovatelé soudí, že příčinou takové odolnosti může být zabedněná hlava; ale to lze těžko vědecky dokázat.

Bolest hlavy z kontrakce svalů je subakutně počínající, rozptýlená bolest, většinou spojená se silným tlakem, který může trvat hodiny, dny i týdny. Bolest vzniká pravděpodobně vysokým napětím v cévách, přičemž se synchronně napínají i svaly v hlavě, ramenou, šíji a krční páteři. Toto onemocnění se často objevuje v životních situacích, při nichž se člověk octne pod silným tlakem, nebo které ho citelně ohrožují.

 K přepínání horního pólu, hlavy, dochází zvláště při "cestě vzhůru". Bývá to záležitost člověka s velkou ctižádostí a perfekcionistickými požadavky, který se snaží prosadit svou vůli (prorazit hlavou zeď). V takových případech ctižádost a touha po moci snadno stoupnou do hlavy, neboť pokud někdo jednostranně věnuje pozornost jen záležitostem hlavy, akceptuje a prožívá jen to racionální, rozumové, ztratí rychle svůj "spodní pól" a tím i kořeny, které poskytují životu oporu. Tělesné nároky a nevědomé funkce jsou ovšem vývojově starší než schopnost rozumového uvažování, jež se vyvinulo teprve s růstem velkého mozku a představuje velmi pozdní lidskou vymoženost.
 

Člověk má dvě centra: srdce a mozek, cítění a myšlení. Člověk naší doby a kultury rozvinul v mimořádné míře své mozkové schopnosti a octl se tím ve stálém nebezpečí, že bude zanedbávat své druhé centrum, srdce.

Zatratit proto myšlení, rozum a hlavu by ovšem nebylo žádným řešením. Žádné z obou center není ani lepší, ani horší. Neměli bychom se rozhodovat pro jedno, nebo druhé - měli bychom usilovat o rovnováhu.

Lidé zatížení na žaludek jsou právě tak neúplní jako lidé zatížení na hlavu. Naše kultura však pól hlavy tak preferuje a rozvíjí, že nutně musíme mít deficit v pólu spodním.

K tomu přistupuje jako další problém otázka, k čemu vlastně svou rozumovou činnost používáme. Nejčastěji slouží rozumové funkce k posílení našeho já. Kauzálním vzorem myšlení se pokoušíme co nejlépe pojistit proti osudu a zajistit dominanci našeho ega.

Zdroj: Nemoc jako cesta - Thorwald Dethlefsen, Rudiger Dahlke

Reklama
Reklama

Komentáře

lenka (So, 4. 3. 2006 - 21:03)
Ja se tedy chopim prilezitosti a napisi vam o tech svych bolestech hlavy...
Vypozorovala jsem zcela presne,co mi je zpusobuje.
1.Urcita akce,kterou jsem si naplanovala predem a na ktere zalezi jeste dalsi konani ci jednani.
2.Urcita situace,kterou musim rozresit,ci zprava,kterou mam obdrzet a na ktere je staveno dalsi jednani,ci konani.
3.Hadka a nebo oskliva rozmluva s nekym blizkym
4.Nemoznost se najist,kdyz mam hlad
5.Kratce pred menstruaci
6.Unava a otravenost(napr,v praci)
michal (Pá, 21. 4. 2006 - 16:04)
je to tedy snaha dopredu "osetrit" pripadnou bolest, zklamani, jako bychom radsi "boleli" dopredu nez abychom si pak pripustili bolest spontanni
J.K. (Pá, 30. 6. 2006 - 17:06)
článek je přesný,perfekcionistů s bolestmi hlavy je kolem mne spousta,
Lubor (St, 9. 8. 2006 - 12:08)
Tento clanek mluvi presne o tom, co mam i ja. Mate nekdo radu co s tim?
Anna (Čt, 7. 9. 2006 - 20:09)
Dobrý den pane Lubore, máte-li zájem, napište mi na e-mail: hyzovaa"seznam.cz
Anna
katka (So, 2. 12. 2006 - 10:12)
Dobrý den,tohle je asi pravda,no uečitě.Myslím ale že nejsen perfekcionalista a bolestmi hlavy taky trpím docela často,teda záleží na období-někdy často a pak měsíc zase nic.Teď mě ale pustili domů z nemocnice po léčbě pásového oparu a bolí mě hlava takovým zbůsobem,že se mi z toho zvedá žaludek a jsem pořád unavená.Nevíte někdo co s tím?prosííím?Děkuji,Katka
Iveta (So, 9. 12. 2006 - 20:12)
V tomto článku je velká pravda. Je mi 41 let, migrény mám asi od 20 let, léta utrpení. Zároveň trvale cítím duševní bolest, kladu na sebe i jiné velké požadavky, nevím co stím, léčím se na neurologii, nyní jsem vyzkoušela triptany, záchvat přešel.Cítím trvalou duševní bolest a řeším to i alkoholem, nevím jak z kruhu ven.
Líba (St, 17. 1. 2007 - 15:01)
Již jsem psala do příspěvků Kupte si Migren stop opravdu pomáhá ale chce to alespoň dvě balení 14 dní přestat a zase pokračovat z vlastní zkušenosti velmi dobrý.
Nika (Čt, 18. 1. 2007 - 12:01)
Je možné, aby po nárazu do hlavy člověk trpěl občas bolesti hlavy? Dá se to nějak lékařsky dokázat?
Andrea (Pá, 16. 2. 2007 - 12:02)
Migrény mám od 10 let, je mi skoro 29, je to utrpení a vyzkoušela jsem hodně přípravků, bylinek, léků, léčitelů, ale vždy si mě stejně najde. Hodně mě to omezuje, nedovolím si nikam vyjet ani vyjít bez léků, strašné.
Jana (Pá, 16. 2. 2007 - 12:02)
Zkus si dát odkaz Dornova metoda,někdy jsou migrény způsobeny krční páteří a ani tě nemusí bolet.Není to drahé.
Alca (Čt, 17. 5. 2007 - 15:05)
Tohle je zajímavý článek, asi mě to potkalo. Furt si myslím, že všechno vyřeším hlavou a city potlačuju a teď se poslední dobou cejtím tak mizerně, že se mi do ničeho úbec nechce. Co se týče migrény, taky jí občas trpím ačkoli patřím k mužské části populace, která není tolik postižena. Občas mívám i takový mžitky a brnění v rukách. Úbec jsem nevěděl co to je, rajónová doktorka mě posílala k očnímu, ale zrak mám zatím bohudík jako ostříž. Pak jsem se ale v jedné knize, která čerpala ze starých rukopisů benediktýnskách mnichů, dočetl, že to čím trpím je migréna s aurou. A doporučovali na to (migrénu) pít čaj z meduňky lékařské. Musím říct, že mě to pomáhá. Kolikrát si ji uvařím i na kocovinu ;) Mějte se. Alca vyslovováno s k
kamila (Čt, 17. 5. 2007 - 17:05)
ahoj, chci se zeptat, mate nekdo bolesti jen pulky hlavy a bolest se vyskytuje na vice mistech-pulsujici,tupa, pichajici? mam to uz asi rok, netusite nekdo pricinu?
Návštěvník (Pá, 18. 5. 2007 - 08:05)
Bolesti v polovině hlavy bývají často od krční páteře, také migrény jsou někdy vázané na polovinu hlavy, ale ty jsou záchvatovité. Zkus rehabilitační léčbu.
marta (Pá, 18. 5. 2007 - 10:05)
Mam bolesti jen pulky hlavy,a take na vice mistech,casto je to ta pulsujici bolest a treba pul hod.vetsinou jdu si lechnout
příroda (Pá, 18. 5. 2007 - 11:05)
pro Martu,no tak to je migréna,s tím si zajdi na neurologii,dnes jsou na to triptany a zabírají dobře,někomu dobře zabírají i kapky algifen napíše obvodní,jinak se dá migrána také léčit čínskou medicínou pilulkou hořce www.patentnimedicina.cz
marta (Pá, 18. 5. 2007 - 11:05)
Prirodo-diki za radu,myslela jsem si to ale nemela jsem jistotu,tak ja tam zajdu.
chudák holka (Pá, 18. 5. 2007 - 12:05)
ahoj přírodo,
já jsem před dvěma lety považovala triptany za zázrak, začala jsem s nima poté, co mi přestali účinkovat, algifen, solpadeine, dolmina + všechny možné volně prodejné analgetika. Brala jsem Relpax, po roce přestal fungovat, pak Rosemix, taky nefunguje. Zaplatila jsem si akupunkturu a homeopatii. Nic nefunguje. Hlava mě bolí hrozně! Zrovna dnes. Vždy jedna půlka, za okem, bolí to tak, že chodím zvracet.
A k tomu článku,
že lidi dříve hlava nebolela, to není pravda, už ve starém Egyptě léčili bolest hlavy.
?ubica (Ne, 20. 5. 2007 - 15:05)

Ahojte všetci,myslím si, že tá Vaša chémia lieči iba dôsledok a nie príčinu. Treba po nej pátrať, občas sa zastaviť, predýchať striedavo nosovými dierkami/nádych jednou dierkou-na strane bolesti a výdych opačnou/. Chémiou a analgetikami, iba pripravujete ďalší dôsledok.
Iva (Ne, 10. 6. 2007 - 23:06)
Ahoj všichni co trpíte migrénou. Bolestmi hlavy trpím asi lO let, asi dva roky co jsem byla na neurologii a zjistili mi migrénu. Jediné co mi pomůže je Relpax, po Algifenu je mi na zvracení. Zatím jenom doufám, že to nepřestane účinkovat, protože jinak jsem v háji a prozvracím zbytek života s bolestmi hlavy.
Korálka (Čt, 5. 7. 2007 - 23:07)
Je to už podruhé v jednom měsíci, kdy mě chytly příšerné bolesti hlavy spojené s ucapnýma dutinama, bolestmi uší, tváře a zánětem nosohltanu. Mám u toho horečky a jsem malátná. Je to jako klasická chřipka, ale přestěhovaná jen do hlavy. Myslela jsem si, že to bude od krční páteře, která díky mému cestování je zralá na denní masáž, taky sezení v letadlech a taxících, kde ti nevzdělanci používají klimatizaci, aby se převedli, že ji mají...ale co to zanmená z esoterického hlediska? Lajcky si dokážu odůvodnit, že něco moc řeším rozumem a na tvrdo, jako bych hlavou/obličejem prorážela zed a z toho mne bolí celý obličej. Že něco nechci slyšet, proto ty uši citlivé na zvuky, průvan, dotyk. Nos, v poslední době časteji ucpaný, než volný. Hm, ráda bych se v tom vyznala, jelikož vím, že mi tím mé tělo chce něco důležitého o mě říci. Poradíte, prosím? Děkuji.
Abapi (St, 11. 7. 2007 - 20:07)
Ahoj.Jsem také migrenička.Potvrzeno neurologem.Začalo to po porodech a stale se to stupňuje.Dvakrát až třikrát měsíčně celé tři dny!Děs a hrůza.Kdo nezažil,nepochopí...
Alena Filipová (Út, 17. 7. 2007 - 13:07)
Migrénou trpím už 25 let. ?asto to je příšerné.Vyzkoušela jsem již řadu léků, v poslední době mi dělá celkem dobře Migraeflux.Všechny kteří trpí migrénou lituji.Kdo to nezažil, nepochopí.
Návštěvník (Pá, 27. 7. 2007 - 20:07)
Ahoj vsichni co trpíte migrénami,já je mám už 15let a řeknu Vám že je to někdy na odstřelení a život Vás už ani nebaví.Když Vám skončí jedna migréna,vzápětí máte druhou.Cpete se práškama a tak je to vlastně stále dokola.Držte se..
Eva (Pá, 27. 7. 2007 - 20:07)
Ahoj vsichni co trpíte migrénami,já je mám už 15let a řeknu Vám že je to někdy na odstřelení a život Vás už ani nebaví.Když Vám skončí jedna migréna,vzápětí máte druhou.Cpete se práškama a tak je to vlastně stále dokola.Držte se..
Bolest hlavy j… (Čt, 2. 8. 2007 - 10:08)
Objednejte si přes lékárnu nebo internet přípravek z kopretiny Řimbaba Migren Stop. Berte 3 měsíce/90 tb/ pak přestávka a tak asi 3 x do roka. Migrena nemá šanci. Zdravím a držím palce. Líba
kde ho seženu? (Čt, 2. 8. 2007 - 13:08)
Migren Stop jsem žádala v několika lékárnách, není výrobce, není regisrace,
kde ho seženu???? dík
Vendy (Po, 8. 10. 2007 - 20:10)
Ježiši...migréna je to nejhorší,co může být!!!Máte pocit,že vám praskne hlva...hrůza!!!Lidičky jsem sváma!!!
omambea (Čt, 8. 11. 2007 - 13:11)
me zase pomaha jen cinie 100, primo lek na migreny;o)
misa (Čt, 22. 11. 2007 - 14:11)
dekujeme za leky
Nika (So, 8. 12. 2007 - 19:12)
Dobrý den, mám podobný problém. Po té co mi vytrhali zuby moudrosti - domnívali se, že na bolesti mají vliv - mi lékař doporučil i vyšetření dutin a cévní vyšetření. Zatím hledají kde se dá,,,doufám, že brzy najdou....
Jana (So, 15. 12. 2007 - 23:12)
Mám podobné potíže. Vždy mě bolí jen polovina hlavy a za okem. K tomu se přidává nevolnost a únava.Trpím tím již 15 let, cca od 30.
Nepomůžou žádné algifeny, brufeny, tramaly. Ani procházky, cvičení, apod. Jediné, co pomáhá jsou speciální čípky proti migréně, které prodávají v každé lékarně. Jsou na předpis a může je psát každý praktický lékař.Mám zásoby čípků v lednici a život bez nich si nedokážu přdstavit. Užívám tak l čípek týdně a je to fakt super. Kdo to nezkusil, ať vyzkouší. Obsahují diazepam, cofein,ergofein.Po 3 hodinách nástává neskutečná úleva, která vydrží minimálně týden. Alespoň u mě.Vřele doporučuji.
dixa (St, 19. 12. 2007 - 21:12)
Prosím prosím jak se jmenují ty čípky?
Trpím už tři roky bolestmi trvajícími i tři dny, kdy se nemůžu hýbat, mluvit a jen zvracím.
Předem děkuji:o)
Jana (Čt, 20. 12. 2007 - 17:12)
Jsou to "antimigrenozní čípky s paracetamolem "
Přsně takhle se jmenují.A jsou vyráběné přímo v lékárně.
Opravdu je zkuste.Obvodní lékaři je předepisují bežně. Zdravím a doufám, že Vám pomůžou.
věra (Pá, 22. 2. 2008 - 17:02)
Trpím migrénou více než 30 let. Vyzkoušela jsem snad všechno, ale jediné co mi zabírá, jsou antimegrenozní čípky. Plně souhlasím s Janou.
Návštěvník (So, 5. 4. 2008 - 17:04)
na migrénu je velmi důležitý klid a klid. Trpěla jsem migrénami několik let a vždy mi nastartovala, když jsem byla fyzicky a psychicky unavená. Nyní se snažím vše konat s mírou i za cenu, že vše nemám vše podkontrolou (mohužel), ale co je důežitější ? Ty stavy migrény byly neúnosné.
Zkuste to také a vše se v dobrém obrátí jana
STANKA.S (So, 19. 4. 2008 - 19:04)
TY ČÍPKY JSOU FAKT MOC DOBRÉ.TRPÍM MIGRÉNAMI PO DĚTECH.NĚKDY I 3KRÁT DO TÝDNE.DOKTORKA MĚ ,ALE UPOZORNOVALA,ŽE ČÍPKY JSOU NÁVYKOVÉ.JEN MI NEŘEKLA JAK ČASTO JE MŮŽU BRÁT ABY SE PRO MĚ NÁVYKOVÉ NESTALI.
Míla (Ne, 20. 4. 2008 - 01:04)
Ty antimigrenózní čípky jsou na předpis?
s. (Ne, 20. 4. 2008 - 23:04)
na internetu jsem čípky s tímto názvem neobjevila. Můžete, prosím, napsat jejich přesný název? Děkuji.
tereza (Út, 24. 6. 2008 - 09:06)
jestli si hned něco nekoupím, tak mi praskne spánek neuvěřitelná bolest z ničeho nic vystřeluje m do ucha jsem z toho hotová
alca (St, 23. 7. 2008 - 12:07)
vsechny bolesti si vytvarime sami v nasem mysleni............
marika (Čt, 2. 10. 2008 - 18:10)
Ano ,antimigrenozní čípky i tablety jsou na předpis,jsou velice silné a po čase návykové,u každého člověka po jiné době užívání,/najednou zjistíte že nezaberou/. Užívám je již dlouho /jsem diagnostikován jako těžký migrenik/,vždy s odstupem několika let2-3roky kdy je musím úplně vynechat,pak zase začnou zabírat ,ale tělo je už pozná,může se stát že pak zaberou jen na půl roku a zase musíte udělat dlouhou pauzu/najít jiné léky/. Je dobrá kontrola ledvin a jater/ požádejte o testy svého lékaře/. Dodržujte pitný režim,při sklonu k migrénách nutnost,/ vhodné bylinkové čaje,sypané zelený ,červený a bílý čaj-zakoupíte v prodejnách s čaji-nepřehánět./Pozor na kofein,může vyvolat migrénu/ tak zvaná kofeinová migréna/.
jana (So, 1. 11. 2008 - 14:11)
o jaké čípky jde (název)
Lucy (Út, 11. 11. 2008 - 07:11)
Některé bolesti hlavy, ač je to divné může vyvolat i zeď, jsou tam tzv. patogení zóny. Všimněte si, že vás občas rozbolí hlava doma a že to bývá na jednom a tom samém místě v bytě, např. když sedíte na gauči u televize... Je třeba zakoupit si rušičku patogeních zón a vaše starosti s bolestí hlavy pominou. Je dost možné, že máte za zdí kuchyň, nachází se tam mnoho přístrojů zapojených do elektriky, což by znamenalo opět, že je zde dost možné riziko bolesti hlavy, zdi, za kterými je mnoho elektrických přístrojů a nebo mnoho zásuvek, mohou být ,,elektricky nabyté" a také mohou bolesti hlavy vyvolat. Tento problém momentálně řeším já- tj. Jak mám přestavit polovinu kuchyně? V případě mého bytu je to takřka nemožné. Také z důvodu financí. Vám to třeba půjde, přeji hodně štěstí, uvidíte sami, jak se vám uleví...
Helena (St, 12. 11. 2008 - 20:11)
Mě pomáhají jen Indometacinové čípky, jsou na předpis.
Ivanka (Pá, 12. 12. 2008 - 14:12)
Milá Lucie a jí podobné, máte hlavně zablokovaný 1 krční obratel C1. Je třeba navštívit chiropraktika. GPZ mohou člověka oslabit i oslabit imunitní systém i bolet hlava z důvodu oslabení energie může bolet, ale nic za zdí, ale přímo v místnosti na vás působí. V dnešní době mnoho lidí prodává rušičky GPZ a " umí vytyčovat GPZ", ale je to především kšeft, nedokazatelný kšeft. Je málo lidí, kteří to opravdu umí.
Jan (Čt, 25. 12. 2008 - 13:12)
Taky mne boli prava pulka hlavy,prechazi to do ucha,oka a zubu.Nekdy se to spusti samo,ale urcite mi boles spousti alkohol a staci k tomu mala sklenicka piva. Ma nekdo podobnou skusenost? Dekuju.
Katka (So, 10. 1. 2009 - 17:01)
Zničeho níc jsem začala trpět neuvěřitelnými bolestmi hlavy s pojenými s tlaky v celé hlavě,měla jsem pocit,že mi tam musí něco prasknout, nevím si rady co stím,léky proti bolesti zaberou nachvilku,ale tlak nezmizí,ani u doktora jsem se nic nedozvěděla,čím by to mohlo být,prý krční páteří,ale ten tlak v hlavě je hrozný,dala bych cokoliv,aby to zmizelo.Nemá někdo podobný problém,a nevíte co stím.díky Katka
anděla (Po, 19. 1. 2009 - 10:01)
Také mě bolela hlava,mám odoperované v září aneurysma,hlava již téměř nebolí.
Zuzka (Po, 19. 1. 2009 - 11:01)
co to je aneurysma, taky trpím s bolestí hlavy, léky pomáhají jen chvilku, navíc jich beru už moc.
Reklama