Reklama

Diabetickou retinopatii lze léčit nově světlem v Čelakovicích

V Čelákovicích nedaleko Prahy bylo letos otevřeno špičkové středisko aplikovaného výzkumu, které vyvíjí léčebné pomůcky využívající technologii tištěného studeného světla, takzvanou elektroluminiscenci. Centrum cílí především na léčbu diabetické retinopatie. Využití studeného světla je však možné i v dermatologii, neonatologii, psychiatrii a dalších oborech.

Centrum vzniklo kombinací finanční podpory agentury CzechInvest, která poskytla z evropských zdrojů 6,6 milionu korun, a soukromých investorů. Novinářům to dnes řekl technický ředitel technologického centra Photothera Labs Pavel Beneš.

Technologie, se kterými pracujeme, jsou natolik zajímavé, že máme být první na světě v tomto typu léčby,“ uvedl ředitel centra Martin Vobr. Na projektu se podíleli experti v oblasti tištěné elektroniky, lékaři a vědečtí pracovníci z předních klinik, například Oftalmologické kliniky FN Královské Vinohrady nebo Národního centra duševního zdraví.

Lidský organismus je nastaven na sluneční světlo, místo toho tráví čas v uměle osvětlených místnostech nebo koukáním do monitoru. Ven chodí lidi málo. Léčba studeným světlem dává předpoklad, že fyziologické signály, které oko tělu dává, budou v normálu,“ řekl oftalmolog Miroslav Veith.

Nejnovějším produktem vědců je světelná maska Noctura400, která zastavuje vývoj diabetické retinopatie. Ta bez patřičné léčby často končí slepotou. Dvanáctitýdenní terapie přijde pacienta na 10.000 korun. Částečně ji platí Nadační fond Dar zraku, ze zdravotního pojištění kúra zatím hrazena není. Výhoda nové technologie spočívá především v komfortu nemocných, kdy nemusejí docházet k lékaři a masku nebo speciální náplast si aplikují sami doma.

Reklama

Společně s výzkumným centrem se do čelákovické kliniky vrací její původní účel, vedle výzkumných pracovišť zde budou ordinace lékařů a doprovodné zdravotnické služby. “Jsem rád, že budovu kliniky bude opět využívat zdravotnictví,“ řekl starosta města Josef Pátek.

Ondřej Bukáček - ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama