Reklama

Až 80 procent žen trpí zažívacími potížemi

V Česku přibývá žen, které trpí zažívacími potížemi. Podle průzkumu agentury TNS AISA trápí zažívání 80 procent žen, před dvěma lety to bylo o deset a před čtyřmi o 15 procent méně. Příčinou je rostoucí stres, nepravidelná strava, nedostatek pohybu a špatný pitný režim. Častěji trápí zažívání obyvatelky velkých měst, řekla ČTK za organizátory průzkumu Klára Hálová.

"Tyto potíže se projevují nafouklým břichem, pocitem těžkosti nebo překyselením a celkovou nepohodou. Na problémech se zažíváním se podepisuje také věk," popsala. Při potížích se zažíváním se zpomaluje průchod potravy trávicím traktem. Normální průchod trvá 24 až 72 hodin, pokud trvá déle, vzniká zácpa, při rychlejším průchodu naopak průjem. Nejčastěji řeší ženy tyto potíže úpravou stravování.

Podle docenta Pavla Kohouta z druhé interní kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice pomáhají při problémech se zažíváním probiotické bakterie. V případě zácpy zkrátí průchod potravy o 20 až 40 procent. Kohout sledoval tyto změny u skupiny 248 pacientů, jimž byly podávány mléčné výrobky s probiotickou kulturou. "Po čtyřech až pěti dnech se jim zažívání upravilo, 90 procent jich mělo pravidelnou stolici," uvedl Kohout.

Střevní mikroflóra je pro zdravé trávení nezbytná. Ve střevě je asi 500 druhů mikroorganismů. Téměř polovinu suché hmotnosti stolice tvoří těla mrtvých střevních bakterií. Střevo je také největším orgánem lidské imunity, soustřeďuje 70 procent imunitních buněk. Celková plocha střev je asi 200 metrů čtverečných, v průběhu života projde trávicím traktem jednoho průměrného jedlíka 30 tun potravy a 50.000 litrů tekutin.

Zdravé zažívání pomáhá podle Kohouta předejít řadě nepříjemných stavů, jako je zácpa a průjem, ale také rakovině tlustého střeva. Přispívá i k celkové psychické pohodě. Aby mohl být výrobek považován za probiotický, musí obsahovat dostatečné množství probiotických mikroorganismů. Ty pak mohou přežít průchod celým trávicím traktem a příznivě na něj působit.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Návštěvník (Ne, 6. 4. 2008 - 00:04)
Gabca vas tu riadne namotava a robi si z vas len srandu a aj sa jej velmi dari.zjedzte kazde rano jednu stranku novin,aktualnych a tyzden budete len sediet na zachode!!
Hana (So, 29. 3. 2008 - 18:03)
S tímto článkem můžu jen souhlasit, patřím mezi těch 80 % žen které trpí špatným zažíváním.
Tzn,. zácpou, ale bohužel probiotika na mě nepůsobí.
Ženy, jak vy bojujete se svými zažívacími problémy.
M. (So, 29. 3. 2008 - 18:03)
Já mám ten samý problém,zácpa,snažím se jíst zdravě,vypiju dost vody a stejně to jde z tuha.....a probiotika,bez účinku:-(
K (Po, 31. 3. 2008 - 18:03)
Mám ten samý problém, nic na mě nereaguje.
Cobrra (Čt, 3. 4. 2008 - 22:04)
Já jsem asi před dvěmi lety trpěla střídavě zácpou,průjmem a nadýmáním.Bylo to strašný.Ráno jsem vedla malou do školky a většinou jsem nedošla abych nemusela skočit někam do křoví.Doktor mi řekl,že je to dráždivý trakčník a asi rok jsem užívala Prosulpin,který mi stolici opravdu upravil.Až po roce jsem ho mohla vysadit,jinak se to stále opakovalo.nadýmání mě,ale trápí do dnes.Známý si myslí,že jsem těhotná tak 7měsíc!Na to mi pan doktor řekl,že se s tím musím naučit žít!Hrozná představa.Nepomáhá mi nic.V zimě aspon břicho schovám pod bundu,ale blíží se léto a já mám hrůzu co budu nosit.
Gabča (Čt, 3. 4. 2008 - 22:04)
Spoustu problémů si ženy dělají samy tím, že se za velkou stydí, považují na ní jít v určitých situacích za nevhodné, hnusí se jim samotný exkrement. Můj přítel vstane a jeho první cesta vede na velkou. Sedí tam nejméně čtvrt hodiny, nijak to neošidí. Pak vyleze ven, sdělí mi, že se parádně vysral a je na něm vidět, že z toho má radost. Většina žen má za to, že tato činnost se k jejich estetickému cítění vůbec nehodí a vůbec. Tak mi to vysvětlovala léčitelka, ke které jsem chodila, protože jsem se nehodlala stát závislá na laxativech. Právě toto mi vysvětlovala, že nejdůležitější je získat pozitivní náhled na celou velkou stranu. Tak jako mají chlapi. Jako můj přítel, když na mne volá, hele, pojď se kouknout, jaký se mi povedlo dneska hovno. Někdy se teda jdu podívat, řeknu fuj, on se směje a má z toho dětinskou radost. Ale přála bych vám to vidět. To jsou kusy! Léčitelka mne naučila pít takzvanou ostrou vodu. To je sklenice vody, do které dáte nůž a opatrně to s tím nožem pijete. To udělám každé ráno a na velkou jdu vždy po obědě. Vypadá to jako pitomost, ale funguje to. Předtím mi nepomáhalo nic kromě drastických projímadel a chodila jsem tak jednou týdně.
Hana (Pá, 4. 4. 2008 - 10:04)
Gabčo, já osobně nemám žádný ostych jít na velkou, přesto bez projímadla nejdu. Taky bych se ráda vysrala jako tvůj přítel. No, ale s tím nožem to je nějaká hovadina ne? Co ten nůž může obsahovat, je to spíš asi o psychice ne?
Gabča (Pá, 4. 4. 2008 - 11:04)
Hano, jasně, že to je o psychice.... když jsem se ptala, jestli to má být obyčejný nebo nerez, tak se léčitelka začla smát.
Je to zážitek, který má harmonizovat zažívání. Dělala jsem to asi týden, než se objevily kýžené výsledky. A teď už to dělám každé ráno. Samotnou by mne zajímalo, kdybych přestala, jestli by se mi to zas zaseklo, ale jsem ráda, že jsem bez potíží.
Hana (Pá, 4. 4. 2008 - 12:04)
No nemám dojem, že by mi to pomohla, psychicky jsem ok. A hlavně bych to nedokázala brát jako "hru".
A mimo jiné ráno časově už tak nestíhám, vstávám v pět a letím na autobus, možná v práci, ale trávení je už nastartováno.
Martina (Pá, 4. 4. 2008 - 12:04)
Já to s tím nožem schválně zkusim :-)) pak dám vědět
Hana (Pá, 4. 4. 2008 - 12:04)
Matino pak napiš.
Co ten nůž má symbolizovat?
Martina (Pá, 4. 4. 2008 - 13:04)
Hani vůbec nevím, ale začínám od zítra :-)
Po týdnu dám vědět
Gabča (Pá, 4. 4. 2008 - 14:04)
A to jsem holky zapomněla, musí to být nůž s ostřím, nikoliv jídelní. Jestli má špičku ostrou nebo kulatou, to už je jedno, nezáleží prý ani na velikosti. Nic to nestojí, nezabere to moc času, není co ztratit.
H (Pá, 4. 4. 2008 - 14:04)
Gabčo, jak ti to ta léčitelka vysvětlila, co to symbolizuje nebo znamená?
H (So, 5. 4. 2008 - 14:04)
Co Martinko, funguje to?
Gabča (Ne, 6. 4. 2008 - 10:04)
Škoda slov, ještě tu potřebujeme rady od bývalých mladších bratov. Kdybych si chtěla dělat srandu, doporučím něco dražšího, třeba prášek z nosorožčího rohu nebo dealery tolik oblíbený Colonix, který ne že by nepomáhal, ale je to vlastně jen psylium a senny-list a nějaké bylinky na detoxikaci. Za 8000 trochu drahý špás. 3 balení mám za sebou a trvalé výsledky to nemělo. Vůbec bych se to neodvažovala někomu doporučovat. Známý farmaceut mi řekl, že to má hodnotu maximálně 800, tedy asi desetinu. Zázračný prostředek na zácpu zrovnatak jako na hubnutí neexistuje. A můj recept vás nebude stát nic.
Cobrra (Ne, 6. 4. 2008 - 13:04)
Já si myslím,že vyzkoušet to,co radí Gabča nic nestojí tak proč to nevyzkoušet.Ale za sebe chci říct,že já když jsem trpěla zácpou tak jsem tam mohla sedět s knížkou hodinu a akorát jsem vylezla zpocená,knížku skoro dočtenou a nic jsem tam nevykouzlila.Naštěstí dnes už chodím pravidelně a v pohodě.Jen to nadýmání.Nemáte někdo nějakou radu?
Martina (Út, 8. 4. 2008 - 11:04)
Tak jsem zpátky.Tlačim co můžu až jsem celá rudá ale pití s nožem ve sklenici mi k ničemu nepomohlo.Budu do konce týdne pokračovat ale pochybuju :(
Xena (Út, 8. 4. 2008 - 12:04)
Děvčata a už jste zkusily Velkopopovického Kozla nalačno? K tomu si zapálit jednu Spartu a uvidíte jak vás to protáhne. Pokud někdo před odchodem do zaměstnání nemůže pivo, tak stejně působí podmáslí. Krásně se vyprázdníš.
Návštěvník (Út, 8. 4. 2008 - 14:04)
Já piju teplou vodu ráno na lačno, každý den bílý jogurt, nejméně 2 jablka, celozrnné nebo grahamové pečivo,žádné uzeniny ani jiné nechutnosti..a stále mám velké potíže.Kouřit kvůli tomu nezačnu(i když od kuřáků slýchám že cigareta může skutečně pomoct),chlastat pivo taky ne-fuj.
Návštěvník (Út, 8. 4. 2008 - 14:04)
No jak myslíš. když je ti pivo fuj, tak si užij zácpu. Chtěla jsem jenom poradit. Mluvil o tom i dr. Jonáš. Tak co chcete slyšet prostou lidovou radu nebo utrácet tisíce za nesmyslné přípravky.
Návštěvník (Út, 8. 4. 2008 - 14:04)
napít se piva a pak cítit celý den odér jako z hospody,stejně jako by si mi poradila ráno nalačno stroužek česneku-někomu by to nevadilo někdo to prostě nesnese
Návštěvník (Út, 8. 4. 2008 - 15:04)
Odér- no co dodat. Tak si choď s nafouklým břichem. Ještě jsem neslyšela že by někdo smrděl celý den po sklenici piva a pak snad taky existuje pasta a kartáček na zuby. A co teda ten kefír??
Luky (Út, 8. 4. 2008 - 15:04)
Holky, je to asi tak, jak napsala Gabča. Vy s tím hovnem moc naděláte! Já chodím přesně jak Gabčin přítel. Ráno si jdu rovnou sednout na velkou, někdy mám i hovno dřív hotové než malou stranu. Chodím pak během dne ještě jednou a když to na mne přijde, jdu kdekoliv, to vám řekne každej doktor, že nejhorší zlozvyk je potlačovat nutkání na stolici. Pak to prdel přestane bavit se s váma přetahovat a nutkání přestane úplně přicházet. Má partnerka to má takhle pořád. Když to na ní přijde, tak se to nehodí, v práci se stydí. Když jedeme autem, taky se to nehodí, co kdyby jí někdo viděl kadit. No a ráno jí to pak nejde. Kdy chce hovno ven, si určí samo a nebude se přizpůsobovat vám, kdy se to hodí. To jí říkám pořád a stejně je to k ničemu. Radši pak pije ten svůj senny-čajíček. A to jsou i holky, který si představujou, že v 21. stol. by se člověk měl vyprazdňovat nějak civilizovaněji, než v podobě hovna. Svět se zbláznil! Není divu, že 20% chlapů a 40% žen chodí kadit méně jak třikrát do týdne. V lékárnách jsou projímadla nejprodávanější léky.
Návštěvník (Út, 8. 4. 2008 - 15:04)
prostě pach piva nemám ráda, kefír prubnu zítra ráno.. kadit někde u silnice to bych teda fakt nemohla,ale ty,když nevíš o co jde nemůžeš problémy se zácpou pochopit a myslíš jaký jsme cíti a že si za to nakonec můžeme samy.
Hana (Út, 8. 4. 2008 - 18:04)
Luky tvé rady jsou ok, ale pokud nikdy tím trpět nebudeš tak to nepochopíš.
Jo a chlapy serou lépe to je fakt.
Reklama