Reklama

Dívky potřebují větší snídani než chlapci

Jsi kluk, tak se pořádně nasnídej, ať ti to ve škole myslí. Pokud takto častujete po ránu i svého syna, zadržte. Podle výsledků nové studie totiž potřebují k dobrým školním výkonům daleko větší snídani dívky. Podle expertů ze Severního Irska by měli být chlapci k dobrému výkonu naopak malinko vyhladovělí.

"Podařilo se nám u studentů dokázat přímou souvislost mezi snídaní a následnými výkony ve škole," uvedla doktorka Barbara Stewartová ze Severoirského centra pro stravování a zdraví. 


Vysvětlení, proč větší porci jídla potřebují jednoznačně dívky, nikoliv chlapci, jak se doposud téměř každý domníval, je podle ní jednoduché. "Dívky potřebují v těle více karbohydrátů a proteinů, které jim pomohou s koncentrací a naopak je zbaví špatné nálady z toho, že musí sedět zavřené ve škole," prozradila Stewartová. 


Žáci byli během projektu rozděleni na dvě skupiny. Jedni dostávali ke snídani obyčejný toast, druzí toast netradičně s fazolemi nebo ořechy. Během dne pak odborníci zkoumali poznávací schopnosti žáků. Čím byly testy těžší, tím více odpadávali ti, kteří si po ránu pochutnali jen na obyčejném toastu. 


"Během interakce mezi poznáváním a právě panující náladou šlo velmi dobře pozorovat účinky snídaně, která byla bohatá na proteiny a karbohydráty. Pomohla dívkám dosáhnout těch nejlepších výsledků, zatímco chlapci zabodovali lépe, když po snídani zůstali trošku hladoví," uvedla doktorka Stewartová, která výsledky své studie prezentovala na Evropské konferenci o výživě v Římě. 

Zdroj: Plus

Reklama
Reklama

Komentáře

ja (Ne, 5. 3. 2006 - 20:03)
takze ja som dievca (17) a mam take skusenosti,ze cim tazsie ranajky si dam,tak tym horsie mi to mysli....najlepsie je ist do skoly s cistou hlavou,rano si dat nejake ovocie.... takto som chodievala na vsetky matematicke sutaze a ucenie v skole tak tiez zvladam lepsie....v skole jednotky,dvojky a zo sutazi zopar diplomov:)
este raz ja (Ne, 5. 3. 2006 - 20:03)
kludne sa k mojmu nazoru mozte vyjadrit:)
šarik (Ne, 5. 3. 2006 - 21:03)
To je známá věc, že po jídle se odkrvuje mozek. A proto po vzoru mých předků po jídle nepracuji hlavou.
Kiwwwi (So, 2. 9. 2006 - 14:09)
to ja: Taky nemas snidat tezke veci, telo potom musi venovat vice energie na straveni potravy. Ovoce sice neni tezke, ale je sporne, jestli ti doda dostatek energie (20% z denni spotreby).
Ja jsem taky divka (17) a nejlip mi to mysli po jogurtu s ovesnymi vlockami.
(vim, trochu pozde, ale taky nazor)
Návštěvník (St, 18. 10. 2006 - 23:10)
nejzdravější a nejlépe využitelné jsou ovesné vločky po tepelné úpravě tj. ovesná kaše nebo zapékané musli. Pomáhají ři dlouhodobé paměti, soustředění a prosorovém vnímání. Pozor však na bílé jogurty ve větších množstvích spíše škodí zdraví.
Silencie (St, 18. 10. 2006 - 23:10)
Tak já nejsem vůbec snidaňový tip,mě to po ránu prostě nebere.Jen černou kávu a hlad dostávám kolem 11.hod.Podle nových studií se nemá jíst-snídaně,oběd večeře a něco mezi tím,ale jen,když je pocit hladu.
Jája (Út, 31. 8. 2010 - 17:08)
Dobrý den, vstávám ráno brzy, kolem páté hodiny, chci se zeptat, co mám snídat, abych zase v osm, než dorazím di školy, neměla hlad, děkuji.
Reklama