Reklama

Jak zvládnout školní rok v pohodě

První školní dny bývají poměrně hektické, ať už máte doma zkušeného školáka nebo malého prvňáčka. Podepisování sešitů a učebnic, pečlivá kontrola aktovky, brzké vstávání i vymýšlení prvních svačin. Pokud jste navíc svého potomka zapsali do několika kroužků, čeká vás domácí pískání na flétnu, neustálé praní sportovního dresu nebo vodovkami a uhlem ušpiněných triček. A taky nemálo času stráveného v autě na pozici osobního řidiče. Rada zkušených rodičů zní: Hlavně se z toho nezbláznit.

Samostatnost především
Buďte svým potomkům k dispozici, odpovídejte na všetečné otázky, ale zároveň jim dodávejte odvahu a sebevědomí řešit věci sami. Strašení špatnými známkami rozhodně není dobrým startem. Naopak děti povzbuzujte a chvalte, aby se do školy i na volnočasové aktivity těšily a nebraly je jen jako nudnou povinnost. Učení všeho nového pak půjde výrazně snáz. Mezi školou a kroužky ale dětem nechávejte alespoň chvíli na hraní. Nemusíte jim pečlivě organizovat každé odpoledne. Naopak dostatek volnosti pomáhá k jejich samostatnosti a během propršeného víkendu se pak dokážou samy zabavit.

Plán a řád
Na první pohled to zní jako protimluv proti předchozí radě, ale některé činnosti si pravidelnost zaslouží. Předvídatelný režim navíc mnoha dětem usnadní přechod mezi školkou a první třídou. Důležitý je například dostatek odpočinku a spánku a to nejen pro menší děti, ale i pro vás. Choďte spát vždy ve stejný čas, ráno pak snáze vstanete. Nezapomínejte ani na to, že až do dvanácti let dítě potřebuje zhruba devět až 12 hodin spánku.

„Pro vás samotné bude bezpochyby největší pomocí plánování jídelníčku na celý týden. Snídaně, svačiny a večeře nenechávejte náhodě a raději si napište, co bude který den k jídlu. Díky velkému nákupu ušetříte čas i peníze a navíc lépe ohlídáte, jestli jí vaše rodina dostatek ryb, luštěnin i čerstvého ovoce a zeleniny,“ radí Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně sítě výživových poraden NATURHOUSE.

Spojte síly
Každý den večer si vy i malý školák zvyknete na rituál, kdy zkontrolujete hotové úkoly, nachystáte vše potřebné do aktovky a připravíte i oblečení na druhý den ráno. Společně se můžete pustit také do svačiny. Pomůžete tak dítěti k větší samostatnosti a zároveň mu postupně předáte zodpovědnost a pocit důležitosti. Sobě navíc dopřejete více volného času, který můžete strávit třeba s oblíbeným časopisem.

Reklama

Spolupráci dětí s rodiči velmi oceníte především u domácích prací. Zadávejte úkoly, rozdělujte činnosti, a čím dříve začnete, tím lépe! Nechte je zametat, chystat příbory, odnášet si špinavé prádlo k pračce a uklízet po sobě nádobí. Přestože to nebude perfektní, za pár let na vás nebude čekat otrávený výraz se slovy „a proč já?“. Naopak si děti na zapojení do chodu domácnosti snadno zvyknou a bude pro ně přirozené.

Odpočívejte 
„Pravidelný úklid koupelny, vysávání, mytí oken nebo žehlení prádla sice můžete udělat sami nebo postupně nechat na dětech. Příjemnější variantou je, pokud tyto méně oblíbené domácí práce přenecháte někomu jinému,“ upozorňuje Iveta Čekanová, hlavní školitelka dam na úklid z LidskáSíla.cz, mladé české společnosti specializující se na úklid domácností.

Věnujte svůj ušetřený čas raději nepřečteným knihám, příjemnému nicnedělání nebo bloumání lesem i s dětmi.

Reklama

Komentáře

Reklama