Reklama

Alergie, nesnášenlivost nebo přecitlivělost na potraviny?

Tyto tři slova bývají velmi často volně zaměňována, ale existují mezi nimi drobné rozdíly.

Co je to alergie?
Alergií rozumíme abnormální odpověď na normální látku. Když alergen - jako je například pyl ve vzduchu, srst domácích zvířat nebo některé druhy potravin - vstoupí do těla, imunitní systém je vyburcován k činnosti. U člověka, který není alergický, tělo vyprodukuje protilátky, které vetřelce tiše a bez rámusu zlikvidují. Navenek se nedostaví žádné příznaky. Ale pokud je někdo alergik, jeho tělo vyprodukuje příliš velké množství protilátek, které se navazují na buněčné membrány, způsobují jejich protržení a uvolnění velkého množství látek, jako je histamin nebo toxické leukotrieny. Tato reakce může znamenat velkou pohromu. Dojde k roztažení krevních cév. Otečou sliznice v nose a hlavových dutinách. Dostaví se svalové křeče. Průvodními Znaky jsou kýchání, výtok z nosu, oteklé a uslzené oči, kožní vyrážka a v mnoha případech také zvracení nebo průjem, migréna a potíže s dýcháním.

Pevné alergie na potraviny
Opravdové alergické reakce na potraviny, někdy označované jako pevné alergie, stále přetěžují imunitní systém. Ačkoli jsou naštěstí poměrně vzácné, pro pacienty mohou znamenat ohrožení života. Například alergie na ořechy nebo mořské ryby i při minimálním množství těchto potravin mohou vyvolat u organismu stav ohrožení. Jahody, vejce a některé potravní doplňky mohou také způsobit velmi nepříjemné reakce. Tyto alergie mají velmi často genetický základ a znamenají celoživotní ohrožení, proto že téměř není naděje, že by se jich člověk mohl zbavit. Alergeny mohou vyvolat několik různých reakcí. Především dochází k velké produkci histaminu, což vede k otoku hrdla a jazyka a ztížení přívodu kyslíku do plic vedoucímu až k sípání a bolestem na prsou. Krevní cévy se roztahují a dochází k přechodu tekutiny z krevního oběhu do tkání, což vede k dramatickému poklesu tlaku. Jsou vyplavovány toxické látky, které způsobují svalové křeče ve stěnách bronchiol (průdušinek) a vyvolávají stavy podobné astmatickým záchvatům a dušení. Výsledný (anafylaktický) šok se může dostavit v několika sekundách, minutách nebo až za několik hodin po kontaktu s alergenem. Nemocní s sebou obvykle nosívají injekce s adrenalinem pro případ ohrožení. Adrenalin působí proti histaminu tím, že otvírá a uvolňuje dýchací cesty a pomáhá obnovit normální dýchání. Někdy ale stačí jen chvíle váhání a může být pozdě. K dalším, méně nebezpečným reakcím, patří migréna, astma, kožní vyrážka, zvracení či průjem.

Co je to "potravní nesnášenlivost"?
Termín "potravní nesnášenlivost" obvykle označuje, že někteří lidé ztrácejí schopnost strávit určité potraviny kvůli nedostatečné funkci enzymů. Dobrým příkladem je nesnášenlivost k laktóze, která je způsobena nedostatkem enzymu laktázy potřebné ho ke strávení cukru obsaženého v mléce. Enzymové doplňky jsou schopny pomoci a příznaky zmírnit. Laktázové tablety jsou užitečné zvláště v případě, pokud člověk trpící touto poruchou musí jíst mimo domov a neví, zda potrava, kterou mu předložili, náhodou neobsahuje laktózu. Nejjednodušším způsobem, jak se vyhnout potížím,je ale samozřejmě vypustit z jídelníčku všechny mléčné výrobky. U potravní nesnášenlivosti nehraje imunitní systém žádnou roli.

Co je to přecitlivělost na potraviny?
Zatímco pevné alergie jsou poměrně vzácné, přecitlivělost na určité druhy potravin stále vzrůstá. Ve většině případů když sníte něco, co vám působí potíže, nadmete se a cítíte se velmi unavení. Jde o případ přecitlivělosti na určitou potravinu, ne o alergii. Reakce jsou jednoznačné a týkají se zažívacího ústrojí. Ještě nedávno někteří odborníci na výživu tvrdili, že se na těchto reakcích musí podílet i imunitní systém, ačkoli se vůbec nepodobají anafylaktickému šoku popsanému u pevných alergií. Dnes už je potvrzeno, že u přecitlivělosti nehraje imunitní systém žádnou roli. V dnešní době většina odborníků věří, že od přecitlivělosti na potraviny se může odvíjet řada dalších problémů jako jsou potíže s nadváhou, dlouhodobá únava, a dokonce i některé druhy artritidy.

Reklama

Pro zajímavost
Problémy s přecitlivělostí na potraviny bývají často přecházeny jako něco ne příliš podstatného, módního nebo bláznivého. Ale odmítavá reakce na potraviny, které sníte, není nic nového a není to ani žádný výmysl. Herbert Shelton se o tento problém během své praxe hluboce zajímal. Zjistil, že překvapivé množství lidí se ze své přecitlivělosti zcela uzdravilo, když začali jíst snadněji stravitelné kombinace potravin. Tím dokazoval, že netrpěli alergií, ale jen zvýšenou vnímavostí. Ačkoli se jeho závěry me zi lékaři nedočkaly nijak velkého ohlasu, rozhodně je nemůžeme pominout. Velká část příznaků spojených s přecitlivělostí na určité potraviny se totiž nápadně podobá příznakům dlouhodobě špatného trávení a vstřebávání živin.

Reklama

Komentáře

Alex (Čt, 12. 5. 2005 - 08:05)
Vážení! Proč se na stránkách s takovým názvem zaobíráte takovými pavědami jako je astrologie a podobné hrůzy!? Zasloužíte si návrh na cenu Bludný balvan.
Pája (Čt, 19. 5. 2005 - 20:05)
Já váš způsob živata respektuju,i když je pro mě nepochopitelný.Asi mám nezdravý způsob stravování,ale jsem zvyklá od malička:ráno nejím,jelikož se mi dělá jinak nevolno,a kvůli lékům nemůžu.Pokud mám ranní,dám si kolem 8:30 housku a čaj(mléko) s kafem(obojí).Jinak totiž neprocitnu,přesto nejsem na kafi závislá.Ale u dětí potřebuju být ve střehu.Pak v poledne dětská porce druhého jídla,večeře kolem 16-17h,podle toho,kdy se dostanu domů.Jsem nepřetržitě unavená,tak chodívám brzy spát.Celý den se snažím pít,i když je to pro mě hrozné.Nemám potřebu tekutin. Problém s vitamíny je v tom,že u nás ve vsi koupíš čerstvé ovoce a zeleninu jen jeden den v týdnu,pokud se na tebe dostane.A jelikož žiju těsně pod horami, nic moc kloudného si tu nevypěstuju.A do města se nedostanu jen tak na nákup(špatné spojení a pracovní doba).
Jinak miluju saláty,zvlášť hlávkový.Jsem schopná zbodnout 3 hlávky i se zálivkou,ale do půl hodiny skučím hlady,pokud jsem k salátu nezakousla aspoň kousek masíčka.Jsem postižená po mámě,nedělá mi bohužel problém sníst kousek masa syrového.Snažím se tomu vyhýbat,vím,je to humus.A hladovka.U mě způsobí poměrně rychlou ztrátu váhy,ovšem s prvním soustem čehokoliv mi vyletí hmotnost o dvojnásobek výš. Děkuju,nechci.Před dvěma lety jsem jela na zájezd asi na 6 dní do Francie,autobusem,poznávací,takže hodně chození,přejíždění.Netahala jsem s sebou jídlo,čekala jsem na večer a klid.Během dvou dnů se dostavila reakce-bolest slinivky,průjem.Nepomohlo nic,než zaběhnutý systém stravování po návratu.Podle zdravotní sestry to bylo nedostatkem jídla,a slinivka byla připravena pomáhat při trávení jako vždy,a takhle to dopadlo.Myslím,že jsme spolu mluvili kdysi o mé nemoci štítné žlázy,a ty jsi mi na to doporučil právě půst.Ale třeba cukrovka je taky hormonální porucha,a tam může(ne)příjem potravy způsobit až smrt.Proto nemám pocit,že by mi tohle pomohlo.
Jinak nechápu,proč bys neměl přispívat se svými zkušenostmi.Třeba se najde někdo,koho přesvědčíš.A osvěty je třeba.Bohužel,u mě to nezabere,ale o to tady nejde.Každý budeme žít podle svého,a určitě spokojeně.Přeju jen to nejlepší.
Pája (Čt, 19. 5. 2005 - 11:05)
Díky za obsáhlou odpověď.Kamarádka je po podobně drastické dietě (pro mě drastické),aby trvale zhubla,a funguje to.Ta to určitě dokáže dotáhnout do konce. Zatím jí pošlu tvůj příspěvek.Pravda,mě by to asi porazilo.Bez masa,mléka ani ránu.Zatím (musím to zaklepat) nejsem alergická,a ani nikdo z rodiny.Život bez masa si představit neumím.Kdysi jsem tu psala jednomu vegetariánovi,že jsem musela být dva měsíce živa jen zeleninou a ovocem,a jaké to bylo pro mě utrpení.Jinak je mám ráda,a nejvíc v syrovém stavu,ale čeho je moc,toho je příliš.
Tak ještě jednou dík.
Petr (Út, 24. 5. 2005 - 16:05)
Z tvých reakcí je teď vidět více tolerance než v dřívějších komentářích a to mě potěšilo. :)
Taky nemluvím o tom, že ty něco haníš, to bylo řečeno obecně pro větší okruh lidí, kteří i když spoustu věcí nezkusili, tak přesně vědí jak to je a jak by se mělo správným způsobem žít, jako by si mysleli, že právě oni mají ten spravný pohled na svět. To alespoň ukazuje tu naší názorovou relativnost a všeho ostatního. :)
Souhlasím s tebou, že některé onemocnění jsou špatně léčitelná. Nesouhlasím ale s tím, že se nedají vyléčit půstem. Je pravda, že některá onemocnění nejdou okamžitě léčit půstem jako např. cukrovka (jak jsi psala) či jiná onemocnění. Ale vyléčit se dají a to pozvolna. Chce to odvahu a postupné odebírání jídla i léků až se nemocný dostane do takového stadia, kdy se může postit bez použití jídla a léků a probudit v sobě tu zázračnou detoxikační sílu. :)
Půst by měl být hlavně provozován preventivně, ne když už je příliš pozdě a to většinou, když nemocný umírá na rakovinu a je v posledních stádiích života. Když se tak stane, lékaři dají ruce pryč a nemocný hledá poslední alternativy. Nalezne je v půstu, ale je příliš pozdě a člověk nakonec umírá. Blízcí to potom považují za to, že ani půst nepomohl. Toto je bohužel příběh ze života, který jsem kdysi zaslechl a vrhá to špatný stín na toto přírodní odvětví. Ale to jsem zase zašel moc daleko. :)
No prostě se měj krásně, užívej klidného života a totéž přeju i tobě :)
Petr
Pája (Út, 17. 5. 2005 - 11:05)
Moje dlouholetá kamarádka začala být alergická,podobně jako ty,asi ve 30ti letech.Největší nesnáze má právě s pylem,prachem a ovocem a zeleninou.Před pár lety byla v Tv nějaká magistra lékárnice,která používá hlavně bylinky,a ta tvrdila,že alergie bývá na ovoce tropické,nikoliv domácí.Tehdy jsem jí psala,a dodnes mi neodpověděla.Psala jsem,jak se mýlí,protože kamarádka má alergii na čerstvé ovoce jakékoliv!Ať už jde o citrusy,jablka,hrušky,ořechy atd.Lékařka jí řekla,že má alergii na kde co,a že jí nezbývá,než vyhodit z bytu nábytek,záclony,sednout si do prázdného bytu,a nevycházet.Zajímavé řešení,ne?
Zajímalo by mě,jak jsi konkrétně postupoval.Těžko jí můžu vykládat,že má začít jíst jen ovoce a zeleninu,po kterém jí svědí a otéká krk.Můžu jí doporučit webové stránky,ale pochybuju,že se přiblíží k počítači,natož že v něm bude hledat.Jinak děkuju za tvůj příspěvek.
Marek (St, 18. 5. 2005 - 17:05)
Nevím, jak je na tom tvá kamarádka s přístupností k novým a pro spoustu lidí stále ještě "nepodloženým a nedůvěryhodným" informacím ohledně zdravé výživy. Pokud to bude možné, bylo by dobré, aby si přečetla některé knihy nebo články na toto téma. Jako dobrý zdroj informací můžu doporučit například knížky Fit pro život (I a II) od manželů Diamondových nebo kteroukoliv knížku od Dr. Normana Wolkera (Zářící zdraví, Omládněte, Zdraví a salát, Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy). Bohužel v knihkupectví asi už k dostání nebudou (snad někde v antikvariátě), ale pokud bys měla zájem mám většinu z nich zkopírovanou v počítači (můžu poslat emailem a můžeš je kamarádce vytisknout, pokud není s počítačem kamarád).
A teď k tomu, jak jsem postupoval já : Začal jsem asi před pěti lety. V té době jsem neměl k dispozici žádnou z výše uvedených knížek a jenom pár informací a vlastních zkušeností, které potraviny mou alergii zhoršují. A ty jsem začal postupně se svého jídelníčku vyřazovat.
Obecně největšími nepřáteli (co se alergií týče) je kravské mléko a výrobky z něj, maso (hlavně tzv. červené, tj. hovězí, vepřové, skopové, zvěřina apod.), rafinovaný cukr, bílá mouka (pšeničná), přepálené tuky (tzn. cokoliv smaženého) a přemíra solení, pepření a jiného kořenění a taky vajíčka ve větším množství.
Samozřejmě nejde všechny tyto
Petr (Čt, 19. 5. 2005 - 12:05)
Ale Pájo :)
I když jsem už nechtěl reagovat, ještě to zkusím. :)
Vegetariánství není jen o zelenině a ovoci, i když jsou důležitou součástí. Ty jsi spíše držela nějaký druh diety. Asi byl nějaký důvod toho všeho a otázka zní tedy, zda-li ten tvůj jídelníček je úplně v pořádku.
Jak říkal Marek, každý jsme strůjcem svého zdraví. Nesprávná strava = zdravotní problémy.
Vím, že se budu opakovat, ale nejrychlejší detoxikací je půst, zkus doporučit kamarádce nějakou knihu od Malachova například Hladovění nebo Dokonalá očista těla. Ale jak říkám volba je na ní a ostatních.
Než podstupovat postupné odebírání a přibírání stravy je snad lepší přestat jíst (viď Marku). Sám mám za sebou několik půstů. I když nejsem kdo ví jaký přeborník, když přijde nějaký problém či útlum, přestanu jíst a tělo se srovná. Nejsou to výmysly, mám to vyzkoušené na sobě a opravdu to funguje a je mi celkem jedno, jestli to tu někdo bude hanit. :)
Co se týče toho Kickboxu, zkus si několik douminutových kol pobíhat, kopat kolem sebe a boxovat, myslím si, že budeš potřebovat hodně energie. :)
A co se týče těch nevolností při hladu. Budeš se divit, ale něco jiného je nenajíst se už od rána a jen pít (to se drží mnohem lépe), než se ráno najíst a potom dlouho nejíst (to mi je taky hrozně). A ten druhý stav prožívá mnoho lidí a proto si myslí, že při držení půstu jim bude špatně. Moje máma tvrdila, že když se nenají je jí špatně, no a už má za sebou několik jedniček. :)
Mějte se krásně a zdravě
Petr
Marek (So, 14. 5. 2005 - 00:05)
Musím reagovat na zde uvedená tvrzení, že alergie na potraviny je pevná, vrozená nevyléčitelná apod. Je mi 41 let a od svých asi 6 let (co si pamatuji) jsem byl alergik (spojivky, senná rýma, později začínající astma) a k tomu alergie na potraviny - jablka, třešně, téměř všechny ořechy, broskve, meruňky, kiwi a mnoho dalšího ovoce. Po snězení kousku něčeho takového se objevily přesně reakce popisované v článku. Bohužel naše zdravotnictví tento problém řešit neumí (jako řešení nepovažuji předepsání Sanorinu, různých histaminik nebo injekce přes zimu). Metodami pokus-omyl jsem se po několika letech dopracoval do stavu, kdy můžu prohlásit, že jsem MÍVAL alergii. Chcete vědět jak? Jednoduše - pouze změnou stravy. A dnes paradoxně jím to, na co bych v minulých 35 letech asi zemřel, tj. pouze ovoce a zeleninu. Stačilo postupně z jídelníčku vyškrtávat maso, mléko a ostatní živočišné produkty a co nejvíce omezit tepelně nebo jinak průmyslově upravené potraviny. Nejsem zatím úplný vitarián, ale možná se časem dopracuji i tam. A názory "vzdělaného" okolí? Ten pocit moci se zakousnout s chutí po 35-li letech do jablka nebo broskve, zajít si na jaře na rozkvetlou louku nebo jít posekat trávu na zahradu ... to se těžko vysvětluje všem těm Dr., kteří mi nebyli schopni pomoct. A že od té doby (cca 3 roky) nevím, co je to rýma, nachlazení, chřipka, únava, bolesti hlavy a jiné, to jim raději ani neříkám. Je asi bohužel pravda, že slovo "lékař" je od slova "léčit" a ne "uzdravit" !
Pokud se potýkáte s podobnými problémy, zkuste třeba nahlédnout na stránky www.vitarian.cz nebo podobné, není to od věci. Zdraví máme jen jedno a za jeho stav si můžeme bohužel sami.
blanka (St, 14. 7. 2010 - 23:07)
Při alergiích, nadýmání, oslabení imunity organismu nabízí poměrně levně farmax.cz actilac.
Antikoncepce n… (So, 1. 10. 2011 - 19:10)
Alergie může zhoršovat i antikoncepce kterou berete.
Především ta mladá generace, to je furt nemocné, a končí to na dialýze v tak mladém věku. To nechápu! Platíte za svou blbost - berete bez rozmyslu antikoncepční pilulky. Doktoři kteří berou tučné peníze za to že vám to píšou na recepty/je v tom velký byznys a točí se v tom velké prachy/ a platí je farmaceutické firmy, aby měly odbyt. Vy za to platíte - emboliemi, zničenými játry, ledvinami a poškozenou imunitou. Narušujete si přirozené cykly v těle těžkou chemií, která vám likviduje křehkou střevní mikrofloru. Rozvíjí se těžká acidoza a další navazující problémy. Křehké cévy a žíly se lámou, hrozí ischemická choroba dolních končetin/s rizikem amputace končetiny v konečném stadiu/ nebo iktus/mozková příhoda s rizikem ochrnutí celé poloviny těla.
Proč to svinstvo berete? Proč neučiníte zodpovědným partnera za sex.styk? Proč ho nedonutíte aby si vzal kondom? Kondom vás chrání před pohl.chorobami, otěhotněním a hlavně nemá zdravotní rizika/pozor na alergii na latex/ Toto je vážné varování a žádný doktor to nepřizná!!!
JDE O VAŠE ZDRAVÍ*NEPOUŽÍVEJTE CHEMICKOU ANTIKONCEPCI-PILULKY. STANE SE Z VÁS INVALIDA ZA 10-20 LET. PERSPEKTIVA JE ŽE BUDETE PRACOVAT DO 70-TI LET, JAK CHCETE BÝT VE 40-TI LETECH INVALIDNÍ??????tak mladé??????proč??????kvůli sexu a užívání tabletek které ohrožují vás život?????
Granvin (Čt, 15. 7. 2010 - 00:07)
Nevím, jak je na tom tvá...Ahoj Marku,
jestli máš nějaký hůře sehnatelný knihy v pc, tak budu taky vděčný, když mi je zašleš na email. Informací není nikdy dost. Díky [email protected]
Reklama