Reklama

Většinu Čechů trápí nedostatek vitaminů K2 a D3, ale nevědí o tom

Jak ukázal nedávno uskutečněný internetový průzkum, o vitamínech K2 a D3 nemáme téměř žádné povědomí a tudíž ani potřebu je jakkoliv doplňovat. Vitamin K2 a D3 jsou přitom pro náš organismus velice důležité živiny.  Většina z nás jich však má nedostatek, což má vliv na stav našich kostí, cév i imunitního systému.

 

D3 - sluneční vitamín
Vitaminu D3 se často říká sluneční vitamin. Lze ho totiž do těla částečně získat ze slunečního svitu. Je často spojovaný s problematikou osteoporózy, protože jeho příjem je potřebný pro vstřebávání vápníku – tedy na stavbu kostí. Méně už se ví o jeho významném vlivu na imunitní systém, na neuro-svalové funkce a o jeho schopnostech chránit před infekcemi a v zimních měsících i před prochladnutím a chřipkou. Hladinu vitaminu D3 v organismu je dobré nechat si změřit u lékaře, což ale dle nedávno uskutečněného průzkumu využívá jen 7% dotázaných.
Přitom hlídat si hladinu tohoto vitaminu v krvi je zcela zásadní obzvlášť v těhotenství nebo v období menopauzy a ve vyšším věku obecně, kdy je nedostatek vitaminu D největší. Vitamin D je nejlepší čerpat ze slunečního záření a podpořit pohybem venku, a pak samozřejmě ze stravy, ze které ale vstřebáme pouze 5 - 10 % doporučené dávky.

Záhadné káčko
Abychom efektivně vstřebávali vápník a chránili tak svoje kosti a zuby, potřebujeme dostatečný přísun vitaminu D. A aby se v těle vápník ukládal tam, kam má (do kostí a zubů), potřebujeme vitamin K2. „Vitamin K2 patří do stejné skupiny jako vitaminy A, D a E, ale ve srovnání s nimi toho o něm zatím moc nevíme. Přitom jeho účinky na organizmus jsou veskrze pozitivní,“ říká MUDr. Jana Čepová, Ph.D. z Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie, 2. LF a  FN v Motole. Již byl zdokumentován vliv K2 na výskyt diabetu mellitu 2. typu, byly též zjištěny protizánětlivé účinky a byly prokázány protirakovinné účinky.  Dále byla popsána spojitost nízkých hladin vitaminu K2 s výskytem Alzheimerovy choroby.
Ze stravy ale vstřebáme jen něco kolem 10 % doporučeného množství tohoto vitaminu, přesto jen necelých 18 % dotázaných doplňuje vitamin K2 vitaminovými doplňky.

Obohatit stravu nebo šáhnout po doplňcích stravy?
Vitaminy D3 i K2 jsou rozpustné v živočišných tucích, nejvíce jich najdeme v tvrdých sýrech, mořských rybách (hlavně vitamin D), mase, tvarohu, vaječných žloutcích atd. Vitamin K2 se nachází ve fermentovaných mléčných výrobcích krav krmených čerstvou trávou a v některých zkvašených potravinách (jako je natto). Mnohé klinické studie z posledních let dokazují, že většina populace trpí jejich nedostatkem.Dosáhnout správné hladiny vitaminů D3 a K2 pouze stravou a pobytem na slunci je v našich podmínkách prakticky nemožné, proto doporučuji doplňovat pestrou stravu vitaminovými doplňky,“ říká MUDr. Jana Čepová, Ph.D. Přesto 80% dotázaných v internetovém průzkumu uvedlo, že vitaminové doplňky K2 nebo D3 neužívají oni, ani nikdo z jejich známých. Potravinové doplňky je potřeba vybíratn s rozmyslem – dát na kvalitu dodavatele a především si všímat deklarovaného množství účinné látky.

Autor: mk

Reklama

 

Reklama

Komentáře

Lucka (Po, 25. 2. 2019 - 14:02)
Zmíněné vitamíny si kupuji na doporučení lékařky, konkrétně značku Biomin, protože je to výrobce léčiv a je tu jistota, že tyto doplnky stravy budou tak kvalitní.U mě se začal nedostatek těchto vitamínů projevovat v období, kdy mi byla potvrzena diagnoza IBS, a měla jsem stále větší problémy s imunitou,takže jsem se musela hodně snažit, abych měla tyto důležité látky zpět v těle.Hodně dobré a zajímavé čtení je na Jsem stále kost.cz, kde je to opravdu hezky vysvětlené a dost mi to pomohlo se v tom orientovat.
Markéta (St, 4. 12. 2019 - 14:12)
Dobrý den holky, doktorka mi řekla, že trpím nedostatkem vitamínu D, abych si ho rychle začla nějakým způsobem doplňovat, řekla mi, abych se zeptala v lékárně, máte některá zkušenosti prosím?
Jana (Čt, 5. 12. 2019 - 09:12)
Není nic jednoduššího, než si koupit doplněk stravy, který obsahuje vitamín D, já to tam dělám už asi rok, po jídle každý den 1 tobolku, a hladina vitamínu D je v krvi v normě.
Markéta (Pá, 6. 12. 2019 - 19:12)
Vy máte zkušenosti s některým z doplňků stravy? je vhodný i pro děti?
Jana (Po, 9. 12. 2019 - 11:12)
Ano, mám vyzkoušený vigantolvit, můžete se podívat i na jejich stránky vigantolvit .cz, je vhodný pro děti od 12 let, dáváme se všichni 1 tobolku denně po jídle.
Irena (St, 22. 7. 2020 - 20:07)
Ahoj jaké používáte vitamíny?
Anča (Ne, 26. 7. 2020 - 15:07)
Vitamíny používám už nějakou dobu.Moje kamarádka mě o vitamínech hodně řekla a od té doby je používám každý den.
Irena (St, 29. 7. 2020 - 19:07)
Zkus mi napsat jaké používáš. Ráda je také vyzkouším
Anča (Čt, 30. 7. 2020 - 13:07)
Podívej se na naturevia.Mají tam plno vitamínů. Nejčastěji si tam kupuji vitamín D.
Pavlína (Pá, 30. 4. 2021 - 10:04)
Přesně tyto vitamíny (K2 a D3) užívám v tobolkách od Biominu už dlouho, cca rok a půl a tehdy mě na to upozornil rozbor krve u obvodního lékaře.Do té doby jsem také neměla ani ponětí o těchto vitamínech.To déčko mi opravdu velmi pomohlo nejen na imunitu, ale i na regulaci KT , přitom mi stačí jedna tobolka týdně, mám D3 Extra.To K2 mám zase doporučeno na kosti, byla mi před časem zjištěna počínající artroza v kolenu.Samozřejmě krom toho je potřeba i upravit jídelníček a hýbat se.
Reklama