Reklama

Mužský a ženský přístup k řešení problémů v manželství

Běžnou chybou v manželství je to, že muž hned po sňatku věnuje veškerou energii dobývání vrcholů a příliš se nestará o základní tábor (manželství). Právě tak častým zdrojem problémů v manželství je opačný přístup, který je typicky ženský. Nejedna žena má totiž v okamžiku sňatku pocit, že svého životního cíle už dosáhla. Základní tábor je pro ni vrcholem.

Běžnou chybou v manželství je to, že muž hned po sňatku věnuje veškerou energii dobývání vrcholů a příliš se nestará o základní tábor (manželství). Chce tam mít perfektní pořádek, kdykoli se rozhodne vrátit, aby si odpočinul a nabral síly, ale přitom se nehlásí k odpovědnosti za jeho udržování. Dříve nebo později tento "kapitalistický" přístup k řešení problému selže a muž zjistí, že jeho základní tábor je v rozvalinách a jeho zanedbávaná žena byla hospitalizována s nervovým zhroucením, utekla s jiným mužem nebo prostě opustila svou práci strážkyně tábora.

Právě tak častým zdrojem problémů v manželství je opačný přístup, který je typicky ženský. Nejedna žena má totiž v okamžiku sňatku pocit, že svého životního cíle už dosáhla. Základní tábor je pro ni vrcholem. Nechápe a nechce chápat manželovu potřebu něčeho dosáhnout a ještě zažít něco mimo manželství; reaguje na ni žárlivě a bez ustání vymáhá, aby věnoval stále více energie své rodině. Takové "komunistické" řešení vede ke vztahu, který muže ochromuje a dusí, takže si v něm připadá jako v pasti a často z něj posléze v "krizi středního věku" uprchne.

Optimálním řešením je manželství jako vskutku kooperativní instituce, která sice vyžaduje velkou vzájemnost a čas i energii obou partnerů, ale prvotním smyslem její existence je jejich vzájemná podpora na cestě ke dvěma individuálním vrcholům duchovního růstu. Muž i žena se musí starat o rodinný krb a oba se také musí dále rozvíjet.

Zdroj: Život a jak v něm zůstat na živu - John Cleese, Robin Skynner, nakl. Portál

Reklama

Reklama

Komentáře

Návštěvník (St, 21. 2. 2007 - 09:02)
velká pravda.Stojí za vlastní úvahu.Děkuji za článek
kačka (Pá, 30. 3. 2007 - 18:03)
Hezky a pravdivě napsáno. Oba se musí starat o domov a oba se dál rozvíjet. Myslím , že dnešní vzdělané mladé ženy už manželství za vrchol svého života nepokládají a chtějí se dál rozvíjet. Horší je to s muži, ale i tam se už blýská na lepší časy.
Jarka (Čt, 7. 2. 2008 - 13:02)
Mohu i ja požadat o radu?Byla jsem nevěrna manželovi vše jsem mu přiznala.Mam ho rafa nechci ho stratit a přesto nedokažu ukončit vstah s milencem.Jsem uplně bezradna a připadam si jako blbec.Važně nevim kudy kam nechci nikomu ublížit.Manžela mam o15let staršího ale to my nevadí,bojim se změnit život synovi i když mam jistotu že přítel by se o něho staral dobře.SOS
Bob (Čt, 3. 3. 2022 - 06:03)
Tvůj příspěvek je plný rozporů a otazníků, asi jako ty sama.
1. již položená otázka - když máš svého muže ráda, co způsobilo, že si se zamilovala do jiného muže. Ano zamilovala. Zamilování je něco jiného než nevěra - nevěra je jen jakýsi krátkodobý únik k někomu, s kým ale neplánujme ani si nepředstavujeme budoucnost. To že "máš jistotu že přítel by se o něho staral dobře" znamená, že to skutečně není jen nevěra, ale že si sním představuješ i budoucnost". Problém je, že si ji maluješ, jako by tvůj syn byl odpočátku přítele, ale on to bude pořád syn tvého manžela (tvůj pochopitelně také)
2. Nevíme, kolik je tvému synovi, ale poud není na prahu dospělosti, počítej s tím, že to bude on, komu ublížíš víc než manželovi, i kdyby mu ten Tvůj přítel chtěl na krásně přinést modré z nebe. Pokud jste měli spořádaný život, manžel vás nebil nebo jinak neterorizoval, dítě nikdy nepochopí, proč mu dělíte svět. Naprosto chápu, že i bez nějakých vyhrocených stavů jeden rodič dítěte může po letech nabývat dojmu, že by se s někým jiným měli lépe. Možná je to jen oblouznění a vztah by skončil za čas podobně, možná ne. Ale pro to dítě to vždy bude trauma a jakékoliv nalhávání, že s přítelem se bude mít dobře je jen alibismus. I když se bude snažit, vždy bude jeho táta někdo jiný.
akrim (Ne, 24. 2. 2008 - 21:02)
mohu se zeptat-když maš manžela ráda proč si to udělala?
Návštěvník (Ne, 24. 2. 2008 - 21:02)
neměla ses přiznávat.
Návštěvník (Po, 1. 9. 2008 - 14:09)
čubko !
Anatol (Po, 1. 9. 2008 - 14:09)
Tak je pozvi oba na skleničku a třeba se skamarádí. Budete moci šoustat ve třech den co den. A bez nervů.
Návštěvník (Pá, 26. 7. 2019 - 14:07)
Dle mého názoru je nešťastné být v takové situaci v jaké jsi. Pokud nejsi schopná ukončit jeden ze vztahů nezbyde ti nic jiného, než to ukočírovat tak, abys byla s obouma. Na to ale musíš mít žaludek. Je několik možností.
1) Navrhni volné manželství. V základu budete spolu, ale budete si vědomě tolerovat zálety.
2) Kup svému muži pás cudnosti, opanuj ho a vychovej si z něj paroháče. Viz diskuze pás cudnosti na těchto stránkách. (Na to ale musíš být aspoň trochu dominantní)
3) Seznam je a nabídni jim, že si na tobě můžou společně zařádit. Něco takového by se líbilo nejednomu muži
Pokud ale nemáš žaludek ani na jednu možnost, měla by ses s jedním z nich rozejít, jinak budeš žít ve sresu a přivodíš si nějaké závažné onemocnění.
Reklama