Reklama

Tréma

Slovo

Podle některých praktiků a terapeutů je tréma emoce! Rozhodně můžeme říci, že se tréma podobá projevům jedné základní emoce: strachu; záhy však zjistíme, že tato podobnost je pouze omezená.

Tréma je ve skutečnosti složitou kombinací určitých jasně viditelných signálů a sociálních prožitků, životních zkušeností, norem a hodnot, které jsou vlastní každé skupině, kultuře, ale také specifické pro každého z nás. Jsem nesmělý/nesmělá. Mám pocit, že nikoho nezajímám, že se mi druzí vyhýbají. Vyhýbám se situacím, které ve mně vyvolávají strach.

Nebudeme jistě popírat, že účast na zkoušce může studenta rozrušit stejně jako herce vstup na scénu. Ve většině případů se však nejedná o pouhé reaktivní projevy na situaci s omezeným trváním.

Podobně jako u některých forem nesmělosti je problematika složitější a souvisí s názorem, jaký máme sami na sebe a na své vlastní schopnosti: ?Opravdu jsem schopný to dokázat?? ?Co si pomyslí ostatní, když selžu?? ?Mám na tu roli?? ?Budu se líbit publiku?? ?Jak to zapůsobí, když promluvím??

Reklama

Je jasné, že pokud je tréma formou strachu, můžeme v ní nalézt stejně jako u nesmělosti nedostatek sebedůvěry a podhodnocování sebe samého. Jedná se tu tedy o psychologický ?produkt?? trému si vytváříme sami.

Nezapomínejme ovšem, že tréma je běžnou reakcí každého z nás a často mívá i pozitivní efekt. Udržuje pozornost, dokáže zmobilizovat energii a zaměřit ji na určitý cíl nebo projekt.  

Vyhlásit válku trémě bychom měli tehdy, pokud nás začíná brzdit a narušovat naše jednání.  

Pokud jste si určili typické situace, kdy vám tréma působí problémy, navrhujeme vám, abyste se začali zabývat jejím původem a podnikli několik konstruktivních opatření. Máme pro vás zvláštní pomůcku ? mentální mapu. Tuto kreativní metodu* můžete použít pokaždé, když budete chtít propátrat vlastní emoce a chování a zauvažovat o nich do hloubky.     

Kreativní metoda: mentální mapa

Základní princip je velmi prostý. Pracuje se s pomocí introspekce a asociování myšlenek k určité otázce.

? Proč mám trému, když musím promluvit na veřejnosti?
? Co se děje, když stojím před svým nadřízeným, který mě terorizuje?
? Proč přikládám takový význam něčemu, co mému okolí připadá jako pouhý věcný detail?

Cílem je zapátrat ve vlastních pocitech, emocích, myšlenkách a spontánních reakcích ve vztahu k určité otázce a pokusit se překonat předpojatost a stereotypy.

Technika vyžaduje materiální, technickou a hlavně psychologickou přípravu, kterou není vhodné podceňovat. Předpokladem je začít nejjednoduššími otázkami a naladit se tak na následující práci. Hlavně je třeba nenechat se odradit. Stejně jako když chceme podat sportovní výkon, musíme i tady pro získání patrných výsledků projít přípravným tréninkem a pravidelně na sobě pracovat.

Tento postup při zkoumání mechanismů emocí je specifický v tom, že je postaven na spojení mezi naším duchem a tělem. Už mnohokrát jsme se mohli přesvědčit o tom, že mezi ?psyché? a ?sóma? existují pevné vazby. Mentální mapa není určena jen ke shromažďování nějakých představ, ale ke skutečné práci na sobě, na vlastních psychofyziologických mechanismech, a může nás podnítit k realizování akčního plánu.

Zdroj: Jean- Yves Arrive - Umění prožívat emoce (Portál)  

Reklama

Komentáře

Fischka (Po, 19. 8. 2013 - 12:08)
Trémy se možná nezbavíte, ale můžete se naučit, jak ji zvládnout. I zkušení herci trpí trémou, do jisté míry je i prospěšná - nutí vás soustředit se a podat co nejlepší výkon. Pokud je ale svazující, brání vám předvést to, co umíte a znáte, nadměrně vás zatěžuje a trápí, pak je vhodné naučit se, jak na trému vyzrát. Kromě množství rad a článků doporučujeme praktický trénink - Zvládání trémy při veřejném vystoupení. 2 dny můžete cvičit, zkoušt, učit se, jaké metody využít a jak se s trémou vyrovnat. Kurz pořádá pražská agentura AHA a více informací najdete na webových stránkách www.agentura-aha.cz
Reklama