Reklama

Jak reagovat na pacienta s bipolární poruchou

Během manické fáze jsou někdy pacientovi blízcí nuceni uchýlit se k okamžitým opatřením. Měli by ukrýt hotovosti, kreditní karty, pas a klíčky od auta, aby tak pacientovi preventivně zabránili v nezodpovědném jednání.

Jak reagovat při manické fázi

1. Hlavní je naučit se co nejdříve rozpoznat znaky ohlašující návrat nemoci. Nemocný je někdy skrývá. 2. Cílem je „zklidnit hru“, vyhýbat se konfliktům, udržovat kontakt a zabránit zvyšování excitace.

3. Velkou chybou bývá považovat všechny emoce nebo vnější projevy chování za známky návratu nemoci. Nemocný má právo se smát nebo se zlobit - to ještě neznamená, že se začíná dostávat do mánie.

4. Snažte se nemocného přesvědčit, aby šel ke svému lékaři nebo mu alespoň zavolal; jedná se o velmi delikátní, ale v každém případě podstatnou záležitost.

Reklama

5. Zachovejte klid. Nemocný se v manické fázi „naladí“ na obecnou atmosféru a okamžitě na ni přehnaně reaguje. Během hovoru s rozrušeným člověkem se rozčílí ještě víc.

6. Nemocnému neodporujte, otevřeně ho nekritizujte a snažte se vyhýbat   výrazům, které ho rozzlobí - snadno vybuchne vzteky.

7. Omezte vnější podněty. Člověk v mánii má tendenci reagovat na všechny vnější podněty. Prochází stavem nadměrné citlivosti: má rozjitřené všechny smysly a zvýšeně citlivé vnímání (vizuální, chuťové, sluchové, čichové i hmatové).

8. Nemocný potřebuje klid. Je třeba omezit návštěvy kamarádů a kolegů. Vyhýbejte se hluku, omezte poslouchání hudby, dlouhé večírky, nekonečné diskuse, vyčerpávající sportovní aktivity, snažte se zamezit neúměrnému sledování televize. Konkrétní limity jsou samozřejmě individuální. Všechny povzbuzující prostředky (coca-cola, cola light nebo zero, káva, čaj, alkohol...) jsou zakázány.

9. Svou snahu o upokojení a navození klidu si nechte pro sebe. Nemocný by pochopitelně špatně prožíval, že ho „dirigujete“ a zacházíte s ním jako s dítětem.

10. Snažte se kontrolovat jeho rozhodnutí. Máte oprávněné důvody se domnívat, že budou nepřizpůsobená situaci, přehnaná a nepodložená...

11. Důležitá rozhodnutí nechte na pozdější dobu i vy - vaše účast na pacientově návratu do nemoci vám bere odvahu. Počkejte, až v rodině zase zavládne pohoda a vy si o svém rozhodnutí budete moci s dotyčným pohovořit.

12. Snažte se odolávat jeho charizmatu. Osoby v manické fázi dokážou být velmi přesvědčivé a navíc jsou mistry ve hře a manipulaci, protože dokážou vyvinout velké úsilí na ovlivňování druhých.

13. Přijměte ochranná opatření a schovejte jeho klíčky od auta, bankovní karty... Lékař může požádat soud o ochranu majetku, pokud to bude nutné.

14. Ujistěte se, že nemocný bere správně léky, aniž se chováte jako zdravotní sestra. Pokud si přesto všimnete, že léčbu přerušil, a pokud se projeví i další znaky návratu nemoci, je nezbytná návštěva lékaře a nová medicínská opatření.

15. Během období zklidnění (remise) si se souhlasem pacienta vypracujte plán akcí. Jeho vznik usnadní alianci mezi pacientem, jeho partnerem a lékařem.

Jak reagovat ve fázi deprese

Je zbytečné říkat:

1. „Zítra to bude lepší. Není to nic vážného, to přejde. Je to jenom chvilkový smutek!“ Není to pravda a vyvoláte tím pocit viny. Deprese je patologický a ochromující stav. Na druhou stranu je důležité dát pacientovi na srozuměnou, že deprese je dočasná záležitost a že se uzdraví.

2. „Jdi ven, to ti udělá dobře! Musíš se vzchopit a hned ti bude lépe.“ Taková slova jen podtrhují pocit selhání vyvolaný neschopností depresivního pacienta udržovat vztahy s lidmi kolem sebe. Pokud poslechne vaši radu, bude pravděpodobně vystaven novému selhání, a tím se v něm pouze posílí pocit neschopnosti...  

3. „Nemáš k depresi žádný důvod.“ Sdělení stejně absurdní jako říci holohlavému člověku: „Proč jsi holohlavý? Nemáš k tomu žádný důvod.“ Je také bezpředmětné říkat pacientovi, že jiní lidé mají „skutečné důvody“ k tomu, aby jim bylo zle. To na problému nic nezmění a jen to posílí pacientovy pocity viny.

4. „Vůbec se nesnažíš.“ Deprese se snahou vůbec nesouvisí - naopak vůli člověka zcela ochromí. Pacient je skálopevně přesvědčen, že je neschopný a bezcharakterní, a vůbec nebere na vědomí, že za to může deprese!

5. „Ty si v té depresi libuješ.“ Stačí jen trochu proniknout do pocitů pacienta, abychom zjistili, že v depresi si nelibuje nikdo. Deprese je obrovské utrpení.

6. „Jestli se nezačneš snažit, odejdu.“ Citové vydírání nemá na pacienta s depresí žádný účinek, pouze u něj vyvolá pocit viny nebo posílí jeho pocit osamocenosti.

7. „Musíš se snažit, a všechno se pak zlepší“ je stejné jako říci ochrnutému člověku „Vstaň a choď“. Všechny běžné činnosti jsou omezeny stavem abulie (chorobné nerozhodnosti).

Doporučuje se udržovat komunikaci v pozitivní rovině, povzbuzovat, chovat se laskavě a empaticky:

1. „Je to otázka času, uzdravíš se jako už tolikrát předtím, jakmile zaberou léky. Ale bude to nějakou chvíli trvat.“

2. „Žij podle svého rytmu. Je zbytečné se vyčerpávat. Nejdůležitější je, abys zase nabrat síly. Nemá smysl se přepínat, vystavovat se riziku zbytečné únavy, necítil by ses pak dobře - nebyl bys v pohodě.“

3. „Nemůžeš za to. Nerozhodl ses, že budeš mít depresi. Nezapomínej, že je to nemoc, která má mnoho příčin nezávislých na tvé vůli.“

4. „Pořád ti opakuji, že deprese je mnohem silnější než vůle. Uvidíš, že zase najdeš vůli jednat, a že v sobě znovu objevíš touhy a přání.“

5. „Uvědomujeme si, že trpíš. Máš hodně odvahy k boji s depresí. Víme, že si v tom tajně nelibuješ.“

6. „Všichni jsme s tebou. Víš, že s námi můžeš počítat. Můžeš nám důvěřovat. Chápeme tě.“

7. „Nemá smysl tě z něčeho vinit. Nemůžeš za to. Postupně to bude pořád lepší. Šetři se a moc si to nepřipouštěj.“

Několik rad pro přístup k nemocnému

1. Laskavost ještě nikomu neublížila a už vůbec ne tomu, kdo trpí a potřebuje laskavý přístup více než kdo jiný. Měli byste působit rozvážně, uklidňujícím a laskavým dojmem, povzbuzovat.

2. Nedávejte najevo netrpělivost a zároveň neustupujte od svých záměrů. Je také třeba vzít v úvahu problémy depresivního pacienta s reagováním a myšlením, jeho únavu, chybějící zájem a touhu.

3. Pacient v depresi nebo mánii může být agresivní nebo podrážděný. Nedoporučuje se reagovat stejným způsobem.

4. Dávejte najevo empatii, soucit a pochopení. Vyhněte se jakémukoli hodnocení.

5. Pomozte pacientovi (pokud to jeho stav dovolí) relativizovat, získat si odstup od toho, co považuje za svůj neúspěch.

6. Nezapomínejme, že pacient v depresi si uchovává v paměti jen to negativní. Pokuste se ho tedy přesvědčit, aby vnímal i pozitiva.

7. Pomáhejte mu rozlišovat důležitá a nedůležitá rozhodnutí. Pacient není ve stavu, kdy dokáže správně zhodnotit situaci.

8. Vaše pomoc a přítomnost není totéž co léčba. Pokud budete přehánět svou péči tak, že bude bránit pacientovi v jednání, potlačíte jeho uzdravování.

9. Naučte se stanovit limity, které ještě tolerujete.

10. Když rodina žije klidně, průběh nemoci je lepší.

Několik rad pro vás blízké

1. Nezapomínejte myslet na sebe.

2. Deprese je nemoc, kterou vyvolává celý komplex příčin. Za depresivní nebo manický stav pacienta nejste zodpovědní.

 

3. Nechte si pomoci, pokud máte dojem, že už nemůžete vzniklou situaci dál snášet.

4. Neztrácejte naději. Deprese je nemoc, kterou lze léčit. Těžké případy mohou vyžadovat více názorů. V současné době existuje mnoho velmi účinných metod léčby.

5. Nebojte se požádat lékaře, aby vám popsal stav nemocného, pochopitelně s pacientovým souhlasem.

6. Zařiďte si přestávky na regeneraci. Žít s pacientem s bipolární poruchou je opravdu velmi náročné.

7. Nevěšte hlavu - vždycky existuje nějaké řešení.

8. Jednejte podle svého zdravého rozumu.

9. Nenechte se ovlivnit svými momentálními pocity. Fyzická přitažlivost pacienta a váš obdiv k němu jsou sice narušeny, není to však nevratný proces.

10. V boji s nemocí nemusíte zůstat sami. Izolace vede ke zranitelnosti. Je-li to potřeba, můžete požádat o zařazení do skupinových sezení. Vyhledejte informace o pomoci na internetu, obraťte se o pomoc například na Sdružení pacientů s bipolární afektivní poruchou a jejich rodinných příslušníků. Setkání s dalšími rodinami vám pomůže lépe porozumět nemoci a přijmout ji.

11. Zůstaňte ve svých očekáváních realističtí.

12. Neupouštějte od svých aktivit, vztahů ani koníčků. Odříkáním a sebeobětováním byste se jen oslabili. Život jde dál.

13. Nezapomínejte, že vaším utrpením se pacientovo utrpení nezmenší - právě naopak.

Ukázka z knihy Bipolární porucha (Portál 2010)

Reklama

Komentáře

Anna (Út, 26. 10. 2010 - 10:10)
Při vší úctě k autorovi, po 27 letech soužití s člověkem s bipolární poruchou mám já osobně jen jednu radu - rychle pryč.
Lenka (So, 12. 6. 2021 - 09:06)
Nedá se to ....to je pravda...
blb (Út, 26. 10. 2010 - 13:10)
Nevím jak autor je schopen to takto řešit, ale já to vidím spíš na to, stát se alkoholikem nebo to vyřešit sebevraždou.
Empaťák (Út, 26. 10. 2010 - 16:10)
teda z vás dvou nade mnou by jeden dostal depresi.
Milan (St, 27. 10. 2010 - 01:10)
Je to fakt utrpení a kdo to nezažil,ten si život s takto nemocným člověkem nedovede představit.
Marie Homolková (St, 27. 10. 2010 - 15:10)
Je to fakt utrpení a kdo to...Dobrý den. Máte všichni pravdu, je to špatný pro oba partnery. I proto, že vím, že ztěžuji manželovi život, mu dávám svobodu, odcházím od něho. Problém - nevím kam mám jít. S ním zůstat nechci, nemůžu a nemám kam jít. Uvědomuju si, že jsem přítěží, ale co s tím? Mám si vyzvednout měsíční dávku léků a udělat si pěkný poslední večer?
Verča (Čt, 11. 11. 2010 - 20:11)
Dobrý den. Máte všichni...Neblázněte! Život je boj a sebevrah je srab! Tím byste jen vše zhoršila! Výdycky je tu plno lidí,co Vám pomohou!! :)
Markéta (St, 21. 3. 2012 - 12:03)
Rady dobré, ale co dělat s člověkem, který právě dlouze a dost nezvladatelně prodělává intenzivní manickou fázi a jako otec rodiny je naprosto nepřístupný jakékoli snaze dostat jej k lékaři? On je přeci v naprostém pořádku, všechno skvěle zvládá, to jen všichni okolo jsou zapšklí nepřátelé... Auto, rodinné peníze,- vše je k dispozici a nikdo do toho mluvit nemůže ...
Existuje nějaká účinná strategie, jak dostat takového člověka alespoň k psychologovi (protože k psychiatrovi přeci samozřejmě nepůjde...)? Nebo je nutno trpně čekat, až se stane nějaký opravdu zřetelný průšvih? (Dosavadní vlastní úraz, havárie auta a výraznější finanční ztráta jej nepřesvědčily...)(Jeho poněkud nepředložené aktivity ve veřejném životě jej navíc mohou do budoucna zdiskreditovat i profesně..)
Eva (St, 2. 1. 2013 - 16:01)
Rady dobré, ale co dělat s...Ja mam za sebou dvacet let s takovym chlapem. Nemohla jsem ho opustit nebot mi ho bylo pokazde lito a drzela jsem se tech dobrych par chvil a mesicu v roce. Byla to chyba, rozpadlo se nam nakonec vsechnno, prisla jsem i o lasku me dcery, o penize o nadeji na dobry konec a vsechny iluze. Priste bych byla odzacatku tvrdejsi a trvala na leceni. Urcite by to jinak dopadlo.
Martin (St, 2. 1. 2013 - 17:01)
Jako bipolárník mohu potvrdit, že bez poctivého braní léků je situace zřejmě neřešitelná a nemá cenu čekat na nějaký zázrak. Bez léků je nemoc silnější než vůle člověka... bohužel...
Katerina (Po, 22. 7. 2013 - 10:07)
Mám manžela s bipolární poruchou a to vaše "od člověka s BAP rychle ruce pryč" mi přijde jako kdybyste utíkali od člověka s rakovinou. Je nemocný. Nemůže za to. Tenhle osud si nevybral. Jednou jsem řekla "ano" - tak to má být v nemoci i ve zdraví, krucinál... ti lidé si nemůžou pomoct, ovládá je to - a pokud někomu ublíží, poté si to vyčítají, trpí tím, připadají si zbyteční a trápí je, že jen ubližují.... opustit je v téhle fázi - zhorší se to ještě víc. Jasně, že je to boj, žít s nimi... ale kdo řekl, že život bude snadný?
Martin (Po, 22. 7. 2013 - 10:07)
Katerina: No tak to je snad jasné, bojujte SPOLU! Jenom bych zdůraznil, že se nemocný člověk musí důsledně léčit. To je jeho zodpovědnost a Tvoje úloha je ho v tom plně podporovat. Snad ještě dodám, že já bych tu bez své milující manželky už asi nebyl...
a co berete za… (Po, 22. 7. 2013 - 22:07)
konkrétně ...myslím že muj přítel je BPA
a neřekl mi to ....
Martin (Pá, 26. 7. 2013 - 15:07)
Zatajit poměrně vážnou duševní poruchu je dost nefér. A pokud se přítel nijak neléčí, tak to platí dvojnásob. Podle mě je nutné si ujasnit situaci a trvat na léčbě.
Proč bych měl psát konkrétní léky, když je to u každého pacienta značně individuální?
tak (Pá, 26. 7. 2013 - 16:07)
dík za info..
je vidět že tvoje diagnóza ...sedí ...
seš v té druhé ..fázi egoisto
Katerina (Čt, 15. 8. 2013 - 17:08)
Zatajit poměrně vážnou...no, je dost možné, že ten člověk to třeba ani sám neví, že tím trpí, ne? Pokud ještě třeba nebyl u doktora, tak si nemusí uvědomovat, že má problém....
Petr (Út, 26. 8. 2014 - 11:08)
Dobrý den,
diagnostikovanou BAP, mám už od svých 14 let, zažil jsem si jak mánie tak deprese, prošel si tím co nás BAP sužuje, a určitě se tím zase projdu. Pravdu mají všichni, jak ti kteří s nemocí bojují, tak ti kteří se o nás nemocné starají. Ale nepřestanu věřit, že se dá s BAP žít klídný život. Hrajou v tom různé faktory, jako jeden z prvních a těch nejtěžších je prižnat si a uvědomit si, že jsem nemocný. Důležité je brát prášky, bez toho to prostě nejde, nic jiného zatím my BAP na boj s touto nemocí nemáme, a všichni dobře víme, že to nejsou žádné vitamíny, že mají spoustu nežádoucích účinků, ale musíme pochopit, že nám pomáhají, a třeba se dožijeme toho, že se léčba posune dál, i když o tom silně zatím pochybuju, jsou v tom peníze. Ale o to nejde. Prostě nám víc pomahájí. Sám nikdo klidný život s BAP mít nebude. Potřebujeme pomoc, od psychiatrů, a především od rodiny, přátel, ty s námi žijí tenhle nelehký osud. Takže je to na nás, ale i na našem blízkém okolí. Postavit se nemoci čelem a bojovat s ní, naučit se s ní žít. Každý jsme individuál, každý se chováme jináč :) naše osobnost, ta na tom taky hraje roli. Já jsem životní optimista, přes všechno, vím že nejspíš nikdy nebudu zdravý :) ale kdo dnes je, je to o tom naučit se s tím žít, a nevzdávat se. Život je boj ! Nikdo neříkal, že to bude lehký.
Al (Út, 12. 1. 2021 - 11:01)
Petře, mluvíte mi z duše. Já trpím na BAP asi od patnácti. Diagnózu mi ale určili až teprve před třemi lety. Do té doby mi léčili na deprese, protože jsem v mánii nedocházela na terapii. Dokonce jsem v manické epizodě samovolně vysadila léky. Už od dětství trpím na úzkosti. Antidepresiva mi dali nějak po osmnáctém roce. Jenže ty mi právě vyvolávaly mánie. Kdo zažil manické epizody, ví jaký bordel umí vytvořit v hlavě a podepíše se to na vztazích. Ať už partnerských, rodinných nepo pracovních. Za ty tři roky pravidelné léčby, jsem hodně pokročila. Nepiji alkohol, nekouřím a neberu žádné drogy. Pomocí stabilizátorů a terapií jednou týdně. Začínám vidět život úplně jinak a vážím si každého dne, kdy mi je hezky. Zažívání už jen hypománie a úzkosti. Dávám si pozor na utrácení a vyhýbám se lidem, kteří pijí alkohol jako druh zábavy. Jednou ročně si dám v létě skleničku Aperolu, ale vím, že víc nesmím. Když se jdu bavit s přáteli, piji celý večer vodu.
Od roku 2018 jsem si našla nového psychiatra, psychologa, práci v chráněné dílně, přiznali mi invalidní důchod a nakonec jsem se odvážila zajít na seznamku a potkala jsem tam partnera, který se snaží pochopit mé stavy. Není pro něj lehké přijmout, že už nebudu nikdy zdravá. Našel si mě v dobré náladě a zažil se mnou dvě epizody těžší úzkosti. Hypománie jsem také měla. Občas si říkám, zda jsem vůbec nemocná. Snažím se přijmout a naučit se s tím žít. Jsou dny, kdy vím, že tohle ke mně prostě patří a patřit bude. Ale je to podle fáze, ve které zrovna jsem. Musím být na sebe přísná, ale věřím, že se s tím naučí žít plnohodnotný život. Jen to chce trpělivost a čas.
Martin (Út, 26. 8. 2014 - 14:08)
Velmi pěkný příspěvek! Jako "zkušený" bipolárník musím se vším souhlasit.
Martin (Út, 18. 11. 2014 - 23:11)
Trpím afektivní poruchou a píši si blog - tady je 5 diagnostik které mi doktoři řekli, než jim došlo, že mám BAP - http://mojeporucha.cz/bipolarni-porucha-5-duvodu-proc-ji-nemate/
Jana (So, 30. 5. 2015 - 17:05)
Dobrý den, jsem tu poprvé. Moje matka má zřejmě tuto psychickou poruchu, kterou tady popisujete. Několikrát byla na léčení, ale to jsem byla ještě puberťačka a nezajímala jsem se o detaily této nemoci. Ted jsem dospělá a žijeme s přítelem i malou dcerkou v rodinném domku s mojí mamkou (máme své patro). Nikdy jsme neviděla nějakou zprávu od lékaře, takže nevím, zda je to tato nemoc, ale vše tomu odpovídá. Mamka si myslí, že je naprosto zdravá, že jí ubližujeme jen my a okolí, dokonce ted přestává brát i léky, prý to nepotřebuje, odbornou pomoc naprosto odmítá. Změna stavu se děje vždy na jaře a na podzim. Je to šílené, mamka má i kvůli maličkostem záchvaty vzteku, sprostě nadává, musí být vše po jejím, pokud to neuděláme je nepříčetná. Pořád se lituje, všem ve vesnici povídá o tom, jaká je chudina a tak podobně. Můžete mi, prosím, někdo odpovědět, zda to může být ta porucha a co máme dělat, pokud odmítá jít k lékaři? Nechci čekat, až ji budeme muset odvést do léčebny. Děkuji mnohokrát za jakýkoliv příspěvek.
Martin (So, 30. 5. 2015 - 20:05)
Měli byste pozorovat spíše déletrvající změny nálady a chování. Tohle by mohla být klidně i schizofrenie.
Jinak bez léčby se bude stav stále zhoršovat až do odvozu do PL. Nelze se nějak spojit s lékařem?
Jirka (So, 30. 5. 2015 - 21:05)
Pro Janu.Napsala jste prilis malo symptomu,hysterik je dnes za urcitych okolnosti kazdy.Schizofrenie je mozna;nebo histrionska porucha osobnosti,to by zas nebylo tak zle,ale na navstevu psychologa by to bylo take-aby se prislo na pripadne prekryvani vice diagnoz a stanovil se spravny zpusob lecby vcetne spravnych leku..
Prectete si tuto stranku,neni-li histrionstvi i pripad vasi maminky:
ografologii.blogspot.com/2007/12/hysterie-v-psmu.html
tom (So, 30. 5. 2015 - 21:05)
Tu histrionskou poruchou trpí prokazatelně moje matka, byť samozřejmě nikdy nebyla v tomto směru vyšetřována.
Nicméně naprostá většina těch bodů, některé s určitými změnami, na ni pasují. Bohužel, již rok je vdova, takže už nemám šanci se před ní skrýt, protože za života otce to byl, kdo tu její povahu musel snášet. K tomu jsou ještě v jejím chování patrné prvky narcismu.

Jenom by mě zajímalo, jestli se tato porucha může s věkem zhoršovat. Co si pamatuji, tak v jejím produktivním věku jsem její povahu tak negativně nevnímal.
Jirka (So, 30. 5. 2015 - 22:05)
Mozna je to povaha;ale on kazdy vzorec chovani prekracujici ramec normality lze dnes konkretne diagnostikovat...
Akita se spravne pta na nazvy tech leku,ktere ma vase maminka brat.
Jirka (So, 30. 5. 2015 - 22:05)
Tome,a dochazi Tva matka k psychologovi?Bere nejake leky?Pro nektere poruchy osobnosti je vhodnejsi nez nasazeni leku nejaka forma terapie;popridade oboji.
tom (So, 30. 5. 2015 - 22:05)
Tome,a dochazi Tva matka k...Nedochází nikam, léky bere na jiné nemoci, "ona je v pořádku", to jenom my ji neumíme pochválit, ocenit, zastat se jí atd.
tom (So, 30. 5. 2015 - 22:05)
Tohle je vlákno o něčem jiném, tak to tady nechci zaplevelit, takže krátce.
U psycholožky jsem byl já na poradu, co dělat. Byla to jednorázovka, kdy jsem nebyl zcela připraven, takže její doporučení bylo, že si s ní mám promluvit a urovnat vzájemné vztahy. Po studování mraků a mraků článků jsem přesvědčen, že tohle by byl marný pokus. Jí totiž zatím všichni v životě raději ustoupili a moc se s ní nechtěli zabývat. Včetně jejího kněze, který byl svědkem jejího nenormálního chování, ale dělal, že nic.
Jirka (So, 30. 5. 2015 - 22:05)
Chapu.Proste ona je zdrava,to vy se v ni mylite-hm-tezka rada.Nasmerovat maminku na nejakou (spolecenskou) zajmovou cinnost take neni mozne?Aby mela vnejsi vjemy,poznala nove lidi...
Jana (So, 30. 5. 2015 - 22:05)
Děkuji moc za odpovědi. Zítra se podívám, co bere za léky a napíšu vám. Ano, je to částečně určitě i její povaha. Ale je tam i psychická porucha, jelikož byla i v PL. O té histrionské poruše slyším prvně (počtu si o tom). Jak píše Tom: "ona je v pořádku", my jsme ti neschopní, zlí a nic jí nepomůžeme (přitom se staráme naprosto normálně o chod domácnosti).
tom (So, 30. 5. 2015 - 22:05)
Chapu.Proste ona je zdrava,to...No, to je další potíž. Ona je nemocná tak, že skoro neopouští byt. Astma, kašel, nesnášenlivost na pachy, k tomu časté návštěvy toalety (ledviny). A jejím hlavním koníčkem jsou hovory o JEJÍCH nemocech, pardon, monology, ona potřebuje posluchače. S takovým člověkem nechce mít normální člověk toho moc společného. Lidé, kteří měli odvahu mi to říct, tak říkají, že se v její společnosti necítí dobře. Atd.
Jirka (So, 30. 5. 2015 - 22:05)
To je v poradku,to tema primo nesouvisi,ale relevantni je,nakonec,jde tu o zdravi,tak co.
Zazite vzorce chovani v nositelkach nektere z poruch osobnosti F60.x. nezmenis;a bez nasazeni spravne lecby uz vubec ne.
Takze zbyva odejit...Bo taci lide psychicky znacne vycerpavaji sve okoli,kor kdyz si nepripousteji svuj problem.Mela by brat nejspis antidepresiva-Neurol atp.
tom (So, 30. 5. 2015 - 22:05)
Děkuji moc za odpovědi....Jano, k Vám bych měl taky ještě jednu poznámku. Moje matka dělá něco podobného co Vaše. Jednou za čas má potřebu se s někým pohádat a dokáže to udělat bravurně. Buď se svou sestrou, s otcem, dokud žil nebo se mnou, když jsme tehdy přijeli k nim na návštěvu.
Já jsem již ve dveřích a po prvním pohledu poznal, že to "dnes" bude. Otci, který byl naprosto klidný začala vyčítat, že je nervózní (on otec) a ať toho nechá, na mě vyjela, že vidí, že jsem tam přijel se špatnou náladou ap.
A ten inteval byl tak cca 4 - 5 měsíců.
Jana (So, 30. 5. 2015 - 23:05)
pro Jirku: tak ta histrionská porucha by to také mohla být, sedí to na ni dokonale.
Jirka (So, 30. 5. 2015 - 23:05)
Tak se asi mamince budete muset prizpusobit,kdyz se sebou dobrovolne nic nechce delat.Je to o nacteni problematiky;doporucovany odbornik na Poruchy osobnosti je p.Dr.Jan Pras'ko - (stejnojmenna kniha).
Preju Vam (i Tomovi ) hodne psychickych sil.
Mozna jeste dodam,ze pokud by situace mela byt neudrzitelna,uvazoval bych o odchodu z toho domu.Pokud u pani neni navic pocatecni demence (Alzheimer),pak si snad maminka uvedomi,ze je ponekud osamocena,bez rodiny,znamych a navstev,a ze asi chyba bude v ni..
tom (Ne, 31. 5. 2015 - 11:05)
V praxi přicházejí do úvahy opravdu jenom dvě reálná řešení. Buď si zvyknout, vytyčit určité mantinely nebo odejít.
V mém případě matka již nikoho jiného nemá, takže mé řešení je asi jasné.
Ale pokud bych měl ještě sourozence, tak bych se s matkou vůbec nestýkal, kromě popřání pěkných vánoc a narozenin. A krátké návštěvy, které je člověk schopen přetrpět.
Jirka (Ne, 31. 5. 2015 - 14:05)
Lituji,ale je to tak.Mozna,ciste hystericka zena,tedy bez dalsich Poruch osobnosti k tomu uvedomeni a nasledne snaze napravit svuj stav dojit muze - az nebude nikoho mit.
Pises ale,ze mamka je navic Hypochondr,to je problem.Bude to hrat na tve city pres svuj zdravotni stav...
Ciste nevedecky,ale presto hodne zajimava uvaha je tzv.Energeticky vampirismus.Nic za to nedas,kdyz navstivis tuto stranku,treba si z ni neco vytahnes:
spektrumzdravi.cz/neni-ve-vasi-blizkosti-energeticky-upir
O takovychto typech lidi je clanek s diskusi i zde,na dr.
tom (Ne, 31. 5. 2015 - 21:05)
Lituji,ale je to...Dík za odkaz, celkem zajímavé čtení.
Ano, zde na doktorce jsem už do toho vlákna o energetických upírech přispíval, ale už nevím pod jakým nickem. Ale podle toho, že tam píši o matce, tak je to jasné. :-)

Znám mé pocity a od 3 nezávislých lidí vím, že se právě v její blízkosti necítí dobře. Někteří další to sice neřekli, ale podle toho, že jim číní "problém" překonat 60 - 70 km autem na návštěšvu k matce (po jejím přestěhování) si myslím, že mají stejné pocity.
Jirka (Ne, 31. 5. 2015 - 23:05)
Vim i ze zivota,jak je to smutne,kdyz' cloveka,ktereho bys mel jinak i rad,musis opustit proto,ze je s nim casto zbytecne dusno a vysvetlovanim se nic nevyresi (spis' naopak).
Cesta,jak se vyhybat kolizim s hysterkou nicmene existuje.Jde o to nenechat se vyprovokovat,zustat nad veci a utoky odpalkovavat zlehcovanim situace,s lehkosti flegmatika a s usmevem.Tim sobe usetris energii a oponenta odzbrojis.
Jinak,za odkaz samozrejme neni zac.Tak at' se dari.
Jana (Po, 1. 6. 2015 - 21:06)
Dobrý večer, tak konečně mám názvy těch léků, je to Depakine (na spaní) a Tiapridal. Můžu říct, že momentálně se matčin stav ještě zhoršuje, je čím dál víc agresivní, jen její názor je ten jediný správný, všechno ji bolí, lituje se a nikoho jiného vůbec nebere v potaz. Jen sama sebe.
Jirka (Po, 1. 6. 2015 - 23:06)
Dobry vecer Jano;asi jste si zjistila,ze
"Tiapridal patří do skupiny tzv. antipsychotik (neuroleptik) a jeho účinnou látkou je sloučenina tiaprid."
Prave tato skupina leku patri mezi ty,kdy je velmi dulezite presne a pravidelne uzivani.Na tom opravdu zalezi,zhorsujici se stavy mohou byt dusledkem spatneho nebo zadneho davkovani.(Neschovava Vase maminka prasky,nesplachuje je?)
Nebo pak spatna diagnoza,a nasledkem toho i spatne vedena lecba.To by stalo za to probrat s psychologem - mel by na Vas vicero otazek pro urceni te spravne dg..
Jo,a Vase maminka doufam nepije,to by totiz byl treti mozny duvod jejich excesu...
Jirka (Po, 1. 6. 2015 - 23:06)
A totez,co jsem psal o tiapridalu,plati i v pripade Depakine.Nejedna se totiz o prasky na spani:
"Depakine Chrono se využívá zejména k léčbě některých forem epilepsie jako prevence opakování epileptických záchvatů. Podávat se může samostatně, nebo někdy v kombinaci s jinými antiepileptiky . V některých případech se může podávat u manických epizod při maniodepresivní psychóze".
Jirka (Po, 1. 6. 2015 - 23:06)
Coz' asi bude ono.
nemoci.vitalion.cz/maniodepresivni-psychoza/
Martin (Út, 2. 6. 2015 - 09:06)
Jenom doplním, že Depakine (valproát) je klasický stabilizátor nálady u bipolární poruchy. Je účinný zvláště u manických stavů a u rychlého cyklování. Trochu jsem pročítal výše napsané příspěvky a domnívám se, že v tomto případě maminka nebere léky tak, jak by měla. To je ovšem problém u mnoha duševně nemocných lidí, kteří se domnívají, že jsou naprosto zdraví. Toto přesvědčení je bohužel někdy opustí až v PL...
Jirka (Út, 2. 6. 2015 - 10:06)
Ano,tak to je.
Histrionky nebo Hranicni,u nichz je hodne podobnych symptomu s BAP,trpi svoji poruchou permanentne,s opakujicimi se vzorci chovani.Zminene cyklovani prozrazuje Bipolarni PO.Mne to prve v textu Jany uniklo,po druhem precteni uz jsem byl doma.
Duraz na pravidelne brani prasku je naprosto nezbytne v kazdem pripade.Jinou otazkou je,jak toho docilit.Napada mne jen jedno - nadrcene je podsouvat do jidla (piti...).
Jinak se ty stavy budou opravdu jen zhorsovat..
tom (St, 3. 6. 2015 - 09:06)
V souvislosti s touto problematikou mě napadá ještě jeden aspekt a to v rovině morální.
Pokud se ten člověk léčí a spolupracuje, tak si myslím, že i přístup okolí bude asi shovívavější a tolerantnější.
Ale v případě, že ten člověk si odmítá připustit nějaký problém, tak potom to okolí má častější tendenci reagovat občas zlostně a vztekle. Soudím tak podle sebe, navíc moje matka je žena dvou tváří, takže lidé kteří ji znají povrchně ji považují za úžasnou. (Otázka je, zda to myslí upřímně nebo je to jen společenská slušnost z jejich strany.)
Takže když slyším oblíbené fráze typu - "Hlavně že ještě máte maminku, buďte rád za každý rok", tak si připadám jako schizofrenik a jenom se připitoměle zatvářím a myslím si své.
Jirka (St, 3. 6. 2015 - 10:06)
Tome,bohuzel más pravdu ve vsem,co píses.Jsou poruchy osobnosti,které se projevují prakticky jen v rodinných vztazích.Nositelé techto PO mohou v práci,nebo pri komunikaci s "cizími" lidmi bez vetsích problému fungovat,takze jim jejich poruchu nikdo neprisuzuje.Mozná práve proto pak tito nemocní usuzují,ze jsou zdraví.Vysvetlit,ze tomu tak není,je opravdu práce pro dobrého psychiatra...
Jediný zpusob,jak Tvé mamince pomoct vidím v tom,ze by jsi to byl Ty,kdo potrebuje psychologickou pomoc; a pozádal bys maminku,zda by nesla s Tebou.Jasne,ze s psychologem by jsi uz' mel po predchozí návsteve tento "scénár" tajne domluvený...
Proste,jinak nez' fintou to nepujde - sám maminku nepresvedcís' asi nikdy..
Liska (St, 3. 6. 2015 - 18:06)
Jirko,pokud mohu poradit ,tak se drz pravdy.Tento postup by te nakonec mohl jednou hodne mrzet.


Liska (St, 3. 6. 2015 - 18:06)
Spis bych u sebe hledal ,osvojil si ,takou strategii jednani,ktera ti nakonec umozni kvalitne fungovat a mozna i tak priznive ovlivnit matku
liska (St, 3. 6. 2015 - 18:06)
Nekdy je take dobre si nejrve ujasnit,kdy se jedna o zmenu v emoci a kdy o zmeny nalad.Urcite jsou leky,ktere zajisti dlouhodobe stejnou naladu.
Drzim palce
Reklama