Reklama

Nespavost - nedostatek hořčíku, vitamínů B, dysfunkce žlučníku či kůry nadledvin?

Nespavost se obyčejně suverénně posuzuje jako porucha v nervové oblasti a řeší se hypnotiky, sedativy apod. Přitom ale velká většina nespavostí má svůj původ jinde, a proto také se chroničtí "nespavci" stávají buď narkomany, anebo skutečně nervově nemocnými. Nespavost může mít totiž zcela prozaický původ, stejný jako třeba dysfunkce žlučníku. Může být ve žlučníku nebo v poruše látkové výměny z titulu nedostatečné výživy - tedy zcela mimo nervový systém.

 

Tak například nedostatek hořčíku způsobuje nespavost, divoké sny, časté buzení, noční pocení, škubání tělem apod. Lze si to snadno ověřit podáváním obilních klíčků, kakaa připraveného v sójovém mléku, pokrmů z otrub, melasy apod. Efekt se dostaví za 24 hodin, samozřejmě nemůže být ihned úplný, pokud ovšem nejde už o narkomana. Pak to bude trvat buď déle, nebo se závislost vůbec nepřekoná.

Další příčinou může být i nedostatek vitaminů řady B, především B1, B3, B6 a acetylcholinu. Při nedostatku acetylcholinu se projevuje vedle nespavosti i deprese, slabost a ztráta hmotnosti. V takovém případě docela postačí injekce cholinu. Při nedostatku ostatních vitaminů B provází nespavost i nedostatek iniciativy, neschopnost koncentrace, deprese, melancholie, únava, slabší paměť atd., což se vše neprávem přičítá sféře nervové. Pomoc je velmi jednoduchá: droždí, pangamin, B-komplex, černý chléb, vnitřnosti, játra, pšeničné klíčky, černé pečivo apod.

Ale snad nejzávažnější příčinou je dysfunkce kůry nadledviny, spočívající v narušení produkce antistresového hormonu. Přímo příčinou je tzv. fázový posun této produkce. Při normální funkci začíná zvyšování natistresového hormonu v 6 hod., maximum produkce čili největší čilost organismu je asi od 12.00 do 16. 00, pak produkce pomalu klesá. Asi ve 22.00 hod. by měl být člověk unaven a spánek by neměl být žádný problém.

Reklama

Jakmile ovšem dojde z titulu narušené funkce nadledvin k onomu fázovému posunu, dejme tomu o čtyři hodiny, pak se posune celý cyklus. Tím se ovšem "budíček" přesouvá na 10.00 hod. a doba usínání na 2.00 hod. V praxi to znamená, že do 10.00 hod. ráno má postižený problém s otevřením očí a večer ve 22.00 hod je čiperný jako ve dne. Fázový posun můžře výt samozřejmě také naopak a postižený "má den" třeba od 3.00 do 19.00 hod.

Každopádně v takových případech nelze poruchu odstranit žádným lékem, snad jenom podáváním látek posilujících kůru nadledvin. Především je třeba upravit funkci nadledvin, nejlépe tělní a ušní akupunkturou a reflexní terapií. Nejlepší kombinace jsou v reflexní terapii bod "Br" a případně i "C" a plošky nadledvin, hypofýzy a jater, u ušní akupunktury body 13, 22, 95, "O" a "M".

Doporučuje se také kontrola hladiny cholesterolu, zda není příliš nízký. Případné nutné zvýšení není problém.

Zdroj: Jiří Janča - Alternativní medicína, nakladatelství Eminent

 

Reklama

Komentáře

Reklama