Reklama

Stresující životní styl může vést k vyčerpání nadledvinek

V dnešní hektické společnosti mnoho lidí prodělá vyčerpání nadledvinek, aniž by o tom věděli. Nadledvinky jsou dva malé orgány uloženy nad ledvinami. Produkují hormony, které spouští stresovou reakci jako je např. instinkt „boj nebo útěk“, a jsou zapojeny do komplexní hormonální interakce mezi hypotalamem a hypofýzou. Hypoadreanlismus (snížená funkce nadledvinek) potlačuje individuální schopnost vypořádat se se stresem, stejně jako mnohé další poruchy.

Addisonova choroba je chronická onemocnění nedostatečnosti nadledvinek. Oslabené nadledvinky bývají často dědičné.

Příznaky vyčerpanosti nadledvinek jsou únava, závratě, omdlévání. Poruchy paměti a zapomínání může též být způsobeno nízkou činností nadledvinek. Přispívat k tomu mohou extrémy počasí (horka nebo chlad), fyzické trauma nebo zranění, periodicky se opakující stres, stejně jako dlouhodobé onemocnění. Dieta může hrát roli, jelikož často okrádá organismus o vitamíny B. nadledvinky též produkují aldosteron, který kontroluje rovnováhu sodíku a draslíku v těle. Nedostatečné množství tohoto hormonu, může způsobit dehydrataci organismu.

Nízký tlak může být dalším indikátorem , i když je často přehlížen a není považován za abnormální zdravotní stav. Krevní tlak ve stoje versus krevní tlak v sedu lze použít pro diagnózu. Zdravý člověk bude mít vyšší tlak po postavení, zatímco lidé se sníženou funkcí nadledvinek (hypoadrenalismus) mají pokles krevního tlaku.


Vyčerpanost nadledvinek může též vést k nespavosti. I když některá přírodní léčiva mohou nespavost dočasně upravit, pokud je příčinou hypoadrenalismus, budou se muset nadledvinky nejprve vyléčit, než se objeví dlouhodobý efekt.

Reklama

Alergie mohou mít též souvislost s vyčerpáním nadledvinek , protože lidé s nízkou funkcí nadledvinek mohou přestat produkovat hydrochloridovou kyselinu v žaludku, která je nutná pro správné trávení. Pokud toto nastane, tělo není schopno trávit proteiny. To může vést k potravinovým alergiím, deficitům výživy nebo k hypoglykemii.

Namáhavé cvičení může být tělem interpretováno jako stres a vyvolat mechanismus „boj nebo útěk“ v nadledvinkách. Intenzivní cvičení může způsobit vyčerpání nadledvinek a bránit jejich uzdravení.

Hladina kortizolu může být testována v krvi nebo ve slinách. Tím je monitorována funkce nadledvinek. Test ze slin kontroluje kortizol v různých denních dobách. Testy byly používány k odhalování Cushingova syndromu a Addisonovy choroby (závažná onemocnění nadledvinek), dnes je lékaři častěji používají k vyhodnocení hypoadrenalismu. Normální hladina kortizolu je nízká večer a vysoká ráno. Těhotenství, stres a nemoc mohou zvýšit hladinu kortizolu.

Existuje mnoho přírodních metod k léčbě hypoadrenalismu. Adaptogeny jsou rostliny známé svou schopností zmírnit reakci nadledvinek. Rhodiola je jedním z adaptogenů užívaných k léčbě stresu. Vědci potvrdili její účinnost. Vitamín C a B komplex pomáhají obnovit nadledvinky. Též se používají suplementy se syrovými zvířecími nadledvinkami.

Přírodní strava pomůže zregenerovat nadledvinky. Zpracované potraviny by měly být vyloučeny společně s cukrem, včetně medu, melasy a ovocných šťáv, což pomůže stabilizovat cukr v krvi. Celozrnné potraviny, zelenina dodá vlákninu, živiny a vitalitu, která nemůže být dodána suplementy. Voda pomáhá zachovat hydrataci organismu.

Nejdůležitější faktor při léčbě nadledvinek je odpočinek , jak fyzický, tak psychický. Meditace a relaxace jsou doporučovány.

Zdroj: Healthnews

Reklama

Komentáře

Michal (Čt, 28. 1. 2010 - 11:01)
Provozuji bezplatnou poradnu zdravého životního stylu a zlepšení zdraví. Studuji na Univerzitách 3.věku na 1. a 2. lékařské fakultě v Praze. Na obou nám přednášející shodně říkají, že dotyčný orgán v lidském těle jsou NADLEDVINY. Nadledvinky jsou k dostání u řezníka. Michal, [email protected]
supremik (St, 24. 11. 2010 - 10:11)
napište mi prosím nejlepší prostředky na onovení funkce nadledvinek.
mata (St, 27. 3. 2013 - 00:03)
napište mi prosím...Činnost nadledvinek podporuje užívání lékořice (2-3 kávové lžičky denně) v kombinaci s vit. B5 (1000mg denně) a vit. B1 (100g denně). Toto se užívá 2 měsíce a pak by měla následovat stejně dlouhá pauza, neboť lékořice zvedá krevní tlak. Poté je možné opakování. Mně hodně pomohl Adrenal cortex od firmy Thorne vyrobený z kůry hovězích nadledvinek (např. zde: http://www.vitaminsuk.com/index.php?main_page=product_info&products_id=27715 ) Začal mi ale účinkovat až po týdnu užívání, což se pak projevilo dostatkem energie, dobrou náladou a chutí do života :-) - tak dobře jsem se cítila snad jen v dětství. Zmizela i zácpa, kterou jsem vždycky trpěla.
Beta (St, 31. 8. 2016 - 10:08)
Činnost nadledvinek...Dobrý deň,

A ako dlho ste prpravok Adrenal Cortex brala? Ci treba pauzu po nejakom case. Ci ste aj drzali dietu bez cukrov, cize ziadne ovocie, med, spracovane potraviny. Lebo ja mam podvahu a skusam bez cukrov, ale stavy na odpadnutie mam príšerné, tak ci ma vyznam uplne vynechat cukry. Dakujem
Beta
Dan (Pá, 30. 6. 2017 - 09:06)
Činnost nadledvinek...To zni velmi dobre. Chtel jsem se zeptat jestli se to da sehnat v cechach? A jak se vam ted dari?
Věra (Po, 20. 8. 2018 - 14:08)
Činnost nadledvinek...Nemůžete prosím napsat jak tento pripravek brát? Jaké jste měla příznaky při vyčerpaní nadledvinek?
Blbečci (Po, 20. 8. 2018 - 17:08)
Napřed si prostudujte, k čemu jsou v těle nadledvinky!!
Petra (Po, 20. 8. 2018 - 19:08)
Napřed si prostudujte, k...Nastudovano mám. Máte nějakou radu?Ráda si ji přečtu....
Reklama