Reklama

Pohádky v naší duši V - Hra s čísly

V této době jsou čísla pro život každého z nás přirozeně nepostradatelná. Obvykle jsou pro nás informací či vstupním klíčem, např. do bankomatu. Čísla se ovšem těšila v historii lidstva mnohem větší vážnosti, popisovala totiž věci naším očím skryté - magické a pohádkové.

Ano, čísla popisovala vesmír, lidský osud, přinášela štěstí nebo smůlu. I dnes v době digitální si můžeme na pultech knihkupců zakoupit literaturu, pojednávající o numerologii - nauce, která umí zacházet s čísly podobně jako astrologie se znameními zvěrokruhu.

Málokdo však ví, že asi prvním numerologem byl ve starém Řecku Pythagoras. Pythagorova věta, kterou známe z hodin geometrie na základní škole, byla jen jakýmsi vedlejším produktem. Pythagoras chápal matematiku jako způsob, jak může vidět svět v souvislostech a porozumět mu. Každé číslo mělo svůj duchovní význam, bylo symbolem pro určitou zákonitost.

Mystika čísel je, aniž si to uvědomujeme, součástí pohádkových příběhů, zejména těch mytologických (zde odkazuji čtenáře na starší článek z cyklu o pohádkách). Všichni známe například tři sudičky, tři oříšky, tří, sedmi a devítihlavé draky, sedmimílové boty atd. Volba čísel opravdu není náhodná, dokonce některá mají v pohádkách výsostné postavení.

Ale vezměme to od začátku: pokusme se zamyslet nad čísly od jedné do třinácti, vzpomeňme si na jejich výskyt a význam v pohádkách. U některých čísel se pozdržíme, jiná přeskočíme. Je to pouze inspirace pro vaši fantazii či další hlubší studium.

Reklama

Jednička byla vždy symbolem celku, jednoty, ale také prvního místa v řadě. Popisuje centrum dění nebo cíl snažení - pohádky často mívají jednoho hrdinu, jeden poklad.
Dvojka představuje dva protipóly, protiklady - obvykle černou a bílou, noc a den, v pohádkách boj dobra a zla vyobrazený setkáním hrdiny a padoucha.
Trojka se kromě výše zmíněných souvislostí objevuje také jako tři přání (z křesťanství známe boží trojici) - do pohádek přináší vliv vyšších mocností, osudu.
Čtyřka je všem známá jako čtvero ročních období, světových stran, ale také živlů (oheň, voda, země a vzduch), čtyřka popisuje věci kolem nás, koloběh a řád přírodních sil.
Pětku a šestku jsem v pohádkách neobjevil - možná vás něco napadne a můžete se o to podělit v diskusi k článku. Jen dodám, že pentagram bývá užíván jako symbol člověka s roztaženými pažemi a rozkročeného.
Tato sedmička je v pohádkách docela častým hostem - sedmimílové boty, sedm let služby - jakoby jde o cyklus, který hrdinu posune někam dál - přeskočí hory či získá za službu něco pro něj velmi důležitého.
Ani osmičku jsem nenašel, je to číslo propojující svět nahoře a dole (duchovní a pozemský), ukazuje, že jeden má vliv na druhý.
Devítka uzavírá cyklus, jsou tu zase dračí hlavy, ale také devět bran do města.
Zajímavá je dvanáctka - dvanáct měsíčků, dvanáct znamení zvěrokruhu - jsme zpět u cyklů přírody. Svůj neúplný výčet uzavřu třináctkou - žádná komnata nezpůsobila více potíží pohádkovým hrdinům než ta třináctá. Možná bychom to mohli vyložit tak, že pokud překročíme jistou hranici, riskujeme ztrátu toho, co jsme pracně získali (v pohádkách obvykle princezny). Hrdinové se pak museli utkat přímo se zlem a jednou pro vždy ho zničit, aby získali to, oč svým porušením zákazu přišli.

Jan Kulhánek

Reklama

Komentáře

Dan (Út, 15. 11. 2011 - 00:11)
7 mílové boty vás skutečně posunou dále. Mrkněte na www.POWERISER.cz :-)
Reklama