Reklama

Soutěž SuperStar je moderní pohádkou

Příběhem z červené knihovny v moderní verzi je podle psychologa Sexuologického ústavu v Praze Petra Weisse soutěž Česko hledá SuperStar, která v neděli večer již několik týdnů připoutává k televizním obrazovkám miliony lidí. "To šílenství kolem toho je způsobeno tím, že je to moderní pohádka," řekl Weiss ČTK.

"Je to úplně to samé, jako v předválečných červených knihovnách," konstatoval. "Tam chudá fabrička ke štěstí přišla, teď by se neznámý středoškolák stal superhvězdou," vysvětlil.Zatímco se před lety při četbě laciných knížek "služtičky identifikovaly s šičkou, která si vzala syna bohatého továrníka", identifikuje se nyní část české mládeže s těmito hvězdičkami.
 

Konec pohádkového snu však podle Weisse mohou neúspěšní soutěžící nést těžce. "Viděli jsme, že pro některé to byla
obrovská tragédie. Zhroutil se jim v tu chvíli celý svět," poznamenal Weiss. O psychiku soutěžících po šoku spojeném s vyřazením však Weiss obavy nemá. "Pokud je ten mladý člověk normální, tak ho to nemůže hůř a trvaleji zasáhnout," uvedl.

Kromě skutečně ctižádostivých lidí však podobné soutěže podle Weisse přitahují i "různé anomálie". Jsou jimi lidé, kteří si nejsou schopni přiznat nedostatek talentu a kteří v SuperStar soutěží o anticenu v kategorii Hvězdná pěchota. Ani o jejich psychické zdraví se Weiss neobává a nebojí se, že by zaplniliordinace odborníků. "Pokud se tito lidé objeví u psychiatrů a psychologů, tak to jsou ti, kteří by se tam dříve nebo pozdějiobjevili i z jiného důvodu," dodal.
Jiří Janda - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama