Reklama

Zázrak lidského hlasu

Podle Indů je lidský hlas nejdokonalejším hudebním nástrojem. Zpěváci a zpěvačky jsou také nejvíce uctíváni. Vědecké výzkumy a nejnovější poznatky o tom, co to je zdraví (a harmonická osobnost) člověka, jak vnímá a slyší, potvrdily opodstatněnost a hlubokou terapeutickou hodnotu obyčejného zpěvu. Lidovky v autobuse na školním výletu, zpěv v hospodě, pod sprchou, to všechno jsou intuitivní pokusy člověka, jeho mysli a těla, využít hudby (zvuku, vibrací tělesných tkání, hlasivek, svalů) a rytmu k rychlé a důkladné relaxaci.

Ukázalo se, že šamané všech dob a končin světa, stejně jako tibetští mniši, indičtí nádajógíni, uměli vědomě léčit zvukem. Ukázalo se, že právě dnes, v době globálního zamoření a znečištění na všech úrovních (morální, rozumové a duchovní, ale i hlukové), je zvuk, hudba, ale i obyčejný lidský hlas, jeho dalekosáhlý vliv na člověka, tím nejlacinějším ale i nejúčinnějším léčebným prostředkem.

Hlasivky jsou patrně nejdokonalejším svalem lidského těla. Dokáží příčně, podélně i vlnovitě kmitat až v desítkách tisíc kmitů za minutu. Ukázalo se, že stav napětí svalů hlasivek je přímo úměrný emočnímu napětí člověka. Když má člověk trému, strach, má stažené hrdlo a především hlasivky, stačí si ale chvilku zazpívat - uvolnit hlasivky - a jde to i téměř neslyšitelným mručením, a člověku je psychicky lépe: uvolní emoční napětí.

Z tohoto hlediska jsou mnohahodinové buddhistické a tibetské obřady, při kterých mniši velmi hlubokými hlasy opakují verše saskrtských manter a svatých písem, pochopitelné: uvolnění hlasivek, tedy i emočních napětí a případných bloků, je dokonalé. Z tohoto hlediska pak dokážeme pochopit neuvěřitelnou čtvrttónovou intonační suverenitu indických zpěváků a zpěvaček i léčebnou schopnost šamanů zklidnit pacienta a v mžiku posílit jeho imunitní systém.

Obliba zpívání ve sboru je zřejmá i dnes, v době masové pasivní konzumace spotřební hudební kulisy. Pokud se lidí nejrůznějších povolání zpívajících ve sboru zeptáte, proč to dělají, většinou odpoví, že je jim ve sboru dobře. Mají pravdu. Postupné uvolnění hlasivek, dechové cvičení (jakým je každý zpěv), ale i vzájemné působení několika desítek lidí na sebe navzájem (někdo je uvolněn dříve a uvolněnost jeho hlasivek se do určité vzdálenosti myotransfericky přenáší okamžitě i na ještě zcela neuvolněné hlasviky sousedů. Jako když pedagog udeří na ladičku a stejné ladičky v rukou žáků se rozezní.

Reklama

Ukázalo se, že to podobně funguje i pokud se týče celého mozku. Uvolněný dominantní člověk automaticky "uvolní" i ostatní v místnosti. Když pak deset či dvacet lidí ve sboru stojí těsně vedle sebe, všichni stejným tempem nadechují, jejich hlasivky vibrují ve stejných frekvencích, je nabíledni, že psychický efekt je hlubinný a jinými běžnými způsoby nedosažitelný.

Zatímco věda postupně zjišťuje, že vlastně nevíme, jak slyšíme, dnes už (jako v případě akupunktury) známe a můžeme používat praktické způsoby, jak vyladit a zharmonizovat svou mysl a svá těla pouhým zvukem. Tak jako v případě piána nejde o vědu a matematickou přesnost, ale o "temperované ladění" a cit, tak i v oblasti psychohygieny a preventivní psychologie lze s velkým úspěchem používat něco, nad čím "vědě" zůstává rozum stát. Třeba jen "šamanský zpěv", tiché mručení (třeba za jízdy autem nebo vlakem, abychom tak eliminovali negativní vlivy hluku a rychlé změny prostředí ve "Faradayově plechové kleci" vozu, uvolnění hlasivek.

Zpěvačka, harfenistka a muzikoložka Therese Schroeder-Shekerová před několika lety se svými přáteli uspořádala zvláštní experiment. Našli si vždy katedrálu, spirálou se k ní přiblížili městem, každý zvlášť a svým tempem, vešli dovnitř, a v určený čas se sešli uprostřed a na povel každý zazpíval jeden jediný tón, o kterém si myslel, že vyjadřuje a odpovídá prostoru té které katedrály. Vždycky se všichni sešli. A tón každé katedrály byl jiný.

Autor: Vlastimil Marek

Reklama

Komentáře

Sendy (St, 23. 10. 2002 - 20:10)
Ahoj,
s Tvym clankem souhlasim. Chtela bych se Te zeptat, jestli nahodou neznas nejaky zpusob, jak si vylecit hlas.Mam uz asi 3 roky trosku chrapot,problemy zacaly kdyz mi tata onemocnel rakovinou. Myslim, ze tj. uz problem trochu psychicky. Nevim, jak ho mam odstranit. Uz dlouho se tim trapim. Kdyby jsi nahodou neco vedel, napis mi prosim Te na muj email: kocicka777"post.
Dekuji Ti predem
Ralf (St, 16. 6. 2004 - 15:06)
zdravim,
nemohl by si mi rict jak se da vylecit hlas? Mam problem ze kdyz mluvim tak je to jako by si pistel(ono se to tezko vysvetluje), asi jako by si dal zadni cast jazyka na horni patro a takle "priskrcene" zkousel mluvit. Pritom aspon si myslim zadnou poruchu jazyka ani patra nemam. Obcas se stava ze mluvim normalne-nekdy je to nahodne z niceho nic a jenom na nejkaou malou dobu a nekdy mam normalni hlas kdyz si urcitym spusobem zatlacim na krk-zboku z obou stran a mozna i trochu rovne smerem k pater
Daniel (Pá, 9. 11. 2007 - 00:11)
Sendy, Ralfe a Marku, utíkejte rychle na krční, to není žádná sranda. Já jsem před pěti lety začal v lednu trochu chraptět, postupně se to zhoršovalo a v květnu mi operovali rakovinu hrtanu.
Reklama