Reklama

Symbolika lidských pachů

Tělesné pachy jsou svým způsobem psychickými a smyslovými projevy našeho ducha, charakteru, ba dokonce i zdravotního stavu. Tradiční čínská a tibetská medicína velmi rozvinula empirické poznání lidských pachů a jejich významu. Dobrý odborník na akupunkturu snadno rozpozná druh onemocnění pouhou identifikací pacientovy "tělesné vůně".

Bojácný či odměřený člověk se chová jinak než člověk sebejistý, srdečný a dobromyslný a stejně tak se liší i jejich tělesné pachy. Dokonce se můžeme vsadit, že pach srdečného jedince je příjemnější.

Zvířata se nedají ošálit: vycítí naše jemné vibrace i tělesné pachy, které zachytí svým vyvinutým čichem.

Pach je tedy to první, čím se představujeme okolnímu světu přesněji řečeno informace, kterou tento pach sděluje. Pro psychoanalytiky se zde otevírá široké pole výzkumů a úvah. Nás zajímají především závěry etnologů a antropologů. Stejně jako se v různých civilizacích a kmenech liší kritéria krásy, elegance a svůdnosti, liší se i tělesné pachy.

 Pachy vnímáme nosem, orgánem, který bývá často spojován se sexualitou. Můžeme předpokládat, že tato symbolika je univerzální konstantou - což by mělo usnadnit obtížnou práci historiků, etnologů... či teologů.

Tak například v dějinách církve, bohatých na nadpřirozené zázraky, je odnepaměti doložena vůně svatosti. 

 Stejně jako naše podvědomí registruje barvy pouhým okem neviditelné, čich umí zachytit nepostřehnutelné vůně, které nás naplňují pocitem úplnosti a radosti. Jde o velice vzácnou zkušenost, nicméně stále přibývá svědectví osob, které "ucítily" tyto nadpřirozené vůně. Tento jev nastává většinou v přítomnosti lidí, kteří během života dosáhli velmi vysokého stupně duchovního poznání. Může to být tibetský láma, mnich z hory Athos nebo islámský mystik. Stejně tak i kanonizovaný světec či světice, na jejichž těle se téměř nikdy neobjevují žádné známky rozkladu. Zážitek je často popisován jako líbezná vůně růží či jasmínu, která ještě dlouho přetrvává v synestetické a smyslové paměti vyvolených svědků.Co z toho vyvodit? Věřící člověk může z této převratné zkušenosti získat mnoho pro svůj duchovní vývoj. A pro přesvědčeného materialistu, je-li sám k sobě upřímný, to jistě bude příležitost přehodnotit svůj žebříček hodnot.

 Zdroj: Vůně která léčí - Jean Claude Houdret

Reklama
Reklama

Komentáře

Karel (St, 1. 10. 2003 - 00:10)
Vnímat ženskou vůni patří mezi největší afrodisiakum, které znám. Žena, která mi nevoní, mě nevzrušuje. A naopak, poznám na partnerce, když o mě stojí a kdy ne. jestliže je vzrušená, chce se milovat, voní nádherně. Rozešel jsem se s přítelkyní, ale vídali jsme se poměrně často dál jako přátelé. Bavili jsme se, vztahy se měnily - až najednou jsem ucítil tu nádhernou vúni, která mě vždycky tak vzrušovala. Poznal jsem bez dalších řečí, že o mě má zase zájem a nepletl jsem se. Naučte se vnímat, jak žena voní. Nechte plavat ženské které vám nevoní nebo ze kterých je cítit pouze parfém. Dozvíte se i to, co by vám chtěla skrýt. Její vůně jí prozradí. Karel
Světlana (Út, 11. 4. 2006 - 10:04)
Karle, klobouk dolů před Vámi. S Vámi to asi nebude jen o pachu či vůni. Vy totiž VNÍMÁTE!!! A to není vlastní všem současným mužům. Vím o čem mluvím, neboť s jedním vnímavým žiju. Je to dar, chraňte si ho.
Návštěvník (Po, 24. 7. 2006 - 13:07)
zajímavé ,mám podobnou zkušenost s muži ,deset jich projde navoněných kolem ,ale jen za jedním se ženy otočily ,samy potrvdily,že voněl a ti ostatní prý ne,
Adija (Út, 3. 4. 2012 - 20:04)
Ano, ano tose milíbí, taky rád rozeznávám pachy a hodnotím. Vždy mě zaráží, když si rodiče zacpávají nos když se pokaká jejich miminko, ale čichli jste si opravdu někdo k tomu hovínku? Vždyť z tak malého nezkaženého človíčka nemůže vyjít nic smradlavého. Já jsem si bez zábran a předsudků přičichl a řeknu vám voní to.
Reklama