Reklama

Své partnery si vybíráme čichem

Všichni lidé (ale i jiní živočichové) vylučují z potních žláz svůj výhradní a individuální parfém, který nelze potravou nebo tělesnou hygienou překrýt. U ženy kolísá množství individuálního parfému během menstruačního cyklu. V prvé polovině cyklu je největší. Zdá se, že lidské sympatie a antipatie jsou zčásti určeny chemickým pachem, který dotyčná osoba vylučuje. Čich a chuť jsou obzvláště pevně svázány s emocemi. Novější poznatky na tomto poli jsou velmi zajímavé.

Skoro všechny buňky lidského těla, (s výjimkou červených krvinek) mají na povrchu buňky molekulární značku, druh osobního průkazu, která je chrání před ochrannými buňkami vlastního imunitního systému. Tato ochranná značka má anglické označení HLA (Human Leucocyte Antigens - lidské leukocytární antigeny), jichž je několik druhů: HLA-A, -B a -DR. Molekuly, které nesou tento kód, jsou rozptýleny v těle a putují s tělesnými tekutinami na povrch kůže, kde ovlivňují produkci typického individuálního pachu. Pokusy ukázaly, že muži a ženy, které mají podobný typ pachu HLA se nesnášejí, "nemohou se cítit". Čím větší rozdílnost individuálního pachu u obou pohlaví, tím více jsou obě pohlaví k sobě přitahována geneticky determinovaným pachem těla.

Rozdílné individuální pachy prozrazují rozdílné genetické konfigurace a zmenšují nebezpečí genetických poruch. Samičky myší si vybírají samečky, kteří se od nich co nejvíce pachově odlišují. Březí myška může potratit, když ucítí pach samečka, který ji neoplodnil, V Kielu byl popsán případ těhotné studentky, která náhle v těhotenství nemohla cítit pach tří kolegů, které před těhotenstvím dobře snášela. Mezi lidmi existuje tedy čichová komunikace, kterou si neuvědomujeme.

V jednom čichacím testu museli pokusné osoby - studenti - nosit 2 noci stejná trička. 49 studentek potom mělo očicháním triček posoudit, jak intenzívní, příjemné, nebo "sexy" jsou zjištěné zápachy. Švýcarské studentky kupodivu udaly, že nejpříjemnější jsou pachy triček těch studentů, kteří měli odlišný vzorec HLA.

Zdroj: Jaromír Janata - Dvojí svět, nakladatelství Maxdorf

Reklama

Reklama

Komentáře

Jirka (Po, 22. 7. 2002 - 15:07)
Úplně souhlasím s Danou. Náž stařičký učitel němčiny říkal, že parfémy jsou hlavní příčinou rozvodů. Když partneři zjistí, že si "nevoní" bývá už většinou pozdě.
František (So, 3. 9. 2005 - 12:09)
Tyto poznatky jsou asi pravdivé.Ovdověl jsem a po určité době jsem si našel přítelkyni,která opravdu pěkně voněla,a když jsme si někam šli "sednout"a navoněla se tak to bylo k zblázněni jak přitahovala a přitahuje.František
A antikoncepce… (St, 9. 5. 2001 - 22:05)
Tuhle jsem o tom poslouchala relaci v rádiu. Antikoncepce vyvolává u ženy stav jako kdyby byla těhotná a ona si prý pak vybírá kolem sebe spíš lidi geneticky zpřízněné (těhotná žena je ráda obklopena svou rodinou) narozdíl od toho, aby si podle přírody vybírala geneticky odlišné jedince, což je důležité pro zdraví budoucího potomstva.
Dana (Ne, 25. 2. 2001 - 00:02)
Myslím, že některé parfémy dokáží ten náš osobitý "parfém" překrýt a způsobit zmatek. Opravdu jsem se jednou zamilovala po čichu - byl to Řek a měl nádhernou voňavku. Stačilo, aby se mne jen lehce dotknul a já pak onu vůni cítila celý den a tím pádem na něj i myslela. Nakonec jsme spolu začali chodit. pomalu jsem zjišťovala, že se k sobě vůbec nehodíme a když mu došla ona zázračná vůně, tak mne opustila láska úplně a vlastně jsem vůbec nechápala, co jsem kdy na něm mohla vidět. Dnes vím, že to bylo tou vůní. Ale nebyla to jeho osobitá vůně, takže to neklaplo. Myslím, že parfémy mohou v přirozeném výběru partnera udělat pěknou neplechu.
jolana (Ne, 4. 3. 2001 - 23:03)
četla jsem, že i ahormonální antikoncepce může ovlivnit osobní pach.
Lucka (Út, 21. 3. 2006 - 09:03)
Já se vždycky smála a říkala, že vybírám partnery podle čichu. Když jsem "lovila" tak jsem dala na svůj nos. Teď jen musím dodat, že mám přítele, který mě nádherně voní a tím i krásně vzrušuje.
zouzef (St, 22. 3. 2006 - 08:03)
ale vobec nie parfem, doprdele s nimi. clovek vam musi prirodzene vonat!
Lada (Čt, 23. 3. 2006 - 01:03)
Je pravda že mi moc láká i vzrušuje vůně kundičky přirozeně vonící.Je nádherně cítit i přes prosakující kalhotky.
Návštěvník (Čt, 23. 3. 2006 - 17:03)
Zato trenky od spermatu smrdí na sto honů
Návštěvník (Pá, 28. 7. 2006 - 21:07)
nevím co vam voni na genitaliich!
4.07 (Pá, 8. 9. 2006 - 23:09)
Myjte se dívčiny, neb neznáte dne ani hodiny.
Tolik k tomu předchozímu.
lída (So, 2. 4. 2011 - 12:04)
asi nemám čich jelikož o pořádného a seriozního chlapa nemůžu nikde zavadit
Petr (So, 2. 4. 2011 - 13:04)
Čichová přitažlivost nebo odpudivost partnerů nezávisí na používání parfému, ale na funkčnosti tzv. "vomeronasálního orgánu" (na Google lze najít spousty článků), který reaguje na šupinky pokožky, odlupující se ve velkém měřítku z každého člověka.
Roman (So, 2. 4. 2011 - 13:04)
Asi na tom něco bude. Minulý rok jsem chodil s přitažlivou partnerkou, těšil jsem se na první sex. Když se ale zpotila, páchla mi tak nepříjemně, že už jsem podruhé na sex s ní chuť neměl. A to nejsem nijak útlocitný. Nevadí mi když se holka uprdne ani pach její stolice na WC. Ale její pot smrděl tak nepříjemně, že jsem to nepřekousnul.
jooo (So, 2. 4. 2011 - 15:04)
parfem dela hodne, ale co potom az dotycny/na navoneny neni?
Jaja (So, 2. 4. 2011 - 16:04)
Aha, tak proto jsem sama, asi potkavam jen smardochy. Lidské pachy mně rozhodně nepřitahujou
montér (So, 2. 4. 2011 - 19:04)
smrdím olejama a vazelínama když se rýpu v garáži v autech a je fakt, že za mnou do garáže baby nepřijdou, ale někde na diskotéce se někdy i vnucujou, nesnáším kuřačky (cigaret) ty baby smrdí a jsou mi odpudivé i když je to třeba krasavice, ve zkratce bych to shrnul: nejhorší ženská je afektovaná, protivná kuřačka - nic horšího na světě není a zpocená, afektovaná, protivná kuřačka.. raději se ani nevyjadřovat!
Petr (So, 2. 4. 2011 - 21:04)
Navonění nebo smrad s tím nemá nic společného. Jde opravdu o šupiny pokožky, které kolem sebe šíří každý člověk. Bohužel vomeronasální (též Jacobsonův)orgán je u někoho už evolucí nefunkční a tak si musí hledat partnera podle jiných kritérií (v dnešní době např. podle finančních příjmů...)
modryalbert (So, 2. 4. 2011 - 23:04)
čich hraje obrovskou roli, je to jeden z prvotních signalizátorů slučitelnosti- míněno geneticky. Tudíž "šizení" pomocí parfémů a vlastně i HA u žen je velkým problémem pro zdraví lidstva, ona příroda nám schopnost rozlišovat genetickou dispozici u partnera nedala zbůhdarma- nicméně společnost nyní reaguje na jiné podněty, genetická slučitelnost ještě taky neznamená slučitelnost povah - je to prostě určeno k efektivitě výběru partnera pro plození (dnes i pro kvalitní sex:) )
MilanXD (Po, 4. 4. 2011 - 11:04)
Kdysi jsem psal nějaký článek o přirozeném výběru partnera a dostal jsem se k vědeckému pokusu, který proběhl před lety v USA. 20 mužů a 20 žen se osprchovalo ve stejné vodě a stejným mýdlem a dostali stejné oblečení s různými čísly. Pak je prohnali několik hodin na kolech. Pak to oblečení položili do oddělených boxů a nechali opačné pohlaví ohodnotit vůně a pachy. Nutno podotknout, že výběr osob podléhal pravidlům - na jedné straně člověk před sebevraždou - zoufalý a vystresovaný a na opačném konci člověk veselý, šťastný, úspěšný a spokojený.
Opačné pohlaví s téměř 100% jistotou určilo zoufalce a spokojence. V běžném potu jsou tedy látky, odrážející momentální náladu a stav duše.
Také si všimněte, že když jste po rozchodu a nešťastní, tak si Vás nikdo ani nevšimne, ale v okamžiku kdy se zamilujete, tak se Vám protějšky jen hrnou...
Bohužel se to nedá nahrát. Předstíraná dobrá nálada Vám ty látky (pravděpodobně feromony) nevymění a už vůbec se nedá počítat s nějakými syntetickými podvody.
Parfémy a ostatní vonidla jsou jen berličkou nebo zastíracím manévrem proti kyselému smradu ze čpavého potu. Ale "osobní vůně" je něco, co se dá ovlivnit jen svým myšlením a jednáním.
Nick07 (Pá, 7. 10. 2011 - 10:10)
Asi na tom něco bude....CHYBA.
Je třeba počkat. Mnoho páchnoucích potů je z potravin a nápojů. Postačuje přestávka (jíst a pít oba to zcela stejné) asi 8 dní. Výhodou jsou projímadla a léky na pocení (aspirin). Pití především čisté vody ve větším množství. Je to předělání partnera k obrazu svému. Je třeba vyloučit nemoci a to včetně zkažených zubů.
Myty (Pá, 7. 10. 2011 - 18:10)
V tom pripade asi maji Cesky rady pach nemytych muzu protoze telesnymi pachy Cesi vynikaji.
Kýty (Pá, 7. 10. 2011 - 22:10)
Asi budou Češky krávy nebo prasata, že jim to nevadí.
Pepa (So, 8. 10. 2011 - 07:10)
V tom pripade asi maji Cesky...Ty očucháváš chlapy, no fuj ty čuně.
karel (Po, 2. 3. 2015 - 12:03)
ženská musí voňet.nedovedu si představit píchat svojí ženu,kdyby smrděla.co je to sakra za diskuzi :-))
jirka (Po, 2. 3. 2015 - 12:03)
Ja rad cucham pertnerce k pipince pred mytim a taky k nozkam, kdyz prijde z prace .
Reklama