Reklama

Mýtus o všemohoucnosti

Ikaros a jeho otec se snažili uniknout z vězení tak, že si vyrobili křídla z peří a vosku: Když Ikaros vzlétl, chtěl doletět až ke slunci. Ale samozřejmě jakmile se jen ke slunci přiblížil, žár mu roztavil křídla a on se řítil do záhuby.

Jeden z významů tohoto mýtu spočívá v bláhovosti pokoušet se přivlastnit si moc bohů. Slunce často symbolizuje Boha. Proto podle mého názoru je další význam tohoto mýtu v tom, že nemůžeme dostat Boha do naší vlastní moci. Můžeme se dostat k Bohu, jen když nás Bůh k sobě přitáhne. A můžeme se dostat do problémů, můžeme se řítit do záhuby, pokud si myslíme něco jiného.

To je jeden z problémů, na které lidé narazí, když objeví "duchovní růst", a poprvé si plně uvědomí, že jsou na duchovní cestě. Začínají nabývat dojmu, že to mohou řídit. Myslí si, že pokud se zajdou o víkendu očistit do kláštera, nebo budou brát lekce v zen buddhistické meditaci, nebo se účastní súfijských tanců, nebo se podrobí elektrošokové. terapii, tak dosáhnou nirvány. Naneštěstí to takto nefunguje. Funguje to jen v tom případě, že to Bůh nařídí. A lidé se mohou dostat do jistých potíží - jako Ikaros - pokud si. myslí, že to zvládnou sami.
Jestliže jste přesvědčeni o tom, že můžete svůj duchovní růst naplánovat, tak se vám to nepodaří. Nemám v úmyslu snižovat význam dílen či jiných forem sebezpytování - mohou být cenné. Dělejte to, co jste vyzváni dělat, ale buďte také připravení přijmout skutečnost, že nezbytně nevíte, co se budete učit. Buďte ochotni nechat se překvapit silami, které budou mimo vaši kontrolu, a uvědomte si, že větší učení během cesty spočívá v umění vzdát se.

zdroj: M. Scott Peck - Dále nevyšlapanou stezkou

Reklama
Reklama

Komentáře

i.jonasova (Po, 26. 5. 2008 - 08:05)
jasné,nechci na to být sama
Reklama