Reklama

Každý třetí dospělý v ČR trpí duševními problémy

Odborníci došli k závěrům, že v důsledku pandemie každý třetí dospělý jedinec v podzimní vlně trpěl duševními problémy.

Zvláště vysoký výskyt duševních onemocnění vidíme u mladých dospělých a u lidí, kteří na tom jsou hůře ekonomicky – přišli o práci, museli si zkrátit úvazek, mají minimální příjem atd.,“ říká PhDr. Petr Winkler, Ph.D., vedoucí výzkumného programu Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Podle dat NÚDZ stoupl oproti předpandemickému období výskyt deprese a rizika sebevražednosti 3x a výskyt úzkostných poruch 2x. Roli v tom hrají také obavy o zdraví vlastní i těch nejbližších, ale také všechny absence aspektů, které vedou k duševní pohodě. Situace doléhá na každého v jiné míře, avšak jen malá část z nich je o tom ochotná mluvit. Následuje řetězová reakce: tendence uzavírat se do sebe, trávit čas nicneděláním, omezení pohybu na minimum a ztráta chuti o zdravý životní styl. To všechno jde například ruku v ruce s přibíráním na váze, leností, ztrátou imunity a apatií.

Pomyslné „světlo na konci tunelu“ se zdá být sice blízko, z nemocí psychického rázu se však člověk dostává mnohdy déle, než by se mohlo zdát.

 

Výskyt duševních onemocnění v české dospělé populaci před pandemií a během prvního a druhého lockdownu

Reklama

 

Listopad 2017 (%)

 

Květen 2020(%)

Listopad 2020(%)

Jakékoliv duševní onemocnění

20,02

29,63

32,94

Úzkostné poruchy

7,79

12,84

13,08

Poruchy chování způsobené užíváním alkoholu

 

10,84

9,88

12,06

Deprese

3,96

11,77

12,15

Zdroj: Národní ústav duševního zdraví

 

Lidé přibrali i více než 3 kg

Rok žití s covidem-19 zapůsobil na každého všelijak. Podle průzkumu nezávislé iniciativy Vím, co jím a piju, na který odpovídalo přes 700 respondentů ve věku 20 až 60 let, více jak 23 % Čechů spatřuje zhoršení kvality svého života. Kromě duševní nepohody jsou rozdíly evidentní i ve stravě. Každý třetí dotazovaný, jemuž se zhoršil zdravotní stav a fyzická kondice, se přiznal k tomu, že se stravoval hůře. A tak není překvapením, že skoro polovina přibrala na váze více než 3 kg.

MK

Reklama

Komentáře

Věrka (Po, 17. 5. 2021 - 12:05)
V honbě za co největším mamonem čím dál většího počtu BEZCHARAKTERNÍCH hamounů podporovaných u nás opozicí - Piráti+SPOLU jsme takto likvidováni ti, co je vlastně živíme a z jejichž VYKOŘISŤOVÁNÍ mají svoje zdravotnické pavilony, svoje nemocnice, svoje soukromé kliniky, fabriky, ornou půdu, vily, paláce...a to jim ještě nestačí. Už vlastní i nás, svoje nevolníky otroky, už úplně převzali vládu i nad našimi životy!
HNUSNÁ doba tohoto prohnilého sametu hnusného Havla. TATO totalita není k žití. Sametová byla ta předchozí, údajně "zlá totalita". Zlatá "totalita" komunistická!
Reklama