Reklama

Pěstujte tyto rostliny, abyste pomohli zachránit včely

Včely velmi často brzo zjara či po odkvětu ovocných stromů a řepky na polích nemají kde nalézt potravu. Oslabené, nedostatečně rozmanitou stravou vyživené včely pak mnohem hůře přečkávají zimu a odolávají chorobám. Celosvětově nejen včely, ale i jiný hmyz, vymírají hrozivou rychlostí. Podle studie provedené v Německu za posledních 25 let vymizely tři čtvrtiny hmyzu.

Bylinky a květiny, které byste měli vysazovat, abyste přilákali na své zahrady, balkony či terasy včely a další opylovače:
Levandule
Šalvěj
Brutnák lékařský
Fenykl
Tymián
Krokusy
Kakosty
Astry
Měsíček lékařský
Máky
Slunečnice
Šantu
Koriandr
Topolovky
Sasanky
Sněženky
Tařicovky
Ostálky
Luštěnice
Otočníky
Ostružiníky
Maliníky
Dobromysl
Třapatky
Rudbekie
Dlužichy
Cínie
Popínavý přísavník trojcípý
Keře: Zimolézy, pámelníky, vistárie
Kvetoucí zelenina a drobné ovoce: Cukety, dýně, papriky, okurky, jahody, borůvky

Celkově by zahrada měla být co možná nejpestřejsí. Čím více rozmanitých druhů rostlin, stromů, keřů zahrada obsahuje, tím více užitečného hmyzu přiláká a celkově je zdravější. Monokulturní záhony a trávníky jsou nejvíce náročné na údržbu a nejvíce náchylné na poškození.

Též je důležité mít na zahradě aspoň malý kousek divočiny (třeba u kůlny či u kompostu). Pokud máte nakrátko sestřižený trávník, sbíráte každý klacíček a na zahradě není ani jediné místečko s blátem, včely u vás domov nenajdou, ať už květin vysázíte kolik chcete.

Včely potřebují k životu přírodní prostředí. Jestliže chcete, aby se u vás zabydlely, nechte kousek trávníku neposekaný, aby mohl časem rozkvést a připomínat divokou louku. Pro vysazení speciálních směsí lučního kvítí je možno využít i krtince. Pár spadlých větviček nebo uschlé rostliny nechte ležet někde stranou na hromádce. Včely je mohou využít jako úkryt. Ponechte na zahradě holá, nezarostlá místečka s hlínou, která se po dešti změní v bláto. Některé druhy včel žijí pod zemí a budou vám vděčné za přístup k bahnu, které potřebují.

Reklama

Při záchraně včel nejde jen o včely medonosné, o které se starají včelaři. Je velmi mnoho druhů včel. Většina druhů včel žije jiným způsobem života než včela medonosná. Řada druhů netvoří společenství. Říká se jim včely samotářky. Ačkoliv ne všechny druhy včel vyrábí med, tak i přesto jsou důležitými opylovači rostlin. Mají proto nenahraditelný význam pro přírodu a současně obrovský ekonomický význam pro člověka.  

Pokud by zmizely ze Země včely, zbývají lidem jen čtyři roky života,“ prohlásil v roce 1921 Albert Einstein. Včely opylují 80 procent květů všech rostlin na Zemi! Bez nich je šance na existenci člověka téměř nulová. Nejenom potravin z rostlinných zdrojů by bylo málo, ale nebylo by ani mléko, maso, sýry, protože živočišná výroba závisí na rostlinné produkci.

Snést trochu přirozeného bordelu, “plevelů“ či vyšší trávy určitě stojí za zachování pestrosti života aspoň v takové míře, jakou ji známe nyní.

Autor: mk

 

Reklama

Komentáře

M. (Út, 7. 8. 2018 - 16:08)
Vsude je vse vyprahle spalene, nikde nic prirozene nekvete a pritom prave divoke rostliny jsou pro hmzy nejdulezitejsi. V soucasnosti plno vcelaru jiz vcely dokrmuje cukrem. Ale bohuzel dalsi opylovaci - cmelaci ci vcelky samotarky, motyli nemaji potravu. V srpnu by ji mohli nachazet na bodlacich, pchacich, dobromysli, prisavniku, kvetouci medunce, jablecniku. Prosim nenicte vsude vsechny plane rostliny - tyto rostliny by bezne mely rust v obcich, nekde u polnich cest, na loukach, u garazi atd. Bohuzel dnes v nekterych oblastech je vse vysekavano. I na zahrade (obvzlast prirodne ladene) muzete techto par planych rostlin pro hmyz ponechat. Rostou velmi dobre i ve velmi suchem obdobi jako je letos. Bez opylovacu by v budoucu na zahradach nemusela byt zadna uroda.
Tomas (St, 8. 8. 2018 - 22:08)
Tez vojtěška, svazenka jsou skvělé.
Veronika (Pá, 29. 3. 2019 - 23:03)
Článek se mi líbí ale myslím si že by se měly obnovit louky skoro žádné nejsou a přestat používat v zemědělství pesticidy to hlavně zabíjí včely je to problém celé planety
! (Po, 1. 4. 2019 - 08:04)
Bohužel, skoro na všech pozemcích je nas---á Babišova řepka, kterou si sám sobě dotuje ze státního rozpočtu.
Klementyna (Po, 1. 4. 2019 - 08:04)
Proto to chce na všech soukromých pozemcích, v obcích a zahradách mít rostliny a úkryty pro včelky samotářky. Na jaře je skvělá líska, vrba a včelky se odvděčí opylováním brzy kvetoucí meruňky.
Jirka (Út, 2. 4. 2019 - 09:04)
Vrba je pro včely brzo na jaře nejvydatnější potravou. Vrby by se měly určitě v obcích vysazovat.
Lenka L. (Čt, 13. 2. 2020 - 06:02)
A čemu to pomůže, když ten hmyz otrávíme insekticidy ? Hmyz neumírá na nedostatek potravy, ale především kvůli jedovaté chemii.
Kg. (Pá, 21. 2. 2020 - 10:02)
Máš rakovinu myšlení, zápornou.
Reklama