Reklama

Za zhoršováním paměti ve stáří je nejčastěji porucha soustředění a pozornosti

Jakmile nám začne selhávat paměť, vyvstává před námi přízrak Alzheimerovy choroby. Naštěstí jde ale nejčastěji o planý poplach. S přibývajícím věkem je normální, že paměť už je trochu méně výkonná.

Stárnutí schopnost pamatovat si nemění, nebo jen velmi málo,“ říká profesor Bruno Dubois z kliniky Pitié-Salp?triere v Paříži.“Naopak během stárnutí je normální, že se snižují zdroje pozornosti, které jsou nezbytné pro shromažďování a registrování informací. Abychom si něco dobře pamatovali, musíme být především soustředění. Tato etapa soustředění je často právě tou, která selhává. Například když vložíme seniorovi do ruky předmět, který mu způsobí rozpaky, jako jsou klíče nebo telefon, v době, kdy dělá něco jiného. V tomto případě není nic divného na tom, že zapomene,“ vysvětluje Dubois.

Díky testům paměti jsou neurologové schopni přesně zjistit, na jaké úrovni se nachází problém s pamětí. “Jestliže si stěžujeme na paměť, nemá to nejčastěji nic společného s onemocněním. Jde o banální jev, který vyplývá z poruchy pozornosti,“ říká profesor Dubois, kterého cituje deník Le Figaro.

Jinak řečeno, nedáváte-li pozor ve chvíli, kdy si chcete něco zapamatovat, paměť nefunguje, anebo jen částečně. A to, co do ní nebylo zaneseno, v ní nelze podržet. Navíc s přibývajícím věkem je třeba mnohem více se soustředit, abychom si něco zapamatovali. Učení naštěstí zůstává možným, ale vyžaduje více úsilí a soustředění.

Za určitých podmínek je zjevně obtížné mobilizovat různé systémy ukládání informací do mozku. Stejně tak je tomu při depresi, ve stavech úzkosti či znepokojení, při nedostatku spánku nebo při užívání některých léků, jako jsou například benzodiazepiny. Zapomínáme, že jde především o neurochemický jev a o tvorbu spojů mezi miliardami neuronů v mozku.

Reklama

Výhodou staršího mozku je schopnost asociace. Paměť není krabice, kterou lze plnit a když je plná, tak přeteče. Čím je člověk starší, tím více má vzpomínek, a tedy i možností spojovat nové poznatky se staršími. “Čím více asociací vytváříte, tím jsou vazby silnější a paměť mohutnější,“ říká psycholog David Schacter z Harvardovy univerzity. Tento asociativní systém umožňuje nejen lepší ukládání informací, ale také jejich snadnější vybavování.

A proč si lidé tak obtížně pamatují jména? Problém pamatovat si jména tkví v tom, že je není možné k ničemu přiřadit.Pokud jde o jména osob, nemůžeme se při jejich zapamatování opírat o žádnou logiku. Ve jménu žádná logika není. Jak najít nějakou logiku, nějaké spojení, abychom mohli přiřadit jméno k určité tváři nebo tělu?“ ptá se profesor Dubois. “To není možné. Zapamatování jména můžeme dosáhnout jeho neustálým opakováním, tato vazba je ale křehká,“ dodává. Nemáme se tedy čím znepokojovat.

Při Alzheimerově chorobě je tomu úplně jinak, protože je postiženo především uchovávání informací. A to s tou zvláštností, že nemocný neví o tom, co zapomněl. Navíc paměť má hrůzu z prázdna, a tak vyplňuje bílá místa, aniž by si nemocný uvědomoval, že si vymýšlí. To může jeho blízké vyvést z míry.

Paměť se zhoršuje podle toho, jak se Alzheimerova choroba rozvíjí. V počátečním stádiu je postižena autobiografická paměť, takže nemocný například zapomíná, co dělal včera večer. Pak jsou zasaženy relativně starší poznatky a nakonec přetrvávají jen vzpomínky z dětství. Problém ztráty paměti se netýká jen minulosti, ale také utváření nových vzpomínek. “Získávání nových poznatků se stává velmi obtížným. Je to jako by dvířka umožňující vzpomínkám vstoupit do paměti byla uzavřena,“ říká profesor Dubois.

ČTK/Le Figaro

Reklama

Komentáře

Radka (So, 24. 8. 2019 - 18:08)
Co je dobré podle zkušeností na lepší paměť.
Olga (Ne, 25. 8. 2019 - 21:08)
Zkus ginkgo biloba, je to hodně dobré. A navíc já ho kupuji i babičce, které pomáhá.
Radka (Út, 27. 8. 2019 - 00:08)
No potřebuji to pro dědu, docela zapomíná v poslední době.
Lucie (Pá, 15. 4. 2022 - 22:04)
Ahoj, potřebovala bych koupit pro mámu SOS tlačítko pro starší lidi. Máte s tím prosím zkušenost? Jak vybrat dobé tlačítko, které se bude jednoduše ovládat, aby to máma zvládala?
Klára (Pá, 22. 4. 2022 - 00:04)
Také jsem ho kupovala pro mámu a jsem daleko klidnější od doby, co ho používá. Vybrala jsem schválně model, který má i detekci pádu. V případě upadnutí dokáže tlačítko samo zavolat pomoc. Vybrala jsem voděodolné tlačítko, takže si ho máma může brát i do sprchy.
Lucie (Ne, 24. 4. 2022 - 19:04)
Kde a za kolik jste model co má i detekci pádu koupila? To jsem ještě nikde neviděla.
Návštěvník (Ne, 24. 4. 2022 - 19:04)
Když už spadne,tak je pozdě.A dnešní mobilní senioři mají a ovládají mobily.Ty je vyjdou levněji než vaše tlačítka dealeři.A ti nemobilní senioři jsou v denní péči.Tedy pod dohledem.
Klára (Po, 25. 4. 2022 - 19:04)
Nemáte pravdu.... Když starý člověk upadne, tak ne vždy si může sám zavolat pomoc. Proto jsem pro mámu koupila sos tlačítko s detekcí pádu, které při pádu ať už je senior při vědomí nebo ne je schopno zavolat pomoc na přednastavená čísla. Myslíte si že je to k ničemu? Asi nemáte nikoho takového v rodině o koho by jste měl strach. Lucie kdyby jste se na to chtěla podívat, tak se podívejte na lokatech, kde SOS tlačítko na krk můžete koupit.
Reklama