Reklama

Rozhovor s Petrem Piňosem, autorem nevšední hudby

HARMONIE ČAKER: O hudbě a čakrách - energetických centrech těla.

Co Vás vedlo k tomu, vytvořit hudbu Harmonie čaker?
Nahrávka vznikla jako pomůcka pro všechny, kdo se chtějí zabývat energií svého těla, zlepšit své zdraví a duševní pohodu. Naše energie je soustředěná v sedmi hlavních centrech - čakrách, které je možno posilovat a harmonizovat jejich funkci. Čakry jsou velmi často zablokovány negativními emocemi , např. strachem vzniklým v hluboké minulosti, a je třeba je postupně uvolnit a zároveň odstranit získanou negativní emoci.

A jak souvisí hudba na Vaší nahrávce s těmito centry?
Abychom mohli začít s čakrami pracovat, pomůže nám hudba nejdříve zklidnit rozptýlenou mysl, a pak se koncentrovat na jednotlivé čakry. Hudba nám také pomáhá svými vibracemi - každá s čaker má totiž svou tóninu. Můžeme tedy na sebe nechat působit energii dané tóniny nebo zpívat příslušný vokál. Hudba posiluje také naší představivost - každá čakra má svou barvu - a její vizualizací posilujeme danou čakru. Součástí nahrávky je jednoduchý návod pro práci s hudbou a čakrami. Pro podrobnější informace je dobré nahlédnout do knihy HARMONIE ČAKER autora L.Silence.

Proč si myslíte, že bychom se měli čakrami zabývat?
Správně fungující energetická centra a tedy i dostatečná cirkulující energie v těle má zásadní vliv na naši psychiku i fyzické tělo. Každá z čaker má vliv na životně důležité orgány, na které působíme léčebně nebo preventivně. Zdá se mi, že v naší stresující době se bez aktivního posilování a ochrany naší energie neobejdeme. Můžete se vytvořit oázu energie uprostřed pouště a udržovat její hladinu na vysoké úrovni.

Z jakých pramenů a zkušeností vycházíte při práci s energií a hudbou?
Nejlepší bude užít přirovnání: představte si energii v těle jako rostlinu. Rostlina potřebuje slunce, vodu, vzduch a výživu z půdy. Prvním pomyslným kořenem, kterým jsem získával potřebnou výživu - informace - bylo léčení bioenergií, kterému jsem se věnoval posledních 15 let. Přímá zkušenost s lidmi je nenahraditelná. Všiml jsem si dost brzy toho, že pacienti relaxují a přijímají energii mnohem lépe, když poslouchají klidnou hudbu. Studiem hudby jsem se zabýval už od školních let, takže jsem začal hledat nejvhodnější skladby a zvuky. Další zkušenosti s hudbou a léčením se objevily v regeneračním centru Mandala, kde jsme zkoušeli nejvhodnější hudbu a přidali systém vibrací ASYS - kombinaci alfa, theta a delta vln - pro účinnější uvolnění a práci s podvědomím (synchronizace mozkových hemisfér, vyladění energie v těle, hluboká relaxace, komunikace s podvědomím a podobně). To nejlepší z této práce jsme vydali v našem nakladatelství na CD i kazetách pod názvy POSELSTVÍ HARMONIE, PROBOUZENÍ a ZRCADLENÍ.

Kromě tvorby klidné relaxační hudby hrajete i ve skupině Létající koberec. To je hudba velice dynamická - etnické bubny, rytmus, tanec? Proč hrajete právě na bubny?
Obrazně řečeno, je to další pomyslný kořen naší rostliny - lidské energie. Naši předkové už od pradávna znali velikou sílu bubnů a hojně ji využívali. Dodnes se bubny u mnoha přírodních národů používají při léčení šamany, domorodých oslavách a podobně. V některých směrech moderní psychologie se rytmus využívá pro uvolnění nebo dosažení změněných stavů vědomí při léčení - tedy podobným způsobem jako v minulosti (viz transpersonální psychologie S. Grofa ) Terapeuti chodí mezi šamany a učí se prastarých léčebným technikám. Rytmus a tanec se hojně využívá i na tzv. tanečních party, které v něčem připomínají domorodé rituály. Při těchto moderních tanečních seancích však chybí tisícileté zkušenosti přírodních národů a vedení kouzelníků kmene, kteří si předávali cenné poznatky z generace na generaci.

Přestože taneční party většinou nepřekročí rovinu zábavy, může při tanci a podmanivém rytmu dojít k hlubokému uvolnění nebo i extatickým stavům. Pokud přichází taková zkušenost bez drog, při bdělém vědomí, může být zdrojem velmi cenných informací pro hlubší poznání sebe sama. Přesněji řečeno objevují se stavy hlubokého vnitřního klidu, bdělého vědomí, meditace. Ideální ovšem je, když je tento stav trvalý a nepotřebujeme už žádná cvičení a techniky. Pro většinu z nás je to sice vzdálený cíl, ale za každý krok k němu jsme bohatě odměněni pocitem vnitřního naplnění, harmonie a trvalého duševního klidu.

Jana Paulisová

Reklama

Reklama

Komentáře

akinoM (Po, 3. 8. 2009 - 15:08)
Moc zajimave...budu se dal zajimat o CD Pana Pinose a tez i o jeho hudebni a tanecni skupinu..!
Dave (St, 2. 2. 2011 - 22:02)
na www.petrpinos.cz jsem si koupil mp3 harmonie čaker a musím uznat, že mi to pomáhá. Doporučuji
Reklama