Reklama

Mistr alchymista ve vašem těle

Všem orgánům, které pročišťují náš organismus, vládnou játra v komplexním procesu detoxikace jako král. Sídlí přímo pod žebry na pravé horní straně břicha a váží asi půldruhého kilogramu, a tak jsou největším orgánem ve vašem těle. Pracují neustále dnem nocí a vykonávají řadu povinností - tento těžce pracující orgán zodpovídá za více než 500 rozličných úkolů!

Neustálý přísun krve, jež proudí jaterními arteriemi a vrátnicovou žilou čili vrátnicí (vena portae), přivádí do jater jak výživné látky, tak jedy. Játra metabolizují, uskladňují a rozvádějí živiny po celém těle. Přeměňují tuky a bílkoviny v glukózu, zdroj energie pro veškeré buňky v těle. Když je zapotřebí dodat energii, játra uvolňují glukózu do krevního oběhu. Pokud jsou játra ve stresu, mohou mít potíže se zajišťováním správné rovnováhy hladiny cukru v krvi, což se může navenek projevovat jako únava nebo hypoglykemie.

Játra také uskladňují vitaminy a minerály a metabolizují vitaminy A,D,E,K a B.

Vyrábějí žluč, kapalinu, která pomáhá při trávení tuků a je uchovávána ve žlučníku.

Játra hrají navíc důležitou roli při tvorbě a rozpadu krve a rovněž vyrábějí protilátky pro imunitní systém.

Reklama

Nejdůležitějším úkolem jater při pročišťování je detoxikace vedlejších produktů výměny látkové a čištění krve. Játra se chovají jako čaroděj v laboratoři, který kouzlem přeměňuje jedovaté látky v neškodné, jež pak mohou být vyloučeny z těla vylučovacími orgány.

I když jsou játra dokonale stavěná k ochraně našeho těla před škodlivými látkami, nikdo neměl v plánu, aby na sebe braly herkulovský úkol přefiltrovat ohromné množství nových jedů, které se v tomto století přímo vyrojily. Pesticidy, rozpouštědla, toxické chemikálie, léky a přídavné látky do potravin, to všechno jsou nové stresory, které ohrožují stav jater. A játra udatně bojují, aby zvládla svůj ohromný pracovní náklad, ale za takovýchto nepříznivých podmínek to často bývá nad jejich síly. A výsledek? Únava, bolesti hlavy, předrážděnost, poruchy trávení, zmatené myšlení, potíže s menstruací a alergie to vše je jen několik z mnoha výkřiků našich jater o pomoc.

Například játra jsou zodpovědná za to, že pomáhají metabolizovat a vylučovat z organismu přebytečný hormon estrogen. Přeměňují estrogen z jeho účinnějších forem, estradiolu a estronu, na jeho slabší formu zvanou estriol. Ten je pak předáván do žluči a ta vytéká do zažívacího traktu a je vylučována tlustým střevem. Pokud je ale funkce jater narušena, nemusejí vždy zvládnout účinnou detoxikaci estrogenu. Výsledkem je zvýšená hladina estrogenu v krvi, který takto cirkuluje v krevním oběhu po celém těle. Nadbytek estrogenu je prvořadou příčinou menstruačních potíží menopauzálních problémů, a přispívá ke vzniku fibroadenomů (nezhoubných smíšených nádorů z vazivové a žlázové tkáně), zánětu děložní sliznice, rakoviny prsu a rakoviny dělohy.

Vzhledem k tomu, že játra hrají důležitou roli v tolika biologických funkcích, je s poruchami jejich činnosti spjata celá řada fyzických a emočních příznaků.

Zdroj: Laura Vukovicová - 14-denní pročištění organismu léčivými bylinami

Reklama

Komentáře

Reklama