Reklama

HOMOCYSTEIN

Mnohaletý světový výzkum civilizačních chorob nedávno shrnul výsledky vědeckého bádání o příčinách infarktů a ostatních srdečně cévních onemocnění se zjištěním, že mají společný původ s dalšími civilizačními chorobami.Velká skupina zdánlivě nesourodých nemocí má příčinu v nitrobuněčné metabolické poruše, při které vzniká v nadměrném množství toxická látka homocystein.

Víme již, že zvýšená hladina homocysteinu v krvi znamená totéž, co dříve obávaná "otrava krve". Otrava homocysteinem vzniká nenápadně, je dlouhodobá a až dosud zůstávala skrytá za chorobami, jež se považují za "kříž lidstva". Podle současných znalostí sem patří kromě infarktu a dalších cévních onemocnění také nádory, předčasné stárnutí, zánětlivá revmatická onemocnění kloubů, předčasné porody a potraty a některé vrozené vývojové vady nervového systému novorozenců, deprese, demence včetně Alzheimerovy choroby a chronický únavový syndrom. Čeká se, jaké hladiny homocysteinu budou nalezeny u ekzémů, kožních alergií a u průduškového astmatu. Nepochybuje se, že dojde k zařazení dalších chorobných stavů, jejichž společným znakem je souvislost mezi nárůstem počtu onemocnění a poválečným civilizačním rozvojem. Tyto objevy vytvářejí předpoklady pro obrovský pokrok ve vývoji zdravotní péče.

Trvalá porucha metabolismu

Homocystein, který lékaři nacházejí v krvi pacientů s vyjmenovanými stavy, vzniká jako mezičlánek v důležitém biochemickém cyklu lidského nitrobuněčného metabolismu, jehož úkolem je dodávat pro chemické procesy v buňkách nenahraditelné součástky, podmiňující udržení života. Životnost částic homocysteinu je při správné funkci cyklu velice krátká. Při poruše této složky metabolismu se homocystein v buňkách hromadí, přechází do krve a začne vyvolávat shora uvedená poškození. Je k tomu vybaven značnou toxicitou, chemickou agresivitou a proměnlivostí v dceřinné produkty podobných vlastností.

Zdravotní problémy civilizované části lidstva vznikají proto, že biochemický cyklus, ve kterém homocystein vzniká, je starší než lidstvo samo a vznikl pro zcela jiné podmínky života, než v jakých žijeme dnes. Chemický cyklus proměn homocysteinu je společný všem savcům, a musel tedy vzniknout o miliony let dříve než lidský rod. Řízení tohoto cyklu je pevně geneticky zakódováno a díky svému stáří nemá schopnost přizpůsobení novodobým nárokům, které se na něj pokoušíme klást.

Reklama

Tisícileté změny ve stravování člověka se vystupňovaly zejména v posledních desetiletích výrazným zvýšením podílu živočišných bílkovin, ze kterých homocystein vzniká, a poklesem příjmu tří vitamínů – B6, kyseliny listové a B12 –, které podmiňují výkonnost systémů zajišťujících jeho proměnu v neškodící látky. Proto dnes vzniká v metabolismu homocysteinu trvalá porucha, která se stupňuje s věkem a má podobu chronické, většinou prohlubující se intoxikace organismu. Ta se projevuje navenek chorobami z výše uvedeného výčtu, jejichž příčinu jsme do včerejška nechápali. V tom je obecný princip vzniku civilizačních chorob.

Kosmetika má jen krátkodobý efekt

Lidstvo stojí před hledáním přijatelného přizpůsobení se nezměnitelnému zákonu přírody. K pochopení této nezbytnosti přispělo studování změn zdravotního stavu u jedinců, kteří trpěli značnými zdravotními obtížemi a zbavili se jich po přijetí změn životního stylu, které vedly ke snížení hladiny homocysteinu v jejich krvi. Díky nim dnes víme, že bolesti hlavy, snadná unavitelnost a malátnost, nervozita, deprese, bolesti v oblasti krční nebo bederní páteře, bolesti kloubů, šlach a vazů, poruchy spánku, poruchy trávení, žlučníkové obtíže, nadváha, kolísavé zvyšování krevního tlaku, vznik varixů, hemoroidů a další příznaky jsou varovnou signalizací oznamující zvyšování hladiny homocysteinu. Významným upozorněním je též změna výrazu obličeje s rychlou tvorbou vrásek. Jsou to známky destruktivního působení homocysteinu na vazivová vlákna zpevňující kůži. Proto mají investice do kosmetických prostředků a procedur bez zásahu do látkové přeměny homocysteinu jen krátkodobý efekt. Závažné je, že kromě viditelných nepříjemností probíhají v postiženém těle pod vlivem homocysteinu další skryté procesy, které jsou přípravou na vážnější poškození zdraví a mohou ohrozit i život člověka: jsou to jednak nitrobuněčné změny, které vyúsťují ve vznik nádorového onemocnění, a také ateroskleróza tepen končící mozkovou příhodou nebo infarktem. Přítomnost ohrožení silně naznačuje obezita soustředěná v oblasti pasu a hýždí. Jde nejen o estetický defekt, který kazí ženský půvab a mužský vzhled, ale hlavně o známku dispozice k větší poruše látkové přeměny homocysteinu, která bývá pro svého nositele často osudová.

Cesta k nápravě? Změna stylu!

Nové poznatky zahrnují i vysvětlení příčin objektivně horšího zdravotního stavu populace ČR ve srovnání s USA nebo s průměrem našich západoevropských sousedů. Postupné zhoršování zdraví nejlépe vyjadřuje vzrůst úmrtnosti na srdečně cévní onemocnění. Od roku 1950 došlo za 36 let k jejímu nárůstu o 72 %. To značí roční přírůstek o 2 %. Nejde o náhodnou shodu okolností, ale o zákonité sepětí mezi růstem ekonomiky se vzestupem kupní síly domácností a jejich projevy na zdraví. V našich podmínkách se v rodinách nejvíce prostředků "navíc" investovalo do obohacení stravy o zdroje homocysteinu a cholesterolu. Od pochopení hlubších souvislostí předchozích objevů a formulování principu vzniku nemocí civilizace vede i cesta k nápravě, která spočívá ve změně životního stylu.

Prevzato ze serveru: www.nakrizovatce.cz Zdroj: MUDr. Karel Erben – Nepřítel se jmenuje HOMOCYSTEIN (Týdeník Květy ze dne 6. 9. 1999)

Přípravek Ra-vit dodává tělu potřebné vitamíny důležité pro snížení hladiny homocysteinu.

Reklama

Komentáře

Daniela (St, 25. 8. 2004 - 16:08)
Srdecne zdravim zo Slovenska. Docitala som sa na teletexte komercnej televizie o informacii o hcy. Chcem Vam len dat na vedomie, ze produkt na znizovanie hcy mam riadne certifikovany a mam ho k dispozicii na tel. c. 00421903534808. Snazim sa len zabranit dovozu tohto pruduktu mimo riadneho dovozneho opravnenia. Vsetko dobre prajem. Daniela Gallova
Josef Vavřík (Po, 29. 6. 2020 - 14:06)
Milá paní Gallová. Hcy má 3x vyšší, dostal jsem předepsané vitamíny, ale zajímal by mne i Váš preparát. Títra jedeme na Slovensko do Bánovce rrsp. do Kšinné a vracet se budeme až v pondělí 6.7.2020. Pokud byste byla někde poblíž, rádi se u Vás zastavíme. Dejte mi vědět na mail: [email protected] Děkuji.
Martina (Út, 19. 7. 2005 - 21:07)
Jsem ráda, že můj příspěvek měl alespoň nějakou odezvu a někdo z vás mi napsal. Informací o homocysteinu a Vitatonicu mám opravdu spousty, takže se klidně ptejte. Byla jsem na několika přednáškách Mudr. Karla Erbena, víceprezidenta svazu pacientů ČR, který se zabývá homocysteinem již 10 let.
Mohu vám doporučit jeho knihu: Jak pomoci tělu, aby se vyléčilo samo. Klíčem ke zdraví je homocystein.
V ní rozebírá podrobně vliv homocysteinu na jednotlivé choroby.
Já piji Vitatonic půl roku a můj zdravotní stav se pořád zlepšuje.
Na vaše dotazy ráda odpovím: martina.diditka"seznam.cz
S pozdravem Martina
daniela gallova (Po, 8. 11. 2004 - 10:11)
S potesenim sledujem, ze problematika hcy je hodna zaujmu a debaty. Priklanam sa k nazoru, ze je to nanajvys dolezite a potrebne. Mam vsak vyhrady k zavadzaniu do sfery komercie ponukanim niecoho "lacnejsieho". Iste mi date za pravdu, ze lacne nie je vzdy dobre. Kupili ste si uz niekedy lacne topanky? Zastavam nazor ist cestou overenej kvality a zdraveho rozumu. S uctou.
sedmikrása (Po, 9. 8. 2004 - 08:08)
Uvedené poznatky jsou známé - se zvýšenou hladinou homocysteinu jako markerem ohrožení kardiovaskulárními nemocemi pracuje léta s velkými úspěchy prof. Hyánek v pražské nemocnici na Homolce. Zajímavé je, že právě používání uvedených vitaminů řeší řadu problémů u jeho pacientů.
Je to nepochybně věc známá léta, protože už prof. Barnard, jeden z největších světových kardiologů, zkoncipoval před lety produkt vhodný pro primární i sekundární prevenci kardiovaskulárních nemocí a ten právě obsahuje kombinaci látek k tomuto účelu potřebných. Uvedené 3 vitaminy jsou součástí tohoto produktu, stejně jako řada dalších, neméně důležitých látek. Přípravek nazval Smart Heart a užívá se už léta ve světě, u nás jej máme k dispozici asi dva roky - jmenuje se Zdravé Srdce. A je pro mne jako terapueta zajímavé, že ne mnoho osob se chce touto problematikou prevence zajímat - takže není asi velmi využitý. Musím hodně pacientům vysvětlovat.........., aby jej s důvěrou používali.
Daniela Gallova (St, 1. 9. 2004 - 14:09)
Davam vsetkym citatelom na vedomie, ze vysetrenie hladiny hcy je mozne vykonat na Slovensku. Info na t.c. 00421903534808.
Martina (Po, 11. 10. 2004 - 01:10)
Homocystein lze nechat změřit z krve u obvodního lékaře. Medicína považuje za normální hladinu do 15 nějakých jednotek.
Víceprezident Svazu pacientů ČR MUDr. Karel Erben, který se homocysteinem zabývá už 10 let, tvrdí, že hladina homocysteinu u zdravého člověka je: do 5,5 u žen a do 7,5 u mužů. Má to podloženo dlouholetou praxí.
MUDr. Erben začal spolupracovat s českou firmou, která vyrábí mimo jiné i potravinové doplňky. Na snižování hladiny homocysteinu doporučuje Vitatonic, který obsahuje: B2, B6, B12 a kyselinu listovou.
Tento přípravek se nedá koupit v lékárně, je pouze na objednávku. Podle mých informací vyjde levněji, než zde již zmiňovaný Ra-vit.
Pokud máte zájem o podrobnější informace, kontaktujte mě na e-mailu: martina.diditka"seznam.cz
zdravy sedliac… (So, 27. 11. 2004 - 15:11)
dobre rano stara mama. niekdo zase objavil ameriku.
máš recht (Čt, 4. 5. 2006 - 13:05)
je to na nic, moc dlouhý, po 1 vete sem mel toho dost
švadla (So, 15. 7. 2006 - 19:07)
Článek je super. Předem velké díky autorce. Myslím, že by se měl každý nad sebou zamyslet. Proč nepředcházet problémům včas, obzvlášť když víme jak...
Jinak mi to nedá, abych nereagoval na poslední dva příspěvky. Nechápu, jak někdo může hodnotit článek podle první věty. Okamžitě poukazuje na svou omezenost.
david (Čt, 4. 1. 2007 - 12:01)
super
Marcela (Pá, 2. 2. 2007 - 18:02)
Ano, je to opravdu super! Název homocystein jsem slyšela poprvé dnes odpoledne u léčitele - a ten mi řekl vše, co jsem se teď dočetla i zde. Až na to, že ho mám v těle moc - proč mi tohle neřekl už dávno doktor??? Mám posttrombotický syndrom a chronickou žilní nedostatečnost - to se z krve nepozná?? To mi musel říct až léčitel který mě viděl poprvé v životě? Nechápu. Takže - díky za příspěvky na tohle téma :o)
Zuzana (Pá, 20. 4. 2007 - 03:04)
jsem zdr.sestra,o homocysteinu vím asi tak 5 let díky internetu.Ve škole ani ň.Ale daleko horší je,že toto vyšetření se snad dělá pouze ve vyjímečných případech,u nás zatím ne.Chtěla jsem po obvodní lékařce k základnímu vyšetření krve i vyš.na homocystein.Hleděla na mě jak na blázna a řekla,že neví jestli to proplácí pojišťovna.Takže se nedivte,že se od lékaře nic nedozvíte.U nás na odd.odebíráme krev každý den,ale na homocystein jsme ještě neodebírali.Takže s doktorama to bude všude stejný,smutný,že?
Ala (Pá, 20. 4. 2007 - 11:04)
Homocystein mám vpořádku a přitom mám spoustu vážných zdr. potíží, při kterých bývá mimo normu.
Jinak chodím pravideně na hematologii a tam je součástí krevního rozboru.
renata (Pá, 27. 4. 2007 - 13:04)
Dobrý den. I já dopadla s žádostí o vyšetření hladiny homocysteinu špatně. manželovi umřeli rodiče oba poměrně mladí na infarkt a tak chodí manžel na prevence. Sestra na mě na obvodě vyjela, když jsem ji žadala, zda by mu mohli tyto náběry udělat, co to je za výmysl. a i paní dr. se nechtěla o tom se mnou bavit. opravdu smutné v našem zdravotnictví.
renata (Pá, 27. 4. 2007 - 13:04)
Dobrý den. I já dopadla s žádostí o vyšetření hladiny homocysteinu špatně. manželovi umřeli rodiče oba poměrně mladí na infarkt a tak chodí manžel na prevence. Sestra na mě na obvodě vyjela, když jsem ji žadala, zda by mu mohli tyto náběry udělat, co to je za výmysl. a i paní dr. se nechtěla o tom se mnou bavit. opravdu smutné v našem zdravotnictví.
Evina (St, 23. 5. 2007 - 11:05)
Mám vrozenou trombofilii....mutace FV-Leiden,mutaci FLL-protrombin a taky mutaci MTHFR -to je mnohonásobně zvýšený homocystejn,musela jsem si sama najít doktora,který se tím zabývá a taky to zaplatit....odběr i léky...Hezký den.
Ala (Čt, 24. 5. 2007 - 07:05)
Evino, také mám mutaci MTHFR a homocystein mám OK, pokud máš uvedenou diagnozu, tak nemusíš si nemusíš platit lékaře, patříš na hematologii.
Evina (Čt, 24. 5. 2007 - 09:05)
No,jsem vedená v trombofilní poradně,kde se starají myslím velmi dobře/vrámci možností/,ale předepíší warfarin-poučí a tím to končí.
Ala (Po, 28. 5. 2007 - 09:05)
Mne ani mnoho nepoučili, aspoň co se diety týká, každý lékař má jiný názor.
Šerlok Homeless (So, 24. 11. 2007 - 21:11)
Změnit lékaře! Najít někoho, kdo není ignorantem!
nina (St, 4. 6. 2008 - 20:06)
je to zvláštní, ale já mám taky trombofilii...mutace FV- lLeiden atd atd
opravdu nádherný den
maria (Po, 25. 8. 2008 - 21:08)
Desat rokov som sa trapila s chorobami,chodila k siedmym odbornikom a az nahoda a moja intuicia chcela, aby som zacala uzivat tie tri vitaminy. A znova sa tesim zo zivota, a len pred tyzdnom som sa dozvedela o homocysteine. Je to take jednoduche, len o tom lekari netusia. Aspon ti, ku ktorym som chodila ja, zial. Ale uz je mi fajn.Zdravim Vas
Oskarka (Út, 26. 8. 2008 - 09:08)
Maria, prosim Ta, ktore su to tie tri vitaminy?
Míša (Út, 9. 9. 2008 - 18:09)
Dobrý den,
mám také leidenskou mutaci a mé děti ( holky ) taktéž.Specialisté jsou ve FN Olomouc..Rodila jsem tam..
Pepina (Út, 16. 9. 2008 - 18:09)
Jedná se kyselinu listovou a B12 , B6,B2.Opravdu je nejlepší si nechat před počátkem užívání uvedených vitamínů vyšetřit hladinu Homocysteinu, když to neudělá lékař tak to za poplatek dělají soukr. laboratoře.Pojišťovny to proplácí v rámci preventivní prohlídky!!!Vše najdete na stránkách www.karelerben.cz, podám také nějaké info o vitamínech na :prusankyvk"seznam.cz
Maria (St, 24. 9. 2008 - 20:09)
Ja som nemala vysetreny homocystein, len mi lekarka internistka u ktorej som sa liecila na poruchy srdcoveho rytmu a ktora si vsima aj alternativnu medicinu poradila na moju trochu ztukovatenu pecen, ktoru mi zistili na CT vysetreni vceli pel. Uz som mala zkusenosti s kyselinou listovou, ktoru mi predpisali na chudokrvnost, ze sa mi zmiernili reumaticke bolesti. Tak som si povedala, ze si ju pridam k pelu a aj vitamin B- komplex. Mozno je toho vela, ale mne to uz bolo jedno. No a postupne -asi behom roka mi takmer vsetky tazkosti ustupili, zostali ma boliet trocha len kolena a chrbtica pre artrozu, ale s tym sa uz neda nic robit a da sa to vydrzat bez tabletiek proti bolesti. S chutou robim rychlu chodzu a plavanie, co mi pomaha upravit problemy zo srdcom. Teraz uz uzivam iba vceli pel, v nom su vsetky potrebne vitaminy, len pozor na alergiu. Mam 62 rokov a ked si spominam, ako som sa borila s kadeakymi zdrav.tazkostami od 23 rokov.Neverrila som, ze este budem rychlo chodit, lahko dychat, z chuti plavat.Uz som sa pytala troch lekarov na homocystein a jednej magistry z lekarne a nik nevedel o com hovorim. Drzim Vam palce Maria
Maria (Pá, 3. 10. 2008 - 16:10)
Ja neuzivam vceli pel v tabletkach, ale tak ako nam ho nazbierali vcelicky priamo od vcelara v malickych gulickach. Vcielky vraj maju pod jednou nozickou kosicek, do ktoreho si pel ukladaju a v uli ho zaslintaju - to su tie enzymy a vcelari ho ususiaNetreba ho potom vo fabrike dalej upravovat na tabletky, len ho treba dat na 24 hodin do mraznicky, aby nezmusatel
rudolf andel (Čt, 4. 12. 2008 - 08:12)
I kdyz dnes je casto spochybnovana uloha homocysateinu jako duleziteho predikcniho faktoru,myslim z biochemickeho hlediska to tak uplne neni a napr.modifikace v LDl a interakce s homocysteinemv cyklu vzniku taurocholove kys.
Bohumil (Čt, 4. 12. 2008 - 11:12)
Vím, jak je možno účinně snížit hladinu homocysteinu. Jsem ochoten individuálně konzultovat, pokud mi napíšete na adresu: bohumiljaeger"gmail.com
Všem o Hcy (Čt, 4. 12. 2008 - 17:12)
rozbor krve na Hcy nedela kazda laborator a hlavne je vyse teto hladiny ukazatelem,zda v tele neprobiha nejaka zmena bunecneho metabolizmu a tim je tedy kazda nemoc,neboli CVH-civilizacni choroba.Osobne jsem podstouil tento krevni test v srpnu a to uz jsem ale jedl BUMET-tablety 30ks za 97,- korun a moje hladina byla 8.7mikromol na litr.Minuly patek jsem si to byl nechat udelat po temer 4 mesicich a moje hladina se ZMENSILA diky tomu,ze jsem jedl RAVIT!!!sirup.Muzu tedy dat ruku do ohne za to,ze jak ty tablety,tak ten sirup skutecne funguje dobre a hlavne,napr u pacienta se zcela znicenym imunitnim systemem po chemoterapii je hladina homocysteinu 20.5 mmol/l-tedy jak se pozdeji ukazalo,rakovina plic zacla metastazovat do nadledvinek a take na pristroji EAV jsem zjistil zmeny na jatrech,ledvinach a zaludku!!!Vsem proto kladu na srdce pokud chcete byt zdravi,tak si tuto hodnotu nechte zjistit a podle vyse homocysteinu se da PREDCHAZET tomu,co ja mam za sebou!!!Za 10 dni 3infarkty a jeste zaludek na hadry diky HP-hameoragicka papulozni bulbus gastritis-diky znalostem a knize MUDr Karla Erbena jsem se z toho dostal a VIM DNES 100% ně,že KAZDY se musi starat o sve zdravi sam a predem,protoze ve finale ho doktori poslou domu dustojne umrit a nechaji ho jeho osudu-viz muj znamy a pacient soucasne...
Všem o Hcy (Čt, 4. 12. 2008 - 17:12)
Musim jeste dodat-vyse hladiny je od 4-14 mmol/l potom od 14-30mmol/l dale 30-100mmol/l a vyse nez 100.Proto je stredni dobra hladina mezi 7-9mmol/l a tedy v mem pripade byla 8.7 a nyni po brani RAVIRu se snizila na 8.5!!!Vysledky jsem udelal sam na sobe disciplinovanym branim techto veci a prohlasuji,ze nejsem ani jejich dealer,ani propagator nejakych vyrobku,ale pouze jsem se bal o sve zdravi a zivot asi vice,nez jini lide...
Petr (St, 2. 9. 2009 - 23:09)
Mám hladinu 52mmol/l, žiji a sportuji. Snížení z 8.7 na 8.5 se tedy jen mohu smát nebo si myslet, že kdo to napíše jako důkaz fungování nějakého přípravku musí být jedině dealer.
becina (Ne, 20. 12. 2009 - 20:12)
Homocystein lze nechat změřit...ahoj Martino,zajímalo by mne,jestli mohou ten přípravek"vitatonik" brát i onkologický pacienti.Mám rakovinu prsu a dočetla jsem se,že vitB12 je živočišná bílkovina a mohla by mi ublížit.Lékaři mají na to nejednotný názor a tak vlastně ani nevím co můžu a nemůžu.O hcy jsem se dozvěděla nedávno a tak se pokouším o pomoc tímto směrem.Může mi někdo pomoci?
Pepina (Út, 12. 1. 2010 - 22:01)
ahoj Martino,zajímalo by...doporučuji se podívat na stránky www.karelerben.cz je tam na pana doktora i kontakt snad vám odpoví, vím,že onkologickým papientům doporučuje užívání Fytotonicu i vitatonicu,ale doporučuje ktomu i nějaké přírodní preparátymkteré se dostanou koupit v lékarně, vím,že tímto již hodně lidem pomohl
Mysa (Út, 30. 3. 2010 - 10:03)
Mám hladinu 52mmol/l, žiji...Tak si to nemysli, znám také takového a není dealer. A jestli máš takové hodnoty, tak to všechno teprve může přijít.
misa (St, 27. 7. 2011 - 21:07)
ahoj potrebovala bych rada pry je na pribranidobry vitatonic poradite mi???
Tomáš (Čt, 7. 9. 2017 - 18:09)
Homocystein je jedna z hlavních příčin civilizačních chorob. Dále je to celkové překyselení, zanešené střevo, oslabené trávení, oslabená imunita a to vše způsobuje průmyslově upravená znehodnocená strava - rafinované cukry, bílá mouka, umělé tuky apod. Více se o tom můžete dočíst na: www.podpurnalecba.cz
! (Čt, 7. 9. 2017 - 19:09)
Homocystein je jedna z...Z tohoto blábolu je pravdivá pouze první věta.
Majda (Út, 19. 9. 2017 - 19:09)
Uvedené poznatky jsou...Chtěla bych se zeptat a nato dávají invalidni důchod a nebo může člověk chodit do prace děkuji za odpověď
Ing.Josef Vavřík (Po, 29. 6. 2020 - 14:06)
Přátelé,
maté někdo z Vás zkušenosti s možností proplácení vyšetření na hcy zdravotní pojišťovnou? Děkuji za Vaše zpětné vazby. Pepa Vavřík
Honza (St, 24. 9. 2008 - 22:09)
Maria,
máš dobrou internistku a ví co je to včelí pyl - Bee Pollen. Obsahuje to 22 aminokyselin. Pokud bys měsíc polykala jen tablety včelího pylu a pila čistou vodu, tak nepadneš, jen bude dolů pár kilo.Opravdu je to super výživa a pomáhá to očistit jatra. Mám s tím bohaté zkušeností a vždy to doporučují jak před operaci a po operací. A tam, kde je velmi snížený imunitní systém.
Vitaminy řady B pokud není současně kyselina listová, tak se hůře vstřebávají. Příkladem je B12 s kyselinou listovou. To je velmi dobrá kombinace.
Reklama