Reklama

Británie uvažuje o povolení alternativní medicíny

Britský ministr zdravotnictví Alan Milburn zvažuje povolení alternativní medicíny, tedy zejména indické ájurvédy, čínské herbální medicíny, akupunktury a jógy. Pro pacienty by to znamenalo, že by tyto postupy byly napříště hrazeny ze zdravotního pojištění. Provozovatelé by se ovšem museli podrobit kontrole a licenčním pravidlům.

Milburnovo rozhodnutí nechat skupině pod vedením profesora Michaela Pittila prozkoumat možnosti, jak zařadit tyto v Evropě méně tradiční postupy do oficiálního zdravotnického systému je reakcí na práci zvláštního výboru Sněmovny lordů. Výbor konstatoval, že některé z těchto postupů jsou stejně účinné jako převážně dnes používané metody.

Jak píše list THe Sunday Times, Milburn je osobně vůči účinnosti těchto metod "opatrný", ale je přesvědčen, že pacienti mají mít možnost výběru. Britové nyní totiž utratí za alternativní medicíny kolem 500 miliónů liber ročně. Využívá je asi pět miliónů lidí.

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby pro ty, kteří provozují alternativní medicínu, byly stanoveny minimální kvalifikační předpoklady a aby měli systém licencí podobný lékařům s podobnými sankcemi za profesionální nedostatky nebo selhání. Pacienti i lékaři by tak měli přehled a jistotu.

Nynější právní stav v Británii je takový, že herbální přípravky může prodávat kdokoli, ale nesmí tvrdit, že mají léčebné účinky. Pro budoucí systém by příslušná státní agentura vydávala licence i pro tyto léky a z nich by bylo jasné, jaký mají na pacienty vliv.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Zuzka (Ne, 17. 5. 2015 - 17:05)
chtěla jsem diskutovat se svojí obvodní doktorkou o AM ale ona na mě vykulila přes ty její brýle oči a já mazala. Mám časté záněty HCdýchacích. Poradí mi někdo? Asi ne.
Petr (Ne, 17. 5. 2015 - 17:05)
Nemá mi nikdo co povolovat. Pokud se chci léčit třeba hovnem, je to jen má věc, a jim do toho hov... Pokud někomu lékaři nedokáží pomoct, ačkoliv si je celý život platí, je to dokonce nehoraznost.
! (Po, 18. 5. 2015 - 08:05)
Léčitele ani v Británii, ani u nás nebyli nikdy zakázáni, takže je zakázat nemohou. Pouze se jedná o postupy "non lege artis" a nehradí je pojišťovna.
Každý jeden pr… (Po, 18. 5. 2015 - 15:05)
Jsem jeden z těch vyvolených co dokáží léčit i věci, které moderní chemická lečba nedokáže .A žádný pitomec mě nic nebude zakazovat a od nikoho také nečekám nějaké okecávání.Co umím to umím a žvanění nějakých závistivců mě nic na tom nezmění! Nepotřebuji žádnou reklamu a moji známí kteří se na mě s problémy obrací také vědí svoje.Jenom jim bráním, aby to co vědí dále nikomu neříkali pro velký zájem.Že se to těm chemickej Cvachům nelíbí je jasné. Ale to se nechá čekat.Tak, že co my léčitelé umíme je někdy až pro někoho nepochopitelné ale funguje to a to je hlavní.A jestli se to někomu nelíbí tak ať nám dá klidně hubičku na zadní trubičku!
Martin (Po, 28. 12. 2020 - 15:12)
Osobně si myslím, že by si měl každý člověk rozhodnout sám, čím chce být léčen. Někdo dá přednost přírodní medicíně někdo zase něčemu jinému
Míša (Pá, 8. 1. 2021 - 21:01)
Taky si myslím, že by mělo být na každém z nás, jaký způsob léčby zvolíme. Já bych určitě brala tu přírodní cestu. V dnešní době existuje už tolik přírodních alternativ, že by byla škoda toho nevyužít.
Karin (Čt, 17. 6. 2021 - 16:06)
Víte co? Ja už ze dva roky používám na cokoliv phytoxan a jsem zdravá jako rybička!
Reklama