Reklama

Jak působí jógové techniky na člověka

Staré texty objasňují kromě jiného i názory jogínů na chorobu a naznačují, jak působí jógové techniky na člověka. Pokusíme se podat tyto názory jazykem současnosti, pokud možno v laických pojmech. Jóga se v podstatě nezaměřuje na léčení chorob, ale na zlepšení souhry systémů a funkcí v organismu s cílem dosáhnout nejvyšší možné tělesné a duševní zdatnosti. Vše, co napomáhá tomuto cíli, se stává součástí jógy.

Hovoříme-li o léčebných účincích jógových technik, máme na mysli první fázi, počátek jógového výcviku, kterým se má tělo i mysl očistit, a tím zbavit různých neduhů. Slovo očistit je zde přiléhavé, protože podle názoru jogínů každá choroba, ale i stárnutí jsou způsobeny znečištěním organismu. Týká se to těla stejně jako psychiky. Jóga tedy chápe člověka jako nedělitelný celek - tělo, mysl, city -, ve kterém vše souvisí se vším.

Na úrovni těla se uvažuje o znečištění potravou, vzduchem, odpadovými látkami vlastního metabolismu, případně dalšími vlivy fyzikální i chemické povahy. Na úrovni psychiky jsou to nevhodné postoje, které člověku škodí ještě více, než nečistoty hmotného charakteru.

Znečištění se projevuje zmenšením průchodnosti (vodivosti) anebo úplným zneprůchodněním nádí, tj. drah (kanálů, spojů) v těle. Těchto drah je podle tradice 72 000. Jejich funkce je v některých aspektech velmi podobná funkci akupunkturních drah. Základním požadavkem je obnovit průchodnost nádí. Toho se má dosáhnout pomocí hathajógových technik a výsledkem je získání pevného zdraví. Pročištění nádí je podmínkou dalšího pokroku v józe. Organismus jako celek i jednotlivé orgány získají větší zdatnost i přizpůsobivost. Jde tedy o to, aby člověk zvýšil svoji odolnost proti rozličným vlivům, vnějším i vnitřním, které působí na tělo i mysl, a to na nejvyšší možnou úroveň.

K tomuto účelu se využívá mnoha dostupných prostředků: polohová tělesná cvičení, regulace dýchání, úprava výživy, techniky na pročišťování tělních dutin, pěstování duševní hygieny, otužování, relaxace, sebevnímání, koncentrace, autogenní trénink, zvukové vibrace, tlaky na reflexní místa, uzávěry tělních dutin a vytváření podtlaků a přetlaků v těle.

Reklama

Již starověkým jogínům bylo známo, že v těle i v psychice máme samoregulující mechanismy, jejichž funkcí je udržovat harmonickou činnost organismu. Podráždění jakéhokoliv druhu (kleša) vyvolá poruchu (vikšepa). Velikost a trvání této poruchy závisí na intenzitě podráždění a na schopnosti organismu obnovit rovnováhu.

Běžně si vznik a odstraňování drobných poruch rovnováhy ani neuvědomujeme, protože náš organismus se s nimi umí rychle vyrovnat. Je-li však porucha silnější, můžeme hovořit o akutní chorobě. Tělo bojuje, ale na obnovu zdraví potřebuje čas a podporu. V případě akutní choroby, kromě vyhledání lékařské pomoci, můžeme v souladu s doporučením jógy tělu maximálně ulehčit, tedy nezatěžovat ho pohybem, duševní činností ani těžkou stravou. Ovládá-li nemocný relaxační techniku, může ji použít a poskytnout tak ještě více energie těm orgánům, které se mají postarat o nápravu. Léčení pomocí léků nepatří mezi metody jógy. Ve starověké Indii se touto činností zabývala ajurvéda, která používala převážně rostlinná přírodní léčiva.

Jiná situace nastává při dlouhodobých až chronických chorobných stavech. Ty jsou projevem nedostatečné reakce organismu. Neschopnost odstranit poruchu může vyplývat ze špatné výživy, psychických napětí, nedostatku pohybu, špatného držení těla, nesprávného dýchání. Samotné odstranění příznaků choroby vnějším zásahem (např. léky) většinou nestačí. Tělo se tím neposilní, nezvýší se jeho obranyschopnost. Proto jóga usiluje o posílení vrozených obranných mechanismů v těle i v mysli, a to právě uvedeným očištěním všech spojů, cest, kanálů cirkulace i komunikace. Tento proces se jmenuje nádíšuddhi a dosahuje se jím nejen odstranění poruchy, ale současně i procvičení příslušných vrozených přizpůsobovacích systémů, které odpovídají za odolnost organismu. Postupuje se přitom třemi směry: 1. pěstováním duševní hygieny, 2. tělesnými cvičeními a technikami, 3. úpravou výživy a životosprávy.

Zdroj: Jóga - Milan Polášek

Reklama

Komentáře

Ruzena (St, 23. 4. 2003 - 10:04)
Vie mi niekto milí poradit,aké jogové cviky sú vhodné pre zenu v 4-5 mesiaci tehotenstva?Mám doma knizku J´gy,ale nenasla som tam ziadny cvik pri ktorom by sa písalo,ze je vhodný na tento úcel.Vdaka za typ.
Skru (Ne, 6. 4. 2003 - 16:04)
Promin kamarade,ale jak se muze clovek soustredit na podobu Visnua v jednom bode[;))], kdyz jeho telo bude plne neduhu a nemoci?Preci nezalezi na tom,zda kazdy onoho cile-splynuti- dosahne,ale na tom ze vubec ma na to,se na tu dlouhou cestu vydat a aspon na okamzik si slibit,ze zkusi prikazy vedouci ke splynuti vykonavat presne ,oddane a v pravde...Kdyby to posledni,co pro sebe timto cvicenim udela,bylo to,ze uz nikdy nebude nemocny na "fyzicke urovni",myslim ze Buh ho bude mit jeste radsi,protoze byl ochoten pro sebe neco udelat,pracovat na sobe a diky tomu neco ziskat,odolnost,silu,zrucnost,vyrovnanost,sebeduveru,schopnost potesit nebo pohladit churave srdce,tim padem rust a dodavat silu rust a radost z rustu ostatnim... Dnes opravdu staci na prvni pohled malo,nicmene v kontextu spolecnosti doby a vubec podminek ve kterych zijeme je i takova malickost posunuta na uroven odvazneho cinu antickeho Promethea;)))
Tomas Klapka (Út, 3. 12. 2002 - 19:12)
Chtel bych zde upozornit na spatne pojmenovani techto cviceni v "zapadnim" svete nazyvanym jogou. Joga je ve skutecnosti uplne neco jineho.
Ano, samozrejme ta vase "joga" pomaha fyzickemu zdravi a dobre psychice, ale joga predkladana nam zde v Evrope neni ve skutecnosti joga. Je to jen gymnastika.
Joga znamena spojeni. Pochazi to ze sanskrtskeho slova yoga. Stare indicke texty (vedy), duchovni ucitele, pravy jogini - ti vsichni se shoduji, ze joga znamena spojeni s Nejvyssi Osobnosti Bozstvi (t.j. Bohem). Cilem jogy je vratit se zpet k Bohu - vyprostit se z kolobehu rozeni, nemoci, stari a smrti. Je to tedy smysl lidskeho zivota a je to neco vice, nez dobra fyzicka a psychicka kondice - ta totiz v prave joze prijde automaticky. Kdo rika gymnastice joga, nevyjadruje se spravnymi vyrazy. Pri spravne meditacni joze se ma mysl soustredit na jediny bod a tim je podoba Visnua. Uprit mysl na neco jineho nebo na nic uz neni jogou.
Karma-joga, dznana-joga, hatha-joga, bhakti-joga a dalsi jogy - jsou ruzne druhy (cesty).
Pro vice informaci doporucuju Bhagavadgitu a nebo jine vedske texty (Srimad Bhagavatam - komentar k Vedantasutre). Tam kazdy zjisti, ktera joga je pro nej ta prava.
Muzu dat vice informaci i doporucit konkretni literaturu, dat odkazy na internetu, atd.
Tomas.Klapka"seznam.cz
Jana (Čt, 7. 2. 2002 - 06:02)
Onemocněla jsem těžkou depresí!Život pro mne neměl žádnou cenu a já myslela na sebevraždu.Úzkost, neklid, bušení srdce, nedostatečnost dechu.Nejedla jsem, nespala celé noci.V průběhu prac.neschopnosti jsem přišla o zaměstnání.Léky,kontroly u psychologa...
Koupila jsem si knihu Jóga pro každého a začala
cvičit.Doma, protože jsem se bála lidí a vycházet ven z domu.Jóga mi zklidnila tělesné příznaky i uklidnila
mysl a myšlenky.Byl to můj první krok k uzdravování!
Návštěvník (Pá, 17. 3. 2006 - 14:03)
DOBRY DEN ,KE CVICENI VB TEHOTENSTVI JSE PRIKLADAM ASI TAKTO JE DOBRE CVICIT JEN TO CO JE NAM,PRIJEMNE A OBVZLAST KDYS UZ JE VELKE BRISKO,TAK JE DOBRE CVICIT PODLE MOZOSTI,,ALE ROZHODNE CVICIT DYCHANI,SPEVNOVAT PRSNI SVALSTVO ,NOHY,TY BUDOU DELAT JESTE PAR MESICU VELKOU ODDANOU SLUZBU .PROTO JE VELMI DULEZITE ,CVICIT I V TEHOTENSTVI,NAPRIKLAD RELAXACNI CVIKY..ILSTRACE V KNIHACH ..JOGA V DENIM ZIVOTE ,LISBET,RUZNE KURZI JOGI,..PS.NE VZDY PORADI KNIHY ALE HLAVNE NASLOUCHANI TELU...KRASNE ZAZITKY A MNOHO USPECHU...GOPINAM
Sirius (St, 1. 11. 2006 - 21:11)
chtěl bych poradit s jednou otazkou, s kteou si nevim rady!! Ze kterého tipu člověka nejvíce bolí kříže, ze kterého jsou tlaky na horní část břicha a ze kterého bolí hlava?"
Pavel (St, 4. 7. 2007 - 22:07)
Měl jsem taky dost vážné psychické problémy a nevyhnul jsem si asi dvouměsiční hospitalizaci a zároven sem i po propuštění uvažoval občas o sebevraždě, dokonce jsem měl napsaný i dopis, ale nakonec sem se z toho tak zhruba po dvou letech celkem dostal. Ale teprve když začal cvičit jogu nebo jak tomu někdo říka joginskou gymnastiku tak se moje fyzické i psychické zdraví výrazně zlepšilo a získal jsem i chut a odvahu řešit i některé problémy které delší dobu neřešené vedli k předchozím psychickým problémům. Dalo by se říct že jsem sem minimálně naučil užívat si radosti i z maličkostí nebo i ze své vlastní existence. To co píše Tomáš Klapka je asi pravda ale to se týká lidí, kteří praktikují jogu delší dobu, určitě ne pro začátečníky. Vlastně je to na celý život. Před psychiatry bych ovšem radil o nějakem spojení s Bohem radši moc nemluvit. Většina ve své nevědomosti by patrně navrhla aspon čtvrtletní pobyt na uzavřeném oddělení v nejbližší léčebně :-))
Tommy (St, 4. 7. 2007 - 22:07)
A proč jako? Pokud ve jménu toho Boha nechceš někoho zlikvidovat, psychiatr nic nenamítá...Bohužel, právě takoví , které "oslovil Bůh" a cítí naléhavou potřebu to jaksi tak...manifestovat činem halasnějším zahřmění:) se většinou chovají tak, že by zasloužili studenou, teplou a do klece, když už ne rovnou zastřelit...
Na ty si bohužel žádný psycholog ani psychiatr nedošlápne a politici je buď využijí, nebo si s nimi neví rady...

No, mě taky jóga cosi přinesla, především přesvědčení, že není potřeba nic "urvat" a stejně se to při troše vytrvalosti dá zvládnout. Zkušenost, která dnešní společnosti chybí už od dob Attilly:)
Eliška (Po, 6. 8. 2007 - 09:08)
Máte někdo tip na cvičení jógy v Praze? Nechci žádná "trendy a in" centra :-)
Díky
HN (Po, 6. 8. 2007 - 10:08)
Víte, co je jóga? Nevíte. Pro vás cvičení a už nevnímáte, že jsou to zadní vrátka východní filozofie!!!!
Zzz (So, 9. 8. 2008 - 16:08)
Zkuste www.yoga.cz , případně www.jogin.cz .
Anna (So, 14. 5. 2016 - 20:05)
1 2. Děti.
Reklama