Reklama

Je svádění manipulace?

Fáze svádění má časový rozměr. Někdy trvá jediný večer, jindy se protáhne na jeden měsíc nebo i na dva roky; někdo je rychlý, jiný pomalejší. U většiny lidí jde o důležitou věc - zalíbit se. Líbí-li se někdo tomu druhému od samého počátku, zvyšuje se tím možnost navázat milostný vztah. Je tedy naprosto v pořádku, že se tento dotyčný snaží v tom druhém vyvolat příznivý dojem.

Pokud nás někdo přitahuje, přirozeně se mu chceme jevit lepší. Tím chci říci, že se chceme ukázat "lepší", ale ne "jiní". Právě v tom spočívá rozdíl mezi aktivním, normálním sváděním a taktikou manipulace. Usilovná snaha ukázat se "jiný" za účelem svedení a radikální změna postojů a chování, jakmile se ten druhý "lapí", ukazuje nesporně na manipulaci.

Fáze svádění rozehrává celý systém sociálních a kulturních kódů, které všichni známe, protože jsme si je více či méně obratně vyzkoušeli v dospívání. Takové kódy existují v každé kultuře a mohou se v různých zemích lišit.

Způsob svádění úzce souvisí s jazykem a s danou kulturou. Pravidla hry, která existují v každé zemi, nebývají jasně vyřčena. Neuplatňují se bez vědomí protagonistů hry, naopak, ti je dobře znají. Ve Francii například ten, který se o vás uchází (zřídkakdy ta), vás pozve na večeři ve dvou, aby dal najevo, že nechce zůstat jen u večeře. Jde-li však pouze o přátelský vztah, tento kód neplatí. Stejně tak žena, která vás pozve k sobě? ještě na poslední "skleničku", vysílá příjemci zprávu, z níž vyplývá, že je ochotna "zajít dál". V takovém případě se nedá hovořit o manipulaci, protože se předpokládá, že každý může zakódovanou zprávu rozšifrovat. Pochybnosti mohou v takové chvíli vyvolat u někoho vzrušení, u jiného úzkost.

Při svádění se většinou lidé snaží působit přitažlivě, třeba jen zevnějškem. Je zcela normální, že chtějí být raději štíhlí než obézní, hezky oblečení než otrhaní, že dbají na to, aby měli upravené nehty a účes, že si pečlivě vybírají parfém apod. Ke hře patří ukazovat své přednosti, aby se člověk zalíbil. Hrát takovou hru je přirozené. Dotyčný se sice tímto způsobem snaží vývoj trochu "popostrčiť" žádoucím směrem, ale zůstává autentický.

Reklama

Naproti tornu manipulátor nebo manipulátorka sahá při svádění k prostředkům, které mu/jí nejsou vlastní. Předstírá například dvorné a pozorné chování k objektu své touhy, ale přitom se pod vnější slupkou nenajde ani stopa upřímné úcty. Tváří se, že má jiné sociální postavení než ve skutečnosti. Okázale dává na odiv doplňky, které svědčí o materiálním bohatství (automobil, šperky, oblečení, volba luxusní restaurace), přitom však štědře dopřává jen sám sobě. Svádí druhého tím, že mu zastírá svou pravou podstatu. jeho cílem není milovat druhého a dávat, ale nalákat ho do pasti příjemným jednáním, pozornostmi, slovy a přitažlivými doplňky, které dávají tušit slibné, ha i ideální pokračování vztahu. Jakmile dosáhne toho, že druhý je zcela podmaněn a ocitá se v okouzlení v jeho područí, manipulátor okamžitě změní chování, což nového partnera úplně destabilizuje. To "příjemné a krásné" se nadále objevuje pouze v přítomnosti dalších lidí a jen když na tom má manipulátor nějaký zájem.

Svádění založené na lži a obelhávání je tedy manipulace. Druhý je podveden, aniž si to uvědomí. Manipulátor nerespektuje žádné etické principy, přitom však dokáže na určitou dobu druhého přesvědčit, že se jako ostatní nějakých etických zásad drží.

Reklama

Komentáře

veronika (St, 9. 8. 2006 - 14:08)
stalo se mi to parkrat kdyz jsem chodila na základní školu do8.-9.třídy,chodily jsme s kamarádkami na diskotéky,večírky,restaurace,technoparty a dalsi zabavy pro teenagery, a najedne jsem potkala kluka tak 24let cca, hnede kratsi vlasy, stihly, sympaticky, sexy,kamaradsky,proste vsechno o.k.,az e pozval na tvrdy alkohol, pak ven, slo mu o sex,ne o me.dal mi na sebe mobil, ja svuj take, ja mu psala a volala, jenze cislo neexistovalo.sverila jsem se kamaradce, ta mi rekla,at na to kaslu,kaslala jsem, ale stvalo me to, fakt byl super,az na ten ,,chlast".po roce jsem hio potkala s mym dosavadnim pritelem v OC v PLzni, sel ulickou pred sebou mel kocarek a vedle sebe zenu a 1dite, nezdal se chlapec na to,ze je zenatej a ma uz 2deti,treba to byla jen jeho sestra,znama, apod.,ale naivni jsem byla pred lety,ted uz ne. chlapy nejsou nikdy objektivni a nejednaji primo, natoz s alkoholem v krvi.
David (Pá, 18. 8. 2006 - 15:08)
Veroniko, je mi líto, že máš na to takový pohled, ale věř že to tak neni, ono to hodně souvisí s tim jaké vy ženy máte chování, vybíráte si prostě ty největší hajzly a pak si takhle všude stěžujete že sme takoví a makoví, já tohle beru s nadhledem, je to vaše starost, já takovej nejsem a dle mého názoru se tak chovají jenom chlapi s nedostatkem úcty. Jdu si pevně za svým a nehodlám se nijak měnit i když s tim jakej sem mám problémy. Jdi si taky za svým a budeš šťastná.
dagi.11 (So, 23. 6. 2007 - 19:06)
má kamarádka měla milenecký vztah přes seznamku flirt s manipulátorem,ale to zjistila až později,tzv.divné chování muže,měl obrovské výkyvy v chování,jednou nahoře a pak dole,odmlčoval se jí a pak dělal jokoby nic,Magda má kamarádka měla z něho pocit,že začala o sobě pochybovat,měla pocit ponižování,od nabubřelosti,přímé kritiky po ignoraci a odmlčování,trapné sebezdůrazňování,používal tzv.dvojitou vazbu,komunikace stylu zamlžování,chtěl aby Magda na něj žárlila,ale ona nereagovala ,vytvářel neustále nejistotu,ale hlavně ji ponižoval navíc to byl ještě narcista,přitom má kamarádka je velmi hezká a sebevědomá ženská. vydržela 6schůzek a šla od toho.
JIRKA (Pá, 2. 5. 2008 - 19:05)
AHA JO A KDEJETEN SEY NO ALE CELKEM TO UJDE.
Pavel (Pá, 9. 4. 2010 - 15:04)
Je make-up manipulace? Zena ze sebe přeci také dělá něco, co není ...
Jaja a Paja (Po, 20. 2. 2012 - 17:02)
ahoj, zkuste nekdy treba speed dating Brno - vice na www.seznamtese123.cz, prijemna zmena a urcite nekoho zajimaveho potkate ;-), seznamka pro Brno a okoli
Reklama