Reklama

Pouto mezi dítětem a rodiči

Pouto mezi dítětem a rodiči se ve skutečnosti začíná vytvářet ještě před porodem. Vnímat pohyb dítěte uvnitř dělohy je velmi vzrušující zážitek. Když si matka a otec dítěte uvědomí, že uvnitř je nový človíček, a cítí jeho pohyby, pociťují lásku a štěstí.

Když matka porodí dítě, instinktivně se touží bezprostředně po porodu dítěte dotýkat a konejšit ho, mazlit se s ním, prohlížet si ho a dívat se na něco tak kouzelného, jako je její dítě. Podrobné studie nyní prokazují, že u otce a matky, kteří hned po porodu drží své dítě v náručí a mazlí se s ním, se vytváří pevné pouto, které přispívá k trvalému a správnému citovému a tělesnému vývoji dětí a vytváří v matce a otci silný a zdravý rodičovský instinkt.

Odborníci doporučují, aby rodiče, jakmile je dítěti poskytnuta nezbytná lékařská péče a dokončena jeho prohlídka, strávili spolu se svým dítětem třicet až šedesát minut bez přítomnosti třetí osoby. První hodinu svého života dítě bývá dítě vzhůru a reaguje na podněty.

Jednou z věcí, která vás možná překvapí, je skutečnost, že vaše dítě hned po porodu vidí. Přestože jeho vidění není dokonalé, je naprosto dostačující. Děťátko je hned po příchodu na svět zvědavé a připravené na sbližování s těmi, kteří ho budou v jeho životě doprovázet, se svými rodiči. Děťátko se bude upřeně dívat do očí matce i otci, prohlížet si jejich tváře a snažit si je zapamatovat. Děťátko nejlépe vidí předměty na vzdálenost 30 až 40 centimetrů od svého nosánku. Ne náhodou to je přibližná vzdálenost mezi očima matky a jejími prsy. Během těchto radostných a šťastných chvil může otec své novorozené dítě pochovat v poloze, v které ho matka kojí.

Asi po dobu jedné hodiny po porodu zůstane dítě ve stavu zvýšené pozornosti. Potom na tři až čtyři hodiny tvrdě usne. Po probuzení bude dítě střídavě na několik vteřin upadat a probouzet ze stavu zvýšené pozornosti.

Reklama

V mnoha porodnicích se snaží, aby rodina mohla s dítětem zastat co nejdéle, a proto dnes rodinným příslušníkům umožňují, aby se na novorozeně přišli nejen podívat, ale aby o něho mohli i pečovat. Výzkum potvrdil, že pokud se dítě narodí předčasně nebo pokud se vyskytne nějaký problém, kvůli němuž je zapotřebí pobyt dítěte v nemocnici prodloužit, probíhá zotavování dítěte rychleji, jestliže se otec a matka s novorozenětem, které vyžaduje intenzívní lékařskou péči, mazlí a utišují ho.

Po dobu pobytu matky v porodnici velmi dítěti i matce prospívá, jestliže spolu mohou trávit tolik času, kolik si jenom matka dítěte přeje. Studie dokazují, že děti matek, které si vytvoří hned po narození k dítěti určité pouto a které s ním stráví v porodnici více času, se cítí šťastnější a jsou zdravější.

Tento proces vytváření pouta mezi matkou a dítětem se zintenzivňuje bezprostředně po narození. Ale je důležité, abyste si uvědomili, že pouto a závislost na rodičích se projevuje a prohlubuje i v kojeneckém období Jestliže z nějakého důvodu nemůžete se svým dítětem bezprostředně po porodu zůstat o samotě, nic si z toho nedělejte. Zamyslete se hlouběji nad tím, jak budete prohlubovat vztah, který se vytváří mezi vámi a vaším dítětem. Jeden ze způsobů, s jehož pomocí můžete toto pouto postupem času upevnit, spočívá v tom, že mu budete provádět kojeneckou masáž. K upevnění tohoto pouta přispívá také krmení, konejšení, vyhledávání kontaktu očima, koupání a mazlení.

Výzkumy ukazují, že když kojenci dovrší první měsíc života, existuje už mezi nimi a matkou pevné pouto a matka se se svým plačícím děťátkem mazlí, konejší ho, mluví na něho, hraje si s ním a snaží se, aby se na sebe soustředěně dívaly. Ve věku jednoho roku bývají batolata mnohem usměvavější, smějí se a už tolik nepláčou. Pokud si rodiče vytvoří hezký vztah ke svým dětem, mívají s nimi méně problémů, když dovrší druhý rok svého života a procházejí krizovým obdobím, kdy s nimi jsou největší starosti, protože rodiče se svým dětem snaží domlouvat, místo aby jim něco zakazovali nebo je trestali. V pěti letech proto dítě obvykle dělá větší pokroky, když se učí mluvit a lépe porozumět světu okolo sebe. Téměř určitě je tomu tak, protože se cítí bezpečně a ví, že ho máte rádi.

Zdroj: Velká kniha zdraví dítěte - Janet Zand, Rachel Walton

Reklama

Komentáře

BABIČKA (Čt, 15. 6. 2006 - 13:06)
VELMI CHVÁLÁM NÁZOR, ŽE MALÉ DÍTĚ MÁ BÝT
I V NOCI NABLÍZKU MAMINCE,NEJLÉPE PŘÍMO
S NÍ V POSTELI. JÁ I MOJE DCERA JSME TOTO
U SVÝCH DĚTÍ PRAKTIKOVALY.
Hana (Čt, 15. 6. 2006 - 15:06)
Schvaluji to, že malé děti mají být blízko rodičům i v noci. Sice jsme se moc nevyspali ale přitisknutá dětská tělíčka, to byl pro mně balzám a snad i náplast za to, že jsem s nimi nemohla být víc času ve dne. Pracovala jsem jako zdravotní sestra ve třísměnném provoze. Dnes už jsou děti velké, mají své rodiny a na tohle tulení mám ty nejkrásnější vzpomínky.Vždyť i já si pamatuji, že naše maminka nás ze své teplé postele taky nikdy nevyhnala. Teď už jen se slzou v oku na to vzpomínám.Už se to nikdy nevrátí. Škoda. Zdravím Hana
Jana (Út, 4. 7. 2006 - 21:07)
Taky si myslím,že miminko má spinkat co nejblíže mamince,ale nemyslím si,že je dobré,aby spalo v posteli u rodičů.1)bude se hůře smiřovat s tím až bude odloženo do postýlky2)rodiče se dobře nevyspí a jsou pak unavenější3)miminko může některý z rodičů zalehnout nebo na něj přetáhnout přikrývku!!!!Proto si myslím,že je bezpečnější i co se týká hygieny pro miminko lepší mít svoji postýlku-těsně u postele rodičů,aby maminka slyšela jak miminko dýchá a mohla ho třeba i pohladit,podat ruku.Mám dvě děti- ve věku jedenáct a dva měsíce.
Janja (Út, 4. 7. 2006 - 22:07)
No to jest věc názoru, mám chlapečka a ze začátku právě kvůli těmto rozšířeným zásadám jsem ho dávala do postílky, po čase jsem ho častěji a častěji nechávala spát u mně a teď je se mnou pořád. Je klidnější a lépe se mu spinká. Občas se nám stalo, že se zbudil pláčem, co spinká se mnou, tak se to nestalo ani jednou. A ještě jedna věc, jaká nehygiena může ze strany rodičů přijít. A za další, co se prcek otáčí o sto šest i v noci, by se v postílce akorát celej omlátil. S tím zalehnutím (to je jisté riziko, nepopírám) máme ale dosti velkou postel a já mám spánek již tak lehký, že se zbouzím při sebemenším prckovu pohybu, takže nechci to zakřiknout, ale zalehnutí doufám nehrozí. Spaní miminek s rodiči do určitého věku vnímám tedy jako veskrze pozitivní věc. Co mi připadá jako daleko větší strašák je sids...
betty (Po, 7. 8. 2006 - 22:08)
mě se většina diví, že i druhého syna jsem si naučila do postele. Myslela jsem si, že ho naučím spát v postýlce, ale došlo k tomu zase tak, že při nočním kojení jsem se bála, abych ho neupustila, tak jsem ho kojila vleže a usnula jsem taky, a kluci se vždycky "obsloužili" a spali dál. A já jsem byla taky víc vyspaná,než kdybych měla 6krát za noc vstát. Takže spaní dítěte s matkou v posteli=spokojenost na obou stranách.
Honza (Út, 8. 8. 2006 - 00:08)
Ačkoliv jsem mužskej, zdá se mi, že navzdory různým moderním tendencím je spaní dítěte v posteli s matkou naprosto normální a staletími vyzkoušenou metodou.
Magdaléna (Út, 8. 8. 2006 - 13:08)
Mám 3 děti a co si pamatuji,tak skoro každou noc někdo příjde,nikdy je neposílám do svého pelíšku.Přikryju,přitulím a spíme.
Bára (Pá, 27. 4. 2007 - 12:04)
Mám 22 měsíční holčičku a do 15 měsíců spinkala se mnou a manželem v posteli. Už v porodnici, když jsem ji dala do postýlky, tak každých 5 minut plakala, nedala se utišit. Doma jsem si myslela, že bude větší klid a že ji budu dávat do postýlky. Ale byl to omyl. Do půl roku jsme postýlku ani nepoužívali a potom jen na to, že když usnula, tak jsem ji přesunula z postele do postýlky, aby mě nespadla. Vždy, když jsem ji dala do postýlky, tak se probudila a plakala. Teď už spí v postýlce bez problémů, prostě si to dala vysvětlit. Takže dokud mě potřebovala mít na blízku, tak jsem jí to dopřála, teď už je "velká a rozumná", takže ví, že jsem nablízku, i když spím na posteli vedle ní.....
TerezaK (Pá, 27. 4. 2007 - 22:04)
Obě naše děti s námi spaly v posteli do 3/4 roku a obě bez problémů přešly do vlastní postýlky a později do vlastního pokoje, když přišel vhodný čas. Zalehnutí nehrozí, pokud není rodič opilý nebo zfetovaný, dokáže se i ve spaní vždy přizpůsobit dítěti, protože ho stále vnímá (to platí i pro spoluspící tatínky). Přehození pokrývky přes hlavu - ano, to se nám párkrát stalo, ale prckové se vždkycky začali okamžitě vrtět, což některého z nás probudilo a hned jsme je odkryli. Myslím, že spaní s mámou v posteli je oboustranně příjemné a pohodlné, i kvůli vstávání při kojení.
martin (Čt, 24. 5. 2007 - 10:05)
No, my mame 34 mesicu a 15 mesicu a vejdeme se na letiste vsichni 4 :o) Pouze na intimnosti musime kdyz deti usnou "uteci" do obyvaku!
Stana (Po, 4. 6. 2007 - 12:06)
Je mi vas opravdu lito!
Juli (Po, 10. 9. 2007 - 20:09)
Nemam jeste deti, ale musim rici, ze v posteli se mnou v zadnem pripade spat nebudou. Nebudu na ne zla a neposlu je pryc, kdyz samy prijdou, ale ucit je na neco takoveho taky nebudu. Vim, o cem mluvim, nebyly to sice me deti, s nimiz zazila ma kamaradka peklo, ale nebudu to pokouset.
Andy (Út, 11. 9. 2007 - 09:09)
Já udělala kompromis, ve 20h. po koupání ji dala spát do postýlky, páč se ráda v posteli roztahuju a vrtím a v 5h. ráno, když se vzbudila na kojení, tak jsem si ji vzala k sobě, páč jsem u toho vždycky usnula a malá taky. Pak jsme se probouzely kolem 9.30h.takže max. pohoda a spokojenost:)) Pak jsem si ji k sobě na celou noc brala, když rostly zuby, u maminky tolik nebolely, ale jinak jsem zastáncem volnosti v posteli, i když je paráda a nezapomenutelnej zážitek, když vám prckové nacpou svůj zadek až na břicho:))
iva (Út, 11. 9. 2007 - 14:09)
taky záleží,jaký to dítě je,jak je citlivý atd.Můj malej spal do ctyř měsíců v postýlce,ale pořád plakával,budil se každou chvíli a uklidnil se až u mně.A tak jsem porušila zásadu,se kterou jsem vychovávala své dvě již dospělé děti,a to - nikdy je nenaučit do postele k nám.U tohodle posledního jsem to porušila a kluk od té doby klidně spí,je spokojenej a štastnej a několik měsíců dokonce spával tak,že vylezl svojí tvářičkou na moji a tak spal,já to ani nevnímala,prostě musel se dotýkat.Ted má dva roky a stále spí se mnou,postýlku dávno nemám a válendu zatím nemám v bytě kam dát.Když se převaluje ve spánku,tak mě pořád volá,hledá a usne,až se dotkne.Není rozmazlenej a v pohodě se vyspí u babičky i taťky a nevolá mně,ví,že tam nejsem.Myslím,že nemá smysl děcko stresovat,ale měl by se člověk trošku přizpůsobit jeho potřebám.
radka (St, 10. 10. 2007 - 21:10)
mam 3deti a zadne s nama v posteli nespalo.vzdy se tesi do postylky.jen v postylce spi!nedavam tomaska ani na hrani.jr to nase zlaticko.
Katka (Út, 23. 10. 2007 - 16:10)
Mila Juli, opravdu nechci Vam nejak krivdit, ale nevite o cem mluvite. Nic se neda pausalizovat.Vase deti nejsou kamaradciny deti, vase postoje nejsou postoje nekoho jineho...Byt Vami, nebyla bych si svym stanoviskem tak jistá, ale to se ukáže, až ty děti mít budete.Mnoho zdaru.
Petra (Pá, 8. 2. 2008 - 20:02)
take jsem byla zastancem.dite patri do postylky,ale opravdu to funguje,kdyz spi s nami,tak nema ani hlad a spi krasne,po koupani jde do postylky a kdyz v noci po jidle nemuze usnout,je snami a jsme spokojeny:-)nez aby hodinu brecel a davala jsme mu dudlik,stejne se pak za hodinu vzbudil a sel knam a nebyl vspalej nikdo..nemyslim si ze je to rozmazlovani,ale nikdo nevi,co ho boli nebo se mu zda..
!!! (Ne, 23. 4. 2017 - 08:04)
A vy se některá tomu divíte? Já bych nechal obřezat nejprve vás a jako v Turecku rezavou žiletkou! To znamená odřežou malé pysky, klitorys, poševní vstup a všechny erotogení zóny aby jste si to taky užily!
mimo mísu- jsi (Ne, 23. 4. 2017 - 11:04)
Obřezávání synů...Proč k matkám? V zemích, kde je tato tradice, mají tohle na svědomí muži a ženy se do toho nijak nemohou míchat.
!!! (Ne, 23. 4. 2017 - 11:04)
U nás obřezání chlapců maji na svědomí zásadně ženy! Výmluvy, že to mají na svědomí muži jsou jenom lež! Dokud je nezačnou matky žalovat u soudu za zprznění a poškození tak to ty terky bláznivý nenechají! Já bych je automaticky obřezal taky!
7777777777 (Ne, 23. 4. 2017 - 01:04)
Obřezávání synů vyvolává nenávist k matkám.
7777777777 (Ne, 23. 4. 2017 - 19:04)
Proč k matkám? V zemích,...Mimo mísu jses ty. V cr to není žádná tradice, nesouvisí s náboženstvím a je to doména matek- feministek a cirkumfetisistek. Jde samozřejmě o feminizaci kluků a zničení jejich sexuality v dospívání a dospělosti... Doživotní zákrok, na který rodiče nemají právo.
Ten výrok o nenávisti synů k matkám je o tom, že je před nedokázaly ochránit, v případe ze jim to i zařídí to jistě platí minimálně stejně.
7777777777 (Ne, 23. 4. 2017 - 19:04)
U nás obřezání chlapců...Sry, ty tomu taky úplně nerozumíš. Je to postavené tak, aby se syn nic nedozvěděl a promlčecí lhůta je 15 let. V tom je ta bezmoc: oni ho zmrzaci, znasilni a budou mu jenom lhát. Dokumentace je zfalsovana nebo neexistuje. Kde vidíš možnost žaloby? Jediná možnost je to z té svine vyplatit. TO JSOU PROSTĚ LIDSKÁ PRAVA DĚTÍ A MUŽŮ V ČR V 21.STOLETI, V ÚDAJNÉ DEMOKRACII A PRAVNIM STÁTĚ, KDE MÁ PRÝ JEDINEC LIDSKÁ PRÁVA OD NAROZENÍ.
7777777777 (Ne, 23. 4. 2017 - 19:04)
* VYMLÁTÍT Samozřejmě každému obrezanemu doporučuji zajímat se o ten zákrok hned, jak dostaneš občanku, nebo i dříve. V té době máš jedinou šancí něco zjistit nezávisle na matce.
Tony (Po, 24. 4. 2017 - 09:04)
Většinou nechávají zmrzačit své syny matky samoživitelky. Před dvěma a půl rokem tu půl roku řádila bigotní evangelikálka Hana, která to nechala udělat svému jedenáctiletému synovi. Neměla na to peníze, nejprve se tu pídila po nějakém kloboučku, že by mu to udělala doma sama, nakonec ale s jednou doktorkou co to provedla udělaly podvod na zdravotní pojišťovnu. Pak tu k tomu nabádala jiné matky.
Reklama